Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel.
Na začátku května byl spuštěn projekt Druhý život, který umožňuje Brňanům přenechávat nepotřebné věci jiným. Na čtyři sběrná střediska odpadu, kde zatím projekt funguje, lidé přinesli už několik desítek věcí. Ty jsou dále za symbolickou cenu nabízeny k prodeji a výtěžek putuje na rozvoj veřejné zeleně ve městě. Informuje o tom firma SAKO, provozovatel brněnských sběrných dvorů.
Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu.
Energetické štítky jsou dobrým ( byť trochu matoucím), nikoliv však jediným vodítkem při nákupu nového přístroje. „Spotřebiče vybírejte především tak, aby velikostně postačovaly vaší domácnosti. Například 300litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Ještě úspornější bývá 75litrová chladnička A+. Čili nejprve se rozhodněte pro správnou velikost spotřebiče a teprve pak věnujte pozornost energetickým třídám,“ doporučuje Michaela Špačková.
Aut na stlačený zemní plyn (CNG) na našich silnicích sice pomalu, ale přesto přibývá. Loni v ČR jezdilo podle statistik plynárenské společnosti RWE 12 tisíc osobních automobilů CNG. A pomalu přibývá i infrastruktura. Loni u ČR fungovalo 87 plnicích stanic, letos jich je již 120. Při cestách po Česku se problému obávat nemusíte. Na cesty na zahraniční dovolenou se ale vyzbrojte aplikací do chytrého telefonu, redukcí pro tankování a raději si předem vyhledejte trasu. A připravte se na dobrodružství.
Léto začíná. K létu neodmyslitelně patří koupání. Můžete se vykoupat v městském bazénu, kde je kvalita vody přísně hlídaná. Nebo ve vlastním zahradním bazénu, kde si kvalitu vody musíte ohlídat sami. A také se můžete vydat za koupáním do přírody – do řek, zatopených lomů a rybníků. U oficiálních koupacích míst si můžete kvalitu vody zkontrolovat na webu. A to jak koupacích míst v Česku, tak i v celé Evropské unii.
Pokud si ze své exotické dovolené plánujete přivézt nějaký suvenýr, dejte pozor, aby to nebyl suvenýr vyrobený z rostlin a živočichů, chráněných podle mezinárodní úmluvy CITES. Jak upozorňuje Česká inspekce životního prostředí, takový suvenýr by se mohl dost prodražit a mohl by vám způsobit velké nepříjemnosti. A doporučuje si zjistit, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Pro rychlou orientaci připravila ČIŽP infografiku.
Rádi byste si vyrazili na farmu nasbírat jahody? Ministerstvo zemědělství připravilo přehled farem, které samosběr umožňují.
Snižovat produkci svých odpadů nedělá život složitějším, ale naopak jednodušším, tvrdí Bea Johnsonová, propagátorka hnutí Zero waste. Obalům se podle ní dá vyhnout i při nakupování v supermarketu. Životní styl snažící se omezit produkci odpadů na minimum se navíc ukázal být i levnějším a zdravějším.
Možná i vy pořádáte koncert, festival nebo prostě nějakou akci pro veřejnost. A je jedno, jestli jde o megaakci, nebo vesnickou zábavu pro pár desítek lidí, stejně se nakonec řeší, kam s tou děsnou hromadou odpadů. Jana Půlpánová ze společnosti Envirostyl tvrdí, že za určitých okolností je možné jakoukoliv akci udělat v konceptu Zero Waste – bez zbytečných odpadů. Jeden důležitý poznatek z její praxe je, že třídění odpadů na akci nemůže být dobrovolné. Protože pak to nefunguje a do hromady krásně vytříděných kelímků někdo hodí plastový talíř s nedojedeným gulášem.
|
|