PřírodaNeregulovaná těžba uhlí ničí přírodu Donbasu21.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V mokřadu u Žďáru se zabydleli vzácní raci říční20.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V revitalizovaném mokřadu V Krejdách nedaleko Žďáru nad Sázavou byli objeveni vzácní raci říční. Mokřad je jedním z Míst pro přírodu, tedy „soukromých rezervací“ v péči pozemkových spolků. O nálezu informuje Český svaz ochránců přírody.
Had požírající svůj vlastní ocas – starověký symbol, ale i realita18.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Uroboros je starověký symbol, zobrazuje zpravidla hada požírajícího svůj vlastní ocas. Význam symbolu je nekonečný návrat od konce k začátku, sebezničení a znovuzrození. Jak ale ukazují videa od chovatelů, hady skutečně někdy napadne pozřít sama sebe.
Lidské odpadky při stavbě hnízd využívá už 176 druhů ptáků. Vadí to?17.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ryby vylézající z vody mají lepší čich16.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jde to. Příklad ochrany přírody, která se opravdu povedla14.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Když se na Náchodsku přiblížíte rovinaté krajině nivy Metuje, magneticky přitahováni siluetou pevnosti Josefov, podmáčené louky kolem ní jen tak nepřehlédnete. Nabízí totiž scenérii, která k sobě poutá pozornost. Jsou na první pohled mimořádné. Pestré a bohaté. To, že oplývají životem, vám dá poznat i zdejší zvuková kulisa: volavé hlasy ptáků, bzukot hmyzu, kvákání žab anebo funění a podupávání kopytníků dávají tušit, že je tu opravdu živo.
Může lenochod přežít útok ocelota? Fotopast zaznamenala neobvyklý souboj12.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědcům v jihoamerické stanici Tiputini Biodiversity Station se povedlo pomocí fotopasti natočit pozoruhodné video. Lenochod dvouprstý čelí útoku ocelote velkého. Vědecký článek o videu byl publikován v odborném časopisu Food Webs.
Jaká jsou rizika a důsledky krmení volně žijících zvířat?11.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.
Jaké jsou klíčové faktory pro ochranu lesní biodiverzity ve střední Evropě?11.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Biodiverzita zahrnuje rozmanitost života na všech jeho úrovních, od genů, přes druhy organismů, až po pestrost ekosystémů a ekologických vztahů. Kromě vnitřní hodnoty života a jeho rozmanitosti je důležité, že biodiverzita je zjevně nepostradatelná pro existenci člověka a z více důvodů, včetně antropocentrických, je proto nezbytné ji chránit. V lesích žije asi 80 % všech suchozemských druhů organismů, jsou tak klíčovým nositelem pevninské biodiverzity.
Milujete Krkonoše a nesnášíte davy? Tudy!3.8.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letní turistická sezona se překlopila do své druhé poloviny a první zpětná vazba od podnikatelů v cestovním ruchu říká, že návštěvnost Krkonoš je letos menší než v loňském roce. Přesto jsou stále místa, která jsou návštěvníky přeplněná. O to důležitější je zdůraznit nabídku Správy KRNAP a Svazku měst a obcí Krkonoše k vícedenní návštěvě našich hor a jejich poznávání, především míst, která lidi odjinud možná nenapadnou hned „na první dobrou“. K tomu směřují třeba Neznámé Krkonoše nebo Opravdové Krkonoše, které se těší velké popularitě mezi turisty vyhledávajícími cestovním ruchem méně zatížené lokality.
|
reklama |