Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Adin Vyhlídka: Čtyřkolkáři u řeky Bečvy9.7.2012
První sváteční den prodlouženého weekendu jsem sledoval bezohledné počínání velké skupiny čtyřkolkářů na renaturované části toku řeky Bečvy u Oseku nad Bečvou. Shodou okolností se zvažuje právě tuto oblast prohlásit za chráněné území. Přestože na tato místa nevede dopravní komunikace určená pro motorová vozidla, objevila se tady početná skupina čtyřkolkářů (cca 12 vozidel), kteří si na štěrkovém nánosu připravili společný "piknik" a vesele rejdili na svých strojích jak na štěrku, tak ve vodě v korytě řeky Bečvy. Ukázali naprostou absenci slušného chování a ztrátu schopnosti respektovat zákon o ochraně přírody. Lidé, kteří se na tato místa chodí slunit a užívat si přírody, znechuceně odcházeli jinam. Nepochybně se jednalo o tzv. ilegální motorismus.
Jakub Kašpar: Proč nelétat zbytečně nad národními parky2.7.2012
V České republice máme čtyři národní parky – Krkonoše, Šumavu, Podyjí a České Švýcarsko. Dohromady zaujímají rozlohu 1189 km2. Z rozlohy ČR to představuje 1,5 %. Zákon o ochraně přírody a krajiny nad tímto zlomkem rozlohy naší země zakazuje (bez výjimky) vyhlídkové lety motorovými letadly. Rádi bychom v tomto textu ukázali trochu podrobněji, proč je tento zákaz prospěšný a proč je dobré jej respektovat.
Willem Brouwer: Keď sa parkovanie stáva záťažou pre mesto, utlmenie individuálnej automobilovej dopravy je nutnosťou27.6.2012
Bratislava zvažuje zavedenie nového systému parkovania. Tento krok ma vôbec neprekvapuje. Veľkomestá s obrovskými administratívnymi komplexmi (tradične nachádzajúcimi sa v hlavných mestách), historickým centrom a obytnými štvrťami, ktoré nepostavili pre neustále rastúci počet áut, ktoré dnes v nich jazdia, skôr alebo neskôr pristúpia k obmedzeniu parkovania. Pozrime sa na niektoré holandské mestá, napríklad Haag (500-tisíc obyvateľov), podobne ako Bratislava pre Slovensko, je administratívnym centrom krajiny tulipánov. Zmienim sa aj o Utrechte (315-tisíc obyvateľov), kde som žil v jednej z mestských častí v období, keď tu zaviedli reguláciu parkovania.
Vladimír Wagner: Jak to vypadá s cestou Německa k zelené energii?21.6.2012
I když Německo svou cestu pryč od jádra k zeleným zdrojům zahájilo již před více než deseti lety, její razantní potvrzení a plánované zrychlení bylo vyhlášeno před o něco více než rokem. Německo se rozhodlo stát vzorem toho, jak přejít od jaderných zdrojů k zdrojům obnovitelným. I naši zelení aktivisté nám často dávají rozhodnutí Německa a jeho energetickou cestu za vzor promyšlené vize energetické budoucnosti. Proto je možná dobré se podívat na to, jak situace s německou energetikou v současnosti vypadá.
Radomír Mrkva: Jak pravděpodobné je ohrožení vodních ekosystémů přípravky pro hubení kůrovců18.6.2012
Diskuse o NPŠ probíhá vlastně neustále, nyní se ale začíná opět vyhrocovat, když zástupci DUHY začali napadat Správu NPŠ "za trestuhodné počínání" při chemické asanaci kůrovce. Spekulují, aniž by pro to měli jakékoli relevantní důkazy, že při použití tzv. otrávených lapáků nebo trojnožek jsou zásadním způsobem ohroženi vodní živočichové a vodní ekosystémy. Zkusme zachovat chladnou hlavu a zhodnotit míru případného vlivu používaných přípravků a metod hubení kůrovce. Pro méně informované dodejme, že jde hlavně o použití preventivních postřiků insekticidy, které se aplikují na povrch kůry skácených stromů – lapáků nebo z kůlů vyrobených trojnožek. Při tlumení početnosti kůrovců jde pouze o doplňkově způsoby snižování početnosti, když hlavní metodou zůstává mechanické hubení kůrovce a jeho vývojových stádií pomocí odkornění skácených nebo stojících napadených stromů.
Jan Hollan: Kdo v české exekutivě udělal pro zmírnění změny klimatu víc než Martin Bursík?15.6.2012
Shrnu-li to jednou větou: programem Zelená úsporám se Martinu Bursíkovi podařilo prolomit hráz mizerné české stavební praxe. Ale ke článku z minulého týdne a poznámkám k němu je potřeba podotknout více.
Jakub Kučera: Tuňák v tržní pasti14.6.2012
Tuňák modroploutvý je fascinující ryba. Váží až 700 kg, potápí se do kilometrových hloubek a dokáže regulovat svou tělesnou teplotu. Bohužel se stala oblíbenou pochoutkou, zejména v Japonsku. V jednom z hlavních lovišť, na východním pobřeží USA, dnes žije jen desetina původního stavu. Smutný osud této ryby není jen téma pro milovníky přírody. Ani ekonomům by neměl být lhostejný. Je to totiž především pověstná „volná ruka trhu“, která tuňákovi dává pořádnou „nakládačku“.
Vojtěch Stejskal: Posudek návrhu zákona o vyhlášení Národního parku Šumava12.6.2012
Redakce Ekolistu.cz získala návrh zákona o Národním parku Šumava a jeho verzi, tak jak byla dostupná v květnu 2012, nechala okomentovat právníkem Vojtěchem Stejskalem, docentem práva životního prostředí na pražské Právnické fakultě. Z kompilace návrhu a posudku Vojtěcha Stejskala redakce vytvořila „komentované vydání“ poslaneckého návrhu Tomáše Chalupy a dalších poslanců. V textu jsou kurzívou označeny poznámky a komentáře Vojtěcha Stejskala k jednotlivým paragrafům.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |