Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
K pořízení nádrže na dešťovou vodu nemusíte být stoprocentní fandové domácí ekologie ani milovníci dešťovkových dotací. Dobré věci se totiž chválí samy a praktické výhody ušetřených výdajů za vodu pro domácnost i zalévání zahrady nakonec docení každý. Pár detailů k výběru a osazení akumulačních nádrží se ale hodí znát předem. Tady jsou.
Neumíte si představit čísla, která se na vás hrnou ve zprávách o životním prostředí? Nejste sami. Česká informační agentura životního prostředí CENIA proto připravila takzvaný Envirometr. Ten ukazuje, jak vypadá tlak na životní prostředí za dobu od načtení stránky. V přímém přenosu tak můžete i vidět, jak roste každou vteřinu, minutu a hodinu třeba produkce vajec, těžba dřeva nebo emise skleníkových plynů. V Envirometru jsou vybrané různé ukazatele pro ekosystémové služby, na kterých je naše společnost existenčně závislá. Všechny se vztahují k České republice.
Před rokem jsem na tomto místě psal o instalaci nádrže o objemu 3,3 m3 v Praze se střechou o velikosti 80m2. Osobně mě velmi překvapila diskuze pod článkem, kde se ukázalo, že i udělání nádrže na vodu vlastními silami s dotací „Dešťovka“ od SFŽP, která je tu pro všechny (nejenom pro Prahu), může vzbudit polemické až skoro nepřejícné komentáře. Rád bych všechny ubezpečil, že jsem nádrž kopal se svou rodinou rád namísto času stráveného v tou dobou zavřených posilovnách. Co jsme opravdu na zahradu od počátku nechtěli, bylo řešení typu „několik IBC nádrží“. To by samozřejmě vyšlo na zlomek peněz.
Chcete si vyčíslit svou uhlíkovou stopu a podívat se, jak jste na tom ve srovnání se zbytkem české společnosti? iRozhlas dnes zveřejnil jednoduchou kalkulačku, která umožní každému snadno zjistit, jak na tom se svou uhlíkovou stopou je.
Využití vermikompostu coby organického hnojiva a prostředku pro zlepšení kvality půdy je známé. Při vermikompostování zároveň vzniká takzvaný žížalí čaj. Tekutina, která se používá jako půdní hnojivo. Ale nejen to.
Ve dnech 2.-8. května probíhá Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom připravilo u této příležitosti výzvu “Nakopej si pytel!". Chce tak poukázat na význam aplikace kompostu do půdy i samotných kompostáren při zpracování bioodpadů. Zúčastněné kompostárny vyhradí několik tun kompostu, který si lidé budou moci sami nakopat do pytle a odvézt.
Pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Sedmička smrtelných hříchů, hezky pohromadě, jak je známe už od 6. století. Jsou ale i jiné hříchy, které se dotýkají věcí mezi nebem a zemí, aniž by měly náboženský charakter. Nestárnoucí sedmičku hříchů greenwashignu, tak, jak je sestavili v roce 2010 lidé z TerraChoice, se také vyplatí občas připomenout.
Správné vyskládání dřeva, zapálení a následné topení jsou na první pohled banální úkony. Jenže i tady se dají udělat chyby. Co je správně? Naskládat dřevo do pyramidy, nebo po celém povrchu topeniště? Má se dřevo zapalovat shora, či zezdola? V jakém intervalu se má správně přikládat? Odpovědi na tyto otázky úzce souvisí s konkrétním typem tepelného systému. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti, jak správně topit a přikládat.
Otevírají naše srdce, zrovna tak jako peněženky. Usnadňují nám těžká rozhodnutí, šetří nás přemýšlení. A tohle všechno tvůrci ekoznaček a certifikátů udržitelnosti, stejně jako korporátní marketéři a výrobci, moc dobře vědí.
Pokud hledáte, kde jednoduše snížit spotřebu vody v domácnosti, jednoduše to můžete udělat pro mytí nádobí. Velký vliv na spotřebu vody má totiž pořízení myčky. Při jejím používání se spotřebuje během jednoho mycího cyklu v průměru 9,5 litru vody. To je devětkrát méně, než při mytí stejného množství nádobí v ruce (88 litrů).
|
|