Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Nejspíš byste si vědomě nechtěli kazit dovolenou, že v dobré víře navštívíte „záchrannou stanici“, kde se ale zvířata ve skutečnosti nezachraňují a slouží jen jako lákadlo a zdroj příjmů. Na co si dát pozor?
„Kubík vody stojí přibližně stejně jako hamburger,“ říká ekoporadce Mirek Lupač z Agentury Koniklec. Lidé podle něho pak necítí skoro žádnou ekonomickou motivaci k tomu, aby s touto strategickou surovinou nějak šetřili. Naštěstí tu jsou i motivace jiné.
Vánoční stromky, které Pražané odloží u popelnic, odvezou popeláři do kompostáren, případně malešické spalovny. Dříve si je podle mluvčího Pražských služeb Radima Many přebíral zpracovatel dřeva, uvedl na dotaz novinářů. Suché vánoční stromky budou popeláři odvážet v lednu i únoru. Počítají, že jich svezou přibližně stejně jako v předchozích letech, tedy zhruba 300.000.
K vánočnímu času to patří. Podělit se s ostatními. Zanést něco na zub pro lesní zvěř. Jablka, mrkve, tvrdý chleba. Dobře míněný skutek však může vést k utrpení zvířat a jejich smrti. Například tvrdý chleba v teplém a vlhkém počasí snadno zvlhne a zplesniví, varují lesníci.
Jedním z největších nepřátel kanalizačních systémů je tuk. Vede totiž k jejímu ucpávání. Samotní provozovatelé kanalizací však nemají možnost, jak jeho množství v kanalizaci snížit. Vy ano.
Typická paneláková ložnice. V posteli leží dva lidé. Už po dvou hodinách spánku přesáhne koncentrace CO2 hodnotu 2000 částic na milion ( ppm). „To je úroveň, kdy začínáme pociťovat příznaky únavy a může nás začít bolet hlava,“ říká ekoporadce David Kunssberger z Agentury Koniklec. Do rána se koncentrace CO2 ještě zhorší. Ráno se lidé probudí, ale jsou kvůli špatné kvalitě vzduchu neodpočatí. Jednoduché řešení se přitom nabízí samo.
Kolik elektronického odpadu z Evropy zůstane v Evropě? Odpověď by měla snadná, protože se všechny členské země EU v rámci Basilejské úmluvy zavázaly zdržet jeho vývozu. Zvlášť do zemí třetího světa. Investigativní práce Basilejské akční sítě (BAN, Basel Action Network) teď ale tvrdí něco jiného. Píše o tom portál Euronews.com.
Rádi si pochutnáte na dobře upraveném kousku masa, ale pociťujete environmentální úzkost? Straší vás představa, že s každým plátkem slaniny nebo kuřecím křidýlkem přibližujete planetu k ekologickému kolapsu? V těžce hloubavých chvílích s výčitkami v srdci zvažujete, že se snad nakonec stanete vegetariánem, ale přitom si bez živočišných bílkovin spokojený život nedokážete představit? Řešení existuje. Píše o něm Euronews.com.
Slovy klasika, jediný stromeček, který nezestárne, je ten, který si nekoupíte. Ale pokud domů skutečně máte v následujících dnech nějaký přinést, bude pro životní prostředí lepší plastová imitace nebo skutečný pokácený stromek?
Asociace sdružující výrobce osvětlovací techniky EucoLight analyzovala více než 3000 elektrozařízení, dostupných prostřednictvím zahraničních e-shopů v 10 zemích EU. Výsledky studie ukázaly mimořádně vysokou úroveň nedodržování zákonných předpisů na ochranu životního prostředí. Informuje o tom EucoLight.
|
|