Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava raných odrůd třešní a višní. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Přes aktuální nepřízeň počasí se na výstavu podařilo shromáždit plody neuvěřitelných 23 odrůd třešní. Mnohé z nich jsou jedinečné!
Mít dnes bezodpadovou domácnost se zdá jako módní trend posledních let. A jako módní trend bývá tato snaha také kritizována. Odpovědná spotřeba a udržitelnost ale lidi zajímá. Nechceme dělat věci s vědomím, že všechno děláme špatně. Chceme něco dělat dobře.
Pět kaváren z Prahy 7 si vyzkoušelo, jak minimalizovat odpad a fungovat na principech cirkulární ekonomiky. Dvěma kavárnám se podařilo snížit produkci zbytečného odpadu natolik, že potřebují o jednu popelnici méně a ušetří několik tisíc korun ročně.
Pokud vám nevyhovuje odnášet si kávu s sebou v jednorázovém kelímku a zároveň vás nebaví nosit s sebou objemný termohrnek, můžete si v dobré kavárně půjčit kelímek za vratnou zálohu. Systém vratných obalů Otoč kelímek nabízí kelímky z pevného plastu k zapůjčení přímo v kavárně, pekárně i ve škole.
E-shop Košík.cz vyřadil ze svého prodeje vejce z klecových chovů. Počínaje dnešním dnem zákazníci nakoupí pouze vejce z bio chovů, volného výběhu nebo halových chovů, tedy s označením 0, 1 a 2. Naopak klecové "trojky" jako první mezi supermarkety a e-shopy s potravinami v Česku přestal nabízet zcela. U základních vajec z chovů na podestýlce navíc dorovná rozdíl v ceně, aby si je mohli dovolit opravdu všichni.
22.5.2019 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům: pojďte si s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. "Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun," láká KRNAP.
Už delší dobu se nedají přehlédnout články o rychlém úbytku hmyzu. Zásadní roli v něm hraje např. ničení životního prostředí hmyzu a rozšíření pesticidů. Nepoužívání pesticidů je u nás asi běh na dlouhou trať, co ale můžeme ovlivnit vlastně hned je vytvořit pro hmyz dostatek prostoru aspoň u sebe doma.
Internet nabízí stovky receptů, jak vařit nejen pro lidi, ale i pro domácí mazlíčky. Nová studie z Kalifornské univerzity si vzala na mušku recepty pro přípravu domácí stravy pro kočky. Zjištění je, že většinou z nich své kočce neprospějete. Kdybyste ji krmili podle nich, neposkytnete jí všechny základní živiny. Některé recepty dokonce obsahují přísady, které pro kočky mohou být toxické.
Argentina, Brazílie, Kambodža, Indie, Nigérie, ale i Japonsko, Kanada nebo několik států Evropské unie včetně České republiky – tam všude byly ve spotřebním zboží vyrobeném z recyklovaných plastů odhaleny vysoce toxické látky, včetně bromovaných dioxinů a bromovaných zpomalovačů hoření. Obsah dioxinů naměřený v dětských hračkách a kadeřnických potřebách je srovnatelný s jejich úrovní v nebezpečných odpadech, včetně například popela ze spaloven odpadu. Informuje o tom spolek Arnika.
Jedna ze zásad environmentální výchovy zní „žádné katastrofické scénáře před desátým rokem života“. Dítě v té době není schopné vyrovnat se s velikými ekologickými problémy, se kterými nemůže samo něco dělat. Neumí složitým věcem porozumět a nemůže samo pomoci. Jeho svět řídí rodiče či učitelé. Dítě ještě neumí myslet kriticky a velké problémy, na které „nedosáhne“, u něj mohou vést k pocitu marnosti, frustraci a pocitu ohrožení. Vzniká tak sice dětský, ale přitom opravdový environmentální žal.
|
|