PřírodaNávrhy sadových úprav, nepůvodní druhy a greenwashing31.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nedávno oslovil klient naši společnost ohledně posouzení návrhu z hlediska původnosti. Mělo se jednat pouze o formalitu, protože v technické zprávě k návrhu se uvádělo „Druhy jsou zvoleny podle toho, jaké se tradičně používají na českém venkově, tedy místní druhy, druhy barevně zajímavé, déle kvetoucí, lákající opylovače a fungující na záhonech i mimo zahradní plochy.“ Náš tým při posuzování původnosti vychází z ověřeného databázového zdroje na pladias.cz. A ta nejdůležitější informace, co nám tato databáze poskytuje, je invazní status daného druhu. Výsledek posouzení původnosti návrhu obdrženého od klienta nevyšel zrovna nejlépe.
Jak na obnovu květnatých luk?27.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zájem o obnovu květnatých luk se postupem času zvyšuje. Stále častěji se objevují dotazy od vlastníků pozemků, čím a jak mají zatravnit, aby to bylo pro přírodu prospěšné. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) se obnově luk věnuje již od 90. let, a tak by odpovědi na tyto otázky po tolika letech praxe měly být jednoduché. Jenže to tak úplně není.
Tajné běžecké závody v klidovém území Šumavy? Tak to ne!26.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nerespektování vstupů do klidových území vede Správu Národního parku Šumava k zásadním opatřením. V nejcennějším území pro populaci tetřeva hlušce, v oblasti Březníku, vrcholů Špičník, Blatný vrch a v Podroklaní zvyšuje dohled strážců a projednává omezení vstupu v této lokalitě. Informuje o tom Národní park Šumava.
Představte si, že byste za to, že se chováte k přírodě šetrně, dostávali zaplaceno25.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Představte si, že byste za to, že se chováte k přírodě šetrně, dostávali zaplaceno. Vydělávali byste peníze a chránili biodiverzitu současně. Takový je smysl tzv. CBI, conservation basic income. Tedy jakési nepodmíněné opakované platby, příspěvku vypláceného lidem za to, že žijí v souladu s životním prostředím. V teoriích a plánech se o tomhle ekonomickém nástroji vedoucím k ekologii hovoří už dlouho, ale teď jej poprvé vyčíslila v dolarech a eurech studie uveřejněná v žurnálu Nature Sustainability.
Kvete to, hučí to24.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je začátek června, do žní daleko. A tak má agronom Jakub Vevera dost času na to zavést na své pole exkurzi. Až do pasu mu sahají různé trávy a luční byliny, které byste na poli nečekali. Jsou tu krásně kvetoucí vičence, slézy, jetel, občas zahlédnete mrkev obecnou nebo svazenku. Stačí pár kroků hustým porostem a vidíte čmeláky, včely, motýly a další hmyz. Vevera si při výkladu mimoděk namotá stéblo trávy na prst a trpělivě odpovídá účastníkům exkurze na dotazy, k čemu je dobré mít na kraji pole travní a bylinný pás a jaká je s tím práce.
Australská laboratoř přišla na způsob, jak efektivně rozkládat polypropylen. Má na to své houby22.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na oslavy je ještě brzo, ale objev australských výzkumníků rozhodně představuje důležitý krok kupředu. V laboratorních podmínkách otestovaly dva kmeny hub, s jejichž pomocí dokázali úplně rozložit poněkud obtížný plast, polypropylen. Nedegradoval stovky let, jak by tomu bylo v přírodě, úplně zmizel za 140 dní.
Fotoreportáž, jak vypadá odběr vajíček u nosorožců bílých severních21.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V projektu na záchranu nosorožců bílých severních se nám po zákroku, který proběhl na konci května v Keni, podařilo vytvořit dalších pět embryí. Společně s embryi z dřívějška už jich je celkem 29, přičemž všechna pocházejí od vajíček odebraných od samice Fatu. Je to velký úspěch. Před několika lety jsme jen doufali, že bychom tak velkého množství mohli někdy dosáhnout. Jak takový odběr vajíček vlastně vypadá? Tady je malá fotoreportáž od Jona A. Juáreze.
Co nás o environmentální kriminalitě může naučit Sherlock Holmes?20.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pečovat o druhově pestré lesy je mnohem složitější než o monokultury. Vznikla proto metodika19.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální klimatická změna a s ní související velkoplošný rozpad smrkových a borových porostů na našem území v posledních dvou desetiletích přinutily vlastníky lesů začít měnit dřevinnou skladbu našich lesů a vysazovat lesy druhově pestřejší. Od vhodně zvolených směsí lesních dřevin lesníci očekávají vyšší produkci, zmírňování nepříznivého působení sucha a celkově vyšší odolnost takových porostů vůči probíhajícím nepříznivým projevům klimatických změn.
Nejdéle trvající bleskový výboj na středoevropském území detekovali čeští vědci s použitím vlastnoručně vyrobených přístrojů18.7.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Odborníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se ve spolupráci s vědci z Akademie věd ČR podařilo zachytit blesk, jehož velikost přesáhla hranici běžně velkého okresu a který trval několik sekund. Výzkum složitosti a délky trvání přírodních výbojů potvrdil, že blesky jsou významně větší a trvají podstatně delší dobu, než se dosud předpokládalo. Díky nově použité metodě pozemního měření je lze také detekovat mnohem častěji, než to bylo možné stávajícími konvenčními metodami. Informuje o tom ČVUT.
|
reklama |