PřírodaDnes je Den stromů. Jak si vedou stromy našich lesů?20.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesy představují naše největší přírodní bohatství. U nás se jim ale nedaří zrovna dobře. Na vině je nevhodné hospodaření a změna klimatu. Stromy schnou a podléhají kůrovci, hlavně v Jeseníkách a na Vysočině. Na cestu nápravy už naštěstí vykročila celá řada lesních hospodářů. Přečtěte si o zdraví českých lesů u příležitosti dne, kdy si na 40 států celého světa připomíná, co pro nás stromy znamenají.
Stromy mohou v ochraně klimatu hrát roli jen za velmi konkrétních podmínek19.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V těchto týdnech probíhající výsadby stromů mohou hrát v ochraně klimatu roli pouze dílčí a za splnění specifických podmínek, upozornila na včerejším webináři Klimatická koalice. Webinář Stromy a klima, který předcházel pátečnímu Dni stromů, představil obsah společné pozice organizací Klimatické koalice k tématu stromů a jejich role v mitigaci změny klimatu.
Nejčastější příčina úhynu amerických dravců u elektrického vedení? Zastřelení19.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Návrat herbicidu dicamba na americká pole je řešení, ze kterého se stal ještě větší problém18.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S nosorožčími rohy se kšeftovat nebude, ale ochranu nosorožců nikdo jinak nezaplatí17.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Neregulovaný byznys s odpadky vede k černým skládkám. A je vysoce organizovaný, zjišťuje studie13.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ať už renovujete, přestavujete, bouráte anebo se jen stěhujete, je obvykle vedlejším výstupem takové činnosti produkce odpadů. Suti, starého nábytku, obalových materiálů. Kam s ním? Britové často nachází odpověď „jen na dvě kliknutí daleko“, tedy na internetu. U společností inzerujících, že za pár liber kontejner ochotně naplní a odvezou. Problém s odpady tím má ale k vyřešení daleko.
Jak podpořit biodiverzitu v mokřadech? Co s pomocí poloparazitických rostlin...11.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zabránit šíření invazních rostlin v cenných mokřadních biotopech zkouší v rámci společného projektu vědci z Mendelovy univerzity v Brně a Masarykovy univerzity. Odborníci vytipovali dvě lokality na Břeclavsku, které se potýkají s porosty invazních rostlin zlatobýlu kanadského, zlatobýlu obrovského a astričky kopinaté. Kvůli jejich masivnímu šíření se z lučních mokřadů vytrácejí původní vzácné druhy rostlin i živočichů. Pomoci by podle odborníků mohl přísev poloparazitických rostlin.
Jak na sršeň asijskou? Moje zkušenost z ostrova Alderney10.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Potvrzeno: Invazní sršeň asijská už je i v České republice6.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
České stromy a louže v Etiopii6.10.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vrátit k životu vyprahlou a erodovanou zem není nic jednoduchého. Důležité je zachytit každou kapičku deště, aby se z nich nestal příval vody valící se krajinou, který odnáší drahocennou půdu. Zdravá krajina je plná louží a tůněk a tam kde vymizely, je potřeba je aktivně vracet. To je případ i jižní Etiopie, kde si farmáři váží každé louže pro svůj dobytek nebo zahrádku a aktivně zvyšují jejich počet. Nejsou to ovšem jen obyčejné louže, ale také cíleně hloubené tůňky, příkopy, přehrádky a jiné vodozádržné prvky, které vyhovují složitému složení místních půd. Tisíce takových ‚louží‛ jsou také výsledkem rozvojových projektů Člověka v tísni. Jak tato spolupráce v Etiopii vypadá?
|
reklama |