PřírodaVarovný systém FireRisk poslouží krizovému managementu, ale i zahrádkářům či skautům15.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Po loňském rozsáhlém požáru v Národním parku České Švýcarsko pracují vědci na zlepšení předpovědi rizika lesních požárů a zároveň na opatřeních přímo v lesích, které by bránily rychlému šíření požárů. Existující varovný systém FireRisk, který provozuje Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe společně s Českým hydrometeorologickým ústavem a Ústavem pro výzkum lesních ekosystémů, se podařilo za poslední rok výrazně proměnit tak, aby usnadnil rozhodování krizového managementu v případě zvýšeného rizika požárů. Informuje o tom bioklimatolog a jeden z tvůrců webu Miroslav Trnka.
V loňském roce hořelo v lesích nejvíce za posledních deset let. Co za tím stojí?13.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letní sezóna je v důsledku vysokých teplot a sucha obdobím zvýšeného nebezpečí lesních požárů. Měli bychom proto při pobytu v přírodě dbát zvýšené opatrnosti. V roce 2022 vzniklo 2 473 lesních požárů na celkové ploše cca 1 715 ha, to je nejvíce za posledních 10 let. Lesní požáry představovaly 12 % všech požárů v ČR. V posledních letech se jejich podíl na celkovém počtu požárů zvyšuje.
Je to jako vtip. Ptáci si staví hnízda z hrotů proti ptákům13.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ptačí hnízda z hrotů proti ptákům! I pro mě jako badatele hnízd jsou to ta nejšílenější ptačí hnízda, která jsem kdy viděl. V úterý mi spolu s kolegy vyšel článek o tomto vzpurném chování. A je to jako vyprávět vtip...
Chytrá recyklace betonu pomůže s poválečnou obnovou Ukrajiny12.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Recyklace betonu není nemožná. Ale nedá se říct, že by mechanické drcení panelů a konstrukčních odpadů z demolic produkovalo materiál s nějakou přidanou hodnotou. Výsledkem mělnění je nekvalitní štěrk, který obsahuje mnoho nečistot. Není to špatný materiál pro vysypávání základů anebo podklad pro pokládku silnic, ale rozhodně už nemá význam jako primární stavivo pro budovy.
Dá se globální oteplování zpomalit snižováním kyselosti oceánů?11.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pokud vás pálí žáha nebo trápí žaludeční vředy, dost možná sáhnete po antacidech. Přípravcích, které vás zbaví onoho nepříjemného pocitu. Jak toho dosáhnou? Tím, že částečně neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě. Co ale dělat, když ohromné masy vody v oceánech čelí acidifikaci, tedy zvýšení své kyselosti? Experimentátoři z USA to zkouší řešit podobně. Masivní aplikací trochu jiných antacidů.
Experiment NASA měl vést k pochopení mimozemské komunikace, skončil sebevraždou delfína Petera7.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
O díře v ledu, která v něm být neměla6.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Téhle díře v ledu se říká moulin, česky ledovcový mlýn, a rovnou vám povím, že kdybyste o ní dnes nečetli, budete veselejší. Jenže se tak nestalo a vy jste tenhle článek potkali.
V ČR kvůli liknavosti úřadů mizí celé biotopy, mezitím je pokutován student za držení dvou motýlů5.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V posledních letech jsme byli svědky několika případů, ve kterých se Policie ČR ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) zaměřila na sbírkotvornou činnost amatérských entomologů ve vztahu k doslovnému naplňování zákona. Konkrétně se cílem jejich kontrol a tvrdých postihů staly zvláště chráněné druhy (ZCHD) živočichů dle přílohy III k vyhlášce č. 395/1992 Sb. Zpočátku se zdálo, že se tyto složky snaží trestat jen komerční sběratele hmyzu, ilegální chovatele a překupníky. Postihováni však začali být i entomologové, kteří mají jednotlivé kusy ZCHD ve svých sbírkách jako dokladové exempláře, které často ani nesbírali jejich současní držitelé, jsou desítky let staré a není s nimi nijak komerčně nakládáno. Absurdita jednotlivých případů se navíc dramaticky stupňuje. Více o celé problematice například článek ve Vesmíru Kriminalizace amatérské entomologie.
Nedoceněná služba stráže přírody. 600 členů čeká roky na změnu zákona i uniformy4.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak to bylo s vlkem Bublou3.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vlčí mladík, kterého v sobotu 24. září loňského roku našli houbaři sraženého u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky se, alespoň podle médií, stal od té chvíle hned několikrát zvířecí celebritou číslo jedna. Zřejmě mu to zachránilo život, ostatním zúčastněným ale způsobilo nemalé trable a přineslo spoustu příležitostí k přemýšlení.
|
reklama |