Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Brno zpřísní městskou vyhlášku, kterou více omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Nová vyhláška podle něj omezí počet dní pro pálení listí a přinese zákaz pálení o nedělích a státem uznaných svátcích. Je to jedno z dvacítky opatření pro zlepšení ovzduší.
Od jarní a letní kolekce 2018 bude módní společnosti Gucci bez kožešin. 11. října to oznámil předseda a výkonný ředitel Marko Bizzarri. Gucci například přestane používat klokaní kožešinu na trepky Gucci Princetown, a nahradí ji ovčí vlnou. Organizace na ochranu zvířat Humane Society of the United States (HSUS) a italská LAV, spolu s Aliancí za módu bez kožešin to uvítaly s radostí. Informuje o tom Svoboda zvířat.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč. Na databázi začaly minulý měsíc pracovat evropské úřady spolu s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky. Za Česko se projektu účastní nezisková organizace Arnika, která o tom informovala v tiskové zprávě.
Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů na využití rostlinného odpadu. Hlavní město nabídne celkem 1750 kompostérů, z nichž 1400 bude o objemu 1000 litrů a 350 o velikosti 2000 litrů, sdělil vedoucí oddělení odpadů magistrátu Radim Polák. Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry cca 40 základním školám, které do výuky začlenili téma přeměny bioodpadu na kompost.
Jednou za rok si nechává odborně prohlédnout svůj kotel pouze necelá polovina tuzemských domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti E.ON prostřednictvím agentury Ipsos na vzorku 1500 respondentů. U plynových kotlů je pro domácnosti provozní revize sice nepovinná, ale doporučuje se. Jednou za tři roky ji naopak musí podle vyhlášky povinně provést právnické osoby a podnikatelé. Kotle na tuhá paliva si pak i domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20.000 korun.
Produkty a výrobky obsahující nebezpečné látky jsou v domácnostech stejně běžné jako PET lahve a obalové kartony. A zatímco klasický odpad lze třídit téměř před každým domem, nebezpečné odpady jako například léky, elektrospotřebiče, oleje a těkavé látky vyžadují speciální likvidaci. Pražské služby proto radí, jak s nebezpečnými odpady správně naložit.
Jak prodávat potraviny bez obalů, budou dnes v Praze zájemcům vysvětlovat lidé z neziskové organizace Bezobalu. Podle ředitele organizace Petra Hanzela tvoří obaly kolem poloviny komunálního odpadu. Obejít se bez nich znamená velkou úlevu pro životní prostředí. Nezisková organizace dnes otevírá v Praze prodejnu a také školící centrum, ve kterém zájemcům vysvětlí, jak bezobalové prodejny fungují.
Zelená barva uklidňuje, dopomáhá zaměstnancům k vyšší výkonnosti a živoucí rostliny, potřebující péči, nás léčí z pocitu marnosti. Současný moderní trend směřuje k tomu, aby se pracovní prostory kanceláří, open-space administrativních robotáren a zasedaček zbavily svého sterilního pláště a zahalily se příkrovem zeleně. Důvody pro takový krok nejsou jen estetické. Vertikální interiérové zahrady, nebo jejich pokročilejší dimenze - kaskádové zahrady - výrazně zvyšují kvalitu života lidí. A vzhledem k tomu, kolik hodin pracovního času řada z nás tráví uvnitř budov, je to rozhodně krok správným směrem. Kontakt s přírodou nám totiž niterně schází a jeho deficit má na naše zdraví negativní dopady.
Zoufalé telefonáty, slzy, vztek – takto popisují někteří pracovníci zvířecích záchranných stanic rutinu posledních týdnů. Z různých míst volají lidé, že se jim do bytů nastěhovali netopýři. Co s tím? Otevřete okna nebo dveře dokořán a zhasněte, radí ochránci zvířat.
|
|