PřírodaMěstská část Praha 7, stav klimatické nouze a modro-zelená infrastruktura19.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
22. května 2019 se městská část Praha 7 připojila k desítkám municipalit z různých částí světa i ke dvěma státům, Velké Británii a Irsku, a vyhlásila stav klimatické nouze. Zapojila se tím do úsilí za ochranu životního prostředí a zmírnění dopadů klimatických změn. Praha 7 se zavázala naplňovat opatření, která pomohou zlepšit situaci nejen na svém území a mohou inspirovat další městské části, města a obce ke společné změně chování a jednání ve vztahu k životnímu prostředí.
Severoamerické "flanelové" housenky. Umí vás přizabít. Jednou možná budou zachraňovat životy18.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak moc krajině škodí meliorace? ČSOP to chce vyzkoumat na Sedmihorských mokřadech17.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak moc dokáže revitalizace mokřadu ovlivnit vodní režim v krajině? Sedmihorské mokřady se stávají místem několikaletého výzkumu vlivu revitalizace na hladinu podzemní vody. Sedmihorské mokřady jsou rozsáhlé, v minulosti odvodněné slatiniště, jehož část byla v nedávné době revitalizována, zatímco v druhé části stále fungují meliorace. Výzkum realizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP) za finanční podpory Nadačního fondu Veolia.
Co přináší nová zpráva o invazních nepůvodních druzích?16.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Invazní nepůvodní druhy představují velkou globální hrozbu pro přírodu, ekonomiku, potravinovou bezpečnost a lidské zdraví. Sehrály klíčovou roli v 60 % dokumentovaných případů vymírání rostlin a živočichů a roční náklady s nimi spojené dosahují 423 miliard dolarů. Mezivládní platforma pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES) na začátku září vydala Hodnotící zprávu o invazních nepůvodních druzích a jejich kontrole. Dokument poskytuje rozhodovacím orgánům souhrnné informace o současném stavu biologických invazí a nástrojích, které mohou šíření invazních druhů omezit. Zprávu připravilo 86 odborníků ze 49 zemí světa a za Českou republiku se na ní podíleli Petr Pyšek a Jan Pergl z Botanického ústavu AV ČR.
Jak dopadla aktuální „zdravotní“ prohlídka Země? Pacient je na tom špatně15.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čas od času by měl každý z nás zajít na celkovou zdravotní prohlídku. Doktor si vás proklepne, změří tlak, zkontroluje kognitivní schopnosti, pohyblivost, zrak, sluch, možná vás pošle na rentgen nebo na kolonoskopii, udělá krevní obraz. A na konci všech vyšetření víte, jak na tom jste se svým zdravím. Podobnou prohlídku udělali vědci ze Stockholm Resilience Centre při Stockholmské univerzitě planetě Zemi. Zkoumali přitom stav ekosystémů a planetárních procesů. „Pacient je na tom špatně,“ konstatuje závěry Johan Rockström, duchovní otec konceptu planetárních mezí.
Vlci jsou potenciálním nebezpečím i pro lidi, prohlásila šéfka Evropské komise. Jak to víte, ptají se vědci a ochránci přírody14.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ze začátku září překvapilo přírodovědce i ochránce přírody. Poněkud nečekaná výzva z úst vysoce postavené političky okamžitě vyvolala řadu dotazů od přírodovědců a ochránců přírodu, na základě jakých dat je formulována. Vzápětí přišel společný otevřený dopis několika významných ochranářských organizací, které vyznění prohlášení kritizují.
Jak omezit povrchový odtok vody na lesních cestách?13.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hospodaření s vodou v krajině dnes představuje jeden ze stěžejních pilířů trvale udržitelného zemědělství a lesnictví. Soustřeďuje se na zadržování vody a zpomalení jejího odtoku. V lesním prostředí jsou hlavním zdrojem povrchového odtoku vody lesní cesty, jinak k němu dochází jen ojediněle. Zpomalit či omezit rychlý odtok vody z lesa mají pomoci vsakovací zařízení budovaná na objektech lesních cest, zejména na trubních propustcích.
Vlny veder ohrožují jednu trochu nečekanou rizikovou skupinu13.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaké skupiny obyvatel patří mezi ty nejvíce ohrožené vlnami veder? Osoby pokročilejšího důchodového věku, malé děti, nemocní – automaticky v hlavě naskakuje odpověď. Kanadští a američtí badatelé ale tento výčet označují za nekompletní a rozšiřují jej o další, dosud opomíjenou položku. O lidi, kteří trpí duševní poruchou. Schizofrenií.
Nejistý osud hospodaření u italské řeky Pád12.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co se stane, když v lesích ubydou ptáci?11.9.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co by se stalo, kdyby z lesů zmizeli ptáci? Takovou otázku si položil výzkumný tým vedený ekoložkou Kateřinou Sam z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity. Jejich rozsáhlá experimentální studie v pralesích na Papui-Nové Guineji, která sledovala fungování potravních sítí mezi hmyzem, ptáky a netopýry, přinesla znepokojivé odpovědi. Výsledky ukázaly, že dlouhodobý úbytek ptáků a netopýrů může mít vážné dopady na životní prostředí a fungování lesů. Tato zjištění jsou významná obzvlášť pro ty oblasti světa, kde dochází k masivní těžbě dřeva a tím i k velkému poklesu populací ptáků.
|
reklama |