Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů zahájil provoz 9. září v Praze 7 na Řezáčově náměstí. Jedná se o první farmářský trh takového druhu v Česku a zároveň jde o první pravidelný farmářský trh pod širým nebem na území sedmé městské části. V provozu bude " Heřmaňák" do konce roku, v plánu už je ale jeho plynulé pokračování v roce 2018.
Podzim na Instagramu bude patřit prázdným talířům, a to díky soutěži, kterou pořádá iniciativa Zachraň jídlo. Upozorní na plýtvání jídlem mladou generaci ve věku 13 – 18 let, která se sice zajímá o lifestyle, méně ale už o dopady svého spotřebitelského chování. V rámci propagace soutěže se Zachraň jídlo spojí s hvězdami Instagramu a Youtube.
Na začátku roku 2017 spustila IKEA v pilotním režimu službu Druhý život nábytku, která umožňuje zákazníkům prodat nevyužitý či nepotřebný nábytek IKEA. Doposud byla v pilotním režimu dostupná jen v obchodním domě IKEA Praha – Zličín. Díky velkému zájmu zákazníků se od 1. listopadu rozšíří i do dalších obchodních domů a budou ji moci využít zákazníci také v Praze na Černém Mostě, Brně i Ostravě. Informuje o tom IKEA.
Každého řidiče dříve nebo později čeká na silnici setkání, o které nestojí. Silnice a dálnice totiž nevyužívají jen lidé a jejich vozy, ale také zvířata. Je dobré být na takové setkání připravený. Alespoň teoreticky.
Na celém světě končí ročně v odpadu 1,6 miliardy tun jídla za 750 miliard dolarů. V Evropě se každoročně vyhodí průměrně 89 milionů tun potravin. V Česku pak podle odhadů končí v odpadcích 829 851 tun jídla. Potraviny nevyhazuje jen čtvrtina českých domácností.
Brno zpřísní městskou vyhlášku, kterou více omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Nová vyhláška podle něj omezí počet dní pro pálení listí a přinese zákaz pálení o nedělích a státem uznaných svátcích. Je to jedno z dvacítky opatření pro zlepšení ovzduší.
Od jarní a letní kolekce 2018 bude módní společnosti Gucci bez kožešin. 11. října to oznámil předseda a výkonný ředitel Marko Bizzarri. Gucci například přestane používat klokaní kožešinu na trepky Gucci Princetown, a nahradí ji ovčí vlnou. Organizace na ochranu zvířat Humane Society of the United States (HSUS) a italská LAV, spolu s Aliancí za módu bez kožešin to uvítaly s radostí. Informuje o tom Svoboda zvířat.
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
Do dvou let má vzniknout společná evropská databáze výrobků, které obsahují toxické látky. Informace z ní lidem zprostředkuje mobilní aplikace, která po naskenování čárového kódu ohlásí, zda je výrobek na seznamu a proč. Na databázi začaly minulý měsíc pracovat evropské úřady spolu s nevládními organizacemi a akademickými pracovníky. Za Česko se projektu účastní nezisková organizace Arnika, která o tom informovala v tiskové zprávě.
Pražané mohou žádat o zapůjčení kompostérů na využití rostlinného odpadu. Hlavní město nabídne celkem 1750 kompostérů, z nichž 1400 bude o objemu 1000 litrů a 350 o velikosti 2000 litrů, sdělil vedoucí oddělení odpadů magistrátu Radim Polák. Praha již jednou lidem rozdala zhruba 800 kompostérů a zároveň předala kompostéry cca 40 základním školám, které do výuky začlenili téma přeměny bioodpadu na kompost.
|
|