Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Čtyři pětiny obyvatel planety Země v letadle nikdy neseděly, a zbývající pětina si až na pár extrémních výjimek tuhle kratochvíli dopřeje jednou dvakrát do roka. Opravdu je tedy létání zapotřebí spojovat s pocitem hanby a environmentální viny?
Láska ke zvířatům, péče o pejska nebo kočku, vztah k životnímu prostředí, domýšlení důsledků vlastních činů. Tyto čtyři množiny se jen zřídka prolínají, a když k tomu dojde, je z toho jen trápení.
Kam se všemi těmi plastovými lahvičkami, hliníkovými i skleněnými nádobkami nebo papírovými krabičkami od kosmetických produktů? Je možné vyhodit do tříděného odpadu i obal se zbytky krému? Právě na tyto otázky dávají odpověď nové webové stránky www.tridimeprokrasu.cz, které připravila společnost L'Oréal Česká republika ve spolupráci s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM.
Čajový sáček vypadá jako jednoduchý papírový výrobek. Na jeho výrobu se ale používá řada přísad, které v čaji zřejmě nečekáte a nechcete. Co přesně a kolik jakého materiálu se v nálevovém sáčku nachází, se ale z balení čaje nedozvíte, protože tyto informace výrobci neuvádějí. A to přesto, že některé sáčky obsahují určité procento plastů. Nebo jsou rovnou celé plastové. Požádali jsme proto hlavní prodejce čajů u nás, aby nám informace o složení čajových sáčků zaslali.
2.4.2021 | MOUNTAIN VIEW
( ČTK)
Americká internetová společnost Google začne ve své aplikaci Google Maps navrhovat řidičům trasu, při které by měl jejich automobil vypustit do ovzduší nejméně emisí. Oznámila to firma. Tuto trasu bude aplikace odhadovat na základě různých faktorů, včetně hustoty provozu či výškového profilu trasy.
Chladiva jsou látky, které kvůli svým fyzikálním vlastnostem můžeme využít v tepelném cyklu a využít tak přenos tepla z jednoho místa na jiné. Chladiva nám jednoduše řečeno umožňují chladit v chladničkách a klimatizacích nebo třeba topit tepelným čerpadlem. Historie i současnost chladiv ale připomíná environmentální thriller s nejasným koncem.
Obliba hnědých popelnic na bioodpad neustále stoupá a Praha v minulém roce dokonce snížila poplatek za jeho svoz. S tím ale také stoupá počet případů, kdy lidé nerespektují pravidla toho, co do bioodpadu patří, s čímž se na ctěnické kompostárně ve VIN agru potýkáme několikrát týdně.
V sobotu 27. března proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat bezkontaktně a v rámci povolených území. Na dobrovolníky čeká více než tisícovka tzv. Pytlomatů.
Do záchranných stanic pro volně žijící živočichy se každoročně dostávají tisíce mláďat našich druhů volně žijících zvířat. Mnoho z těchto mláďat však lidskou pomoc pravděpodobně nepotřebovalo a z přírody bylo vzato kvůli lidské neznalosti přirozeného chování zvířat. Lidé tak často ve snaze pomoci mláďatům spíše uškodí.
Evropská komise dokončila kontrolu webových stránek různých obchodníků. Snahou bylo odhalit ty z nich, kdo o svých produktech či službách nepravdivě tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Kontroloři se zaměřili na různé sektory, od prodeje oblečení a kosmetiky až po vybavení do domácnosti. Ukázalo se, že ve 42 % případů jsou tvrzení o ekologickém původu buď přehnaná, klamná nebo falešná. Podle evropského práva by se tak potenciálně daly kvalifikovat jako nekalé obchodní praktiky. Tento tzv. greenwashing v posledních letech narůstá spolu s tím, jak narůstá poptávka spotřebitelů po ekologičtějších produktech a službách.
|
|