Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.

Péčí spolku Berounská zeleň a za přispění desítek místních občanů vznikl během tří dnů v Talichově ulici před místním gymnáziem komunitní trvalkový záhon s plochou více než 250 metrů čtverečních. Dobrovolníci z Berouna sem přinesli a pomohli zasadit osm set kusů suchomilných trvalek, které doplnily hlohovou alej, vysázenou už na podzim minulého roku. Informuje o tom spolek Berounská zeleň. 
 Horké dny nás neminou a většina z nás jistě bude hledat možnosti, jak snížit teplotu našich domovů. A leckoho napadne správně: klimatizace. Nicméně existuje řada levnějších a ekonomičtějších řešení, která můžeme vyzkoušet, než se definitivně rozhodneme k instalaci klimatizace. 
 Svést dešťovou vodu z okapu do podzemní nádrže, to jde vcelku snadno udělat u jakéhokoliv rodinného domu. Ale v historickém centru města je to o mnoho složitější. Je tu ale případ, kdy to jde. Když se chce. 
 Jsem už dříve narozená a pamatuju vodné za 40 haléřů a stočné za 20. Za kubík. 
 Koronavirus ani politická situace mě zdaleka nezneklidňují tolik, jako jiný vážný problém. Sucho. 
 Bydlím v bytovém domě, kde všech 22 bytů používá na splachování záchodů přečištěnou vodu z našich koupelen. Této šedé vody je dostatek, takže v případě potřeby bychom ji mohli využívat i na zalévání stromů a keřů. 
 Nedostatek vody na zalévání může potkat kdekoho, kdo má zahradu a něco na ní pěstuje. Pokud několik týdnů neprší a sudy pod okapem už jsou vyčerpané, začnou se na mysl vkrádat myšlenky, kde vzít vodu na zalévání. A pokud bydlíte u řeky nebo u potoka, je logické, že vás napadne nabrat si vodu tam. 
 Loni na podzim se mi podařilo v našem malém bytovém domě prosadit pořízení designové 350 litrové nádoby na dešťovou vodu. A těšil jsem se na to, jak díky ní budeme zalévat nově vysazené stromy na společném pozemku. Zalévat stromy pitnou vodou z vodovodu mi totiž přišlo lehce dekadentní. 
 Během nouzového stavu kvůli šíření viru COVID-19 je potřeba upravit i rutiny nakládání s domácím odpadem. Domácnosti s osobami v karanténě či prokázaným onemocněním by neměly třídit odpad, ten navíc musí i do směsného kontejneru řádně zabezpečit proti potenciálnímu šíření nákazy kontaktem s odpadky. Speciální postup vyžaduje i likvidace ochranných pomůcek, a to od všech občanů, varuje Státní zdravotní ústav. Odvoz materiálu na sběrné dvory je nutné odložit na později. Informuje o tom MŽP. 
 Na tuto otázku hledal odpověď tým badatelů z univerzity v Plymouthu. Využíval přitom archivních kousků, nových stavebnic i dílků stavebnice, vyplavených mořem při jihozápadním pobřeží Anglie. Výsledky výzkumu nepotěší. Píše o tom Independent . 
|
|