Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Madeleine Somervilleová je Kanaďanka, blogerka a autorka knihy „ Méně je všechno, co potřebujete“. Madeleine Somervilleová je také žena, která na mytí svých vlasů nepoužívá šampon. Už víc jak pět let. Prostě se jednou rozhodla, že ho přestane kupovat – jako další krok své dobrovolné skromnosti a ohledu k přírodě.
Od konce září najdou spotřebitelé nově energetické štítky i na zařízeních určených pro vytápění a ohřev vody. Právě 26. září totiž vstoupilo v účinnost opatření EU, které ukládá jejich výrobcům povinnost informovat kupující tímto způsobem o energetické náročnosti jejich výrobků. Kromě lednic, praček nebo televizí tak budou štítky i na plynových a elektrických kotlech, tepelných čerpadlech a ohřívačích vody.
Spotřebitelský časopis dTest nakoupil od výrobců, prodejců a v hobbymarketech 14 balení dřevěných peletek určených pro domácí použití. Podle dTestu je možné většinu výrobků doporučit. Našly se však i takové peletky, které nevyhovují normě a pro domácí použití se nehodí.
Že klasický látkový kapesník má lepší ekologickou bilanci než kapesníčky papírové, jsme již psali. V textu jsme však zapomněli na jeden ultimátní argument, který hovoří proti papírovým kapesníčkům zcela.
Komunitní web Opravárna se přesouvá z virtuálního prostředí i do pražských ulic. Ve středu 9. září 2015 otevírá první dvě servisní místa, pojmenovaná anglicky „Service place“. Jeden z nich se nachází v obchodním centru Galerie Fénix na metru Vysočanská, druhý v Jungmannově ulici. Lidé si v nich budou moci nechat opravit rozbitou elektroniku nebo odevzdat drobná elektronická zařízení k ekologické recyklaci.
Látkové pleny mají oproti jednorázovým nevýhodu v tom, že je musíte vyprat, usušit, složit. Ty jednorázové prostě vyhodíte do koše, což je pohodlné, ale zároveň to představuje velký objem odpadů. Petr Bouchal, student brněnské Vysokého učení technického, spouští Plenkový servis: o „špinavou“ práci s použitými látkovými plenami se postará za vás. Tedy pokud si službu budete moci dovolit.
Konec léta je ideálním obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ví, že mimo topnou sezónu je nutné všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Před začátkem topné sezony je potřeba ventily rozhýbat. Je to snadné.
Je tak příjemné na noc otevřít okno dokořán a jít spát. Může to mít jeden nepříjemný důsledek. Na noc, nebo i na delší dobu, se k vám nastěhují netopýři. Netopýři nejsou lidem nebezpeční, naopak jde o užitečné a chráněné živočichy, ale jako spolubydlící za mnoho nestojí. Jak si je domů nepustit? Jednoduše.
Zemní plyn je pro Evropu důležitý, logicky by se měl využívat co nejefektivněji. Proto Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se tedy v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle (o výjimce dále). Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných kotlů už budou zakázány.
V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok.
|
|