Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Český stát nabízí tzv. kotlíkové dotace, díky kterým mohou lidé vyměnit nehospodárný a k životnímu prostředí nešetrný kotel na uhlí za modernější zařízení. Mimo jiné i za kotel na pelety. Pokud tápete, jaký konkrétní kotel si vybrat, poradí vám srovnávač kotlů, který připravil Klastr Česká peleta.
Pokud žena nechce během své menstruace vytvářet hromady odpadů v podobě tamponů a vložek, může vcelku pohodlně používat menstruační kalíšek. Ten se dá opakovaně používat i několik let. A bezpečně. Podle výsledků v aktuálním čísle spotřebitelského časopisu dTest totiž ani jeden z devíti testovaných kalíšků neobsahoval rizikové množství nebezpečných chemických látek.
Už dva měsíce se naše země potýká s teplotními rekordy a hlavně suchem. Horko v kombinaci s dlouhotrvajícím suchem je vražedná kombinace i pro zvířata. Pomoci ptákům a drobným savcům lze obyčejnou miskou s vodou. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Výběr světelných zdrojů do domácnosti se za několik uplynulých let změnil. Dnes nehledáme 40W nebo 75W žárovku, ale hledáme žárovku s dostatečným světelným tokem. To je dnes jediné měřítko, podle kterého lze správný světelný zdroj vybrat. Naštěstí si můžeme zapamatovat jednoduché pravidlo desetinásobku.
Známý proces zákazu neúsporných typů žárovek v Evropské unii předznamenal výrazný rozvoj LED žárovek. Poslední fáze tzv. ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti nastane v září 2018, kdy se z evropského trhu začnou postupně doprodávat halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D. Vzhledem k rychlému rozvoji a zlepšení parametrů LED žárovek nejsou očekávány problémy. Dnešní LED žárovky jsou často levnější a z hlediska designu a vlastností na mnohem vyšší úrovni než halogenové žárovky.
Zjednodušit komunikaci s radnicí či starostou, propojit sousedské komunity bez zásahu samosprávy, ale také rychleji vyřešit běžné komunální problémy prostřednictvím anket nebo participativních projektů v místě bydliště. To vše s celorepublikovým pokrytím. To jsou ambice nového projektu Zlepšeme Česko, který spouští zakladatel Mobilního rozhlasu Ondřej Švrček.
Nedopalky, špačky, vajgly. Nenápadný odpad, ze kterého se stal globální problém. Odhaduje se, že ročně se na světě vyhodí 4.500 miliard nedopalků, které způsobují kontaminaci životního prostředí. Cirkulární ekonomika hledá řešení pro globální problémy a ani nedopalky nejsou výjimkou.
Jestli patříte mezi lidi, kterým chov zvířat kvůli kožešině přijde jako přežitek a záměrně se kožešinám vyhýbáte, pak zbystřete. Při nákupu oblečení se může klidně stát, že omylem koupíte něco, co nechcete. Jak varují aktivisté ze Svobody zvířat i Česká obchodní inspekce, informace na cedulkách nejsou vždy uvedeny správně nebo chybí úplně.
Možná to znáte. Jdete do práce a vezmete s sebou tříděný odpad, že ho cestou na autobus hodíte do kontejneru. Jenže ten je přecpaný k prasknutí a žádné další odpady se do něj už nevejdou. Co teď? A co potom? Obrátili jsme se na tiskového mluvčího Pražských služeb Radima Mana, aby nám poradil.
Česko zažívá nejsušší jaro za posledních 50 let. Prognózy hovoří o prohlubování sucha a zhoršování situace, což se velice negativně promítá do stavu podzemních a povrchových vod. Odborníci i úřady upozorňují na nutnost šetřit s draze vyčištěnou pitnou vodou, varují před napouštěním bazénů a volají po řešeních, která k závlaze zahrad, parků anebo splachování záchodů využívají srážkovou vodu. Právě na takové systémy přispívá jak domácnostem, tak i městům a obcím Ministerstvo životního prostředí.
|
|