PřírodaKypr testuje vyhánění komára (sterilním) komárem2.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kypr tento měsíc vypustil první várku stovek tisíc sterilních komárů. Mají pomoci zemi vyřešit problém s invazním druhem komárů, který Kypr sužuje. Jde o projekt, na kterém se podílí Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Proč MAAE? Vypuštění sterilních komárů je testem využití jaderné techniky. Informuje o tom MAAE.
Jak se o prázdninách chovat v Krkonošském národním parku?1.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vyléčený vlk z Krušných hor byl vyfotografován v Sasku29.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jsou zvodněné vrstvy řešením afrických problémů s nedostatkem vody a suchem?29.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V angličtině se o pro ně používá termín aquifer, v češtině se o nich zase hovoří jako o zvodních, potažmo jako o zvodněných kolektorech. Co to je? V podstatě jde o nějaký horizont v podzemí, vrstvu, která je nasáklá vodou. I když ne vždy nabývá zrovna téhle podoby, můžete si ji idealizovaně představit jako podzemní jezero, úplně nebo částečně uzavřené nepropustnými vrstvami. Zkrátka obrovskou jeskyni plnou vody.
Záporoží. Co všechno snese jaderná elektrárna28.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Indie coby nejlidnatější země světa se zatím nevypořádala s omezenou dostupností vody27.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Složitý svět jedním číslem aneb Česko v indexech26.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak si vede Česko v oblastech životního prostředí, ekonomických sociálních otázkách a celkově pokroku na cestě k udržitelnosti hodnotí publikace Složitý svět jedním číslem anebo Česko v indexech, kterou právě vydává Česká informační agentura životního prostředí.
Jaké jsou výsledky Biosmršti 2023?24.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Do druhého ročníku bleskového mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin v ČR, které koordinovali vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř 200 dobrovolníků. Z více než 400 pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích. Česká republika byla v počtu pozorování jednou z nejaktivnějších zemí, které se do pozorování zapojily. Pozorovat a poznávat rostliny a zvířata může veřejnost i během prázdnin. Jejich zaznamenáním do aplikací si nejen zpestří svoje výlety do přírody, ale také přispěje ke znalostem o jejich rozšíření. Informuje o tom Botanický ústav AV ČR.
Švýcarsko bude muset vyřešit, jestli chce zachovat lesy, anebo vystavět nové větrné elektrárny23.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Švýcarko má stále jeden z nejpropracovanějších systémů ochrany lesních porostů v celé Evropě. Nicméně legislativa tu před šesti lety doznala změn, a ochrana lesů už nemá vyšší právní status než výstavba infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. Spolu s tím přibývá konfliktů, které Švýcaři zatím moc řešit neumí.
Lesní půdy potřebují více péče, uzdravují se velmi pomalu22.6.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Okyselování lesních půd v České republice je urychlováno lidskou činností a má neblahý vliv na zdravotní stav lesů. Výrazně k němu přispívá odvoz dřevní biomasy z lesa, čímž dochází k odnětí velkého množství živin z biochemických přírodních cyklů. Rychlejší regeneraci půdního prostředí by prospělo snížení kyselé dusíkaté depozice, zvýšení podílu listnatých dřevin v druhové skladbě a omezení vyvážení biomasy z lesních porostů.
|
reklama |