Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Vyřazené světelné zdroje do obyčejného koše nepatří. Nejen kvůli možnému obsahu toxické rtuti, ale i z důvodu recyklace a opětovného využití surovin, ze kterých jsou vyrobeny. Jednotlivé typy žárovek se recyklují různým způsobem, do speciální sběrné nádoby však můžete dát všechny druhy úsporných žárovek – kompaktní a lineární zářivky, výbojky a LED žárovky, recyklační firma se již postará o roztřídění a správné zpracování. Informuje o tom společnost Ekolamp.
Máte psa? Pak jste už jistě zaznamenali, že kromě chlupaté radosti a roztomile uslintaného štěstí váš čtyřnohý miláček produkuje také exkrementy. Ano, je až opravdu zarážející, jak moc společného s nimi máme. Otázkou je, jak se přiměřeně psího trusu zbavit. Protože zase tak snadné to není.
Britský premiér Boris Johnson momentálně schytává kritiku za to, že vládní intervencí pomohl zachránit krachující regionální leteckou společnost Flybe. Což prý v době, kdy se Britové snaží zbavit 26 % národních emisí plynoucích z dopravy, není vhodný krok. Současně ale dal zelenou projektu vysokorychlostní dráhy HS2, čímž si bilanci trochu vylepšil. Jsou vlaky vždycky dobré a letadla vždycky špatná? Jak píše Conversation, je to celé trochu složitější.
Kvalitní matrace je základem dobrého spánku. Proto na jejím výběru opravdu záleží. Výrobci se nám snaží zprostředkovat to nejlepší poležení, spojením nejrůznějších funkčních materiálů. Od kokosových vláken po polyester. Jenže až jednou taková matrace doslouží? Je důvodem pro opravdu neklidné spaní, protože se dá jen špatně rozebrat na původní součásti a recyklovat. Píše o tom Guardian.
Zvažovat environmentální dopady každého nákupu je teď v trendu a do popředí zájmu se tak dostávají i produkty, které nám na první pohled závadné nepřipadnou. Třeba pokojové rostliny. Přesto pro někoho mohou představovat problém. Píše o tom BBC.
„Ten palmáč je snad ve všem! Nemám čas, abych kontroloval všechno, co potřebuji koupit!“ slýcháme často stížnosti lidí. A jde o pochopitelnou reakci. Také jste zaznamenali, že palmový olej se nachází v tak velkém množství výrobků? Pak právě pro vás je toto užitečné a stručné sedmero, sepsané v rámci oslav Mezinárodního dne bez palmového oleje, který připadá na 1. února.
Pomáhat ježkům je fajn, protože nenáročnou proměnou své zahrady pomůžete jim, i spoustě jiných nenápadných živočichů. Začněte s tím už na jaře, protože až se na podzim ježek zeptá, co jste pro něj letos udělali…
Čas, po který máme možnost čerpat a vychutnávat dovolenou, je striktně omezený. A podobně omezené jsou i naše představy o tom, že jediným škodlivým faktorem naší cesty je přeprava do cílové destinace. Jenže ono to není jen o letence. Jak na (k životnímu prostředí) šetrnější dovolenou?
Pečicí papír je příkladem jednoduchého a levného výrobku, který nám usnadňuje a zrychluje práci v domácnosti. Čas od času se ale objevují zprávy, že jeho používání je zdravotně rizikové. Kolik je na takových zvěstech pravdy?
Pro ty, kdo chtějí topit komfortně a přitom úsporně, je důležitou součástí vytápěcího systému pokojový termostat. Při správném nastavení se topí jen tolik, kolik je potřeba, a tehdy, kdy je potřeba. Jak ho tedy správně nastavit?
|
|