Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Chcete ve svém domě využívat dešťovou nebo přečištěnou šedou vodu? Nemáte v době sucha čím zalévat a splachovat? Chcete ušetřit? Pak můžete využít dnes vyhlášený dotační program Dešťovka, ve kterém je k dispozici 100 milion korun. Příjem žádostí začne 29. května v 10:00. Dotace je určena vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
Pro většinu žen to není zrovna nejpříjemnější čas. Pro výrobce dámských hygienických potřeb je období, kdy „ženy mají své dny“, skvělá obchodní příležitost. Obrázky, barevné obaly, vůně a čím dál tím více super savých a navenek stále suchých gelů, absorbentů a bůhví čeho ještě. Přesné složení výrobce uvádět nemusí, ale je velmi podobné dětským plenám. A kromě žen, které tyto pomůcky bez zamyšlení používají, existuje i stále početnější skupina žen, které jsou ochotné používat (a také propagovat) i jiné varianty dámských hygienických potřeb. Výrazně ekologičtějších a pro některé dokonce pohodlnějších. Řeč je o látkových vložkách, menstruačním kalíšku nebo mořské houbičce.
Dne 22. dubna 2017 se na celém světě oslaví Den Země, svátek modré planety. Poprvé se oslavy Dne Země uskutečnily v roce 1970 v USA. Dnes slaví Den Země miliony lidí ve 175 státech světa. Po celém světě se konají jarmarky, festivaly, pochody, soutěže, koncerty, úklidové práce a jiné aktivity na tisících místech. Den Země se stal největší veřejností organizovanou aktivitou v historii planety. Od roku 1990 je jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice.
S koncem března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Leckdo už přezul, leckdo teprve přezuje. Každopádně sjeté a poškozené pneumatiky se nevyhazují do příkopu u silnice. Nechte je u prodejce, který vám prodá pneumatiky nové. Má povinnost staré gumy převzít a nechat zlikvidovat. Druhou možností je zavézt je do sběrného dvora. Ale bude vás to něco málo stát.
Zítra vypukne velká úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Od časného rána budou dobrovolníci uklízet odpadky po celé zemi. Každý může udělat dobrý skutek, ať už pro přírodu, čistější životní prostředí, ale i pro sebe a své okolí. Bude se uklízet na více než 2100 místech po celé republice.
Děti v jihlavské mateřské škole Zvoněnka v Dvořákově ulici se starají o „stádečko“ žížal. Školka využívá tzv. vermikompostér. Pod dohledem učitelek se zde děti učí likvidovat patřičné druhy opadu kompostováním, při kterém se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo. Školka od žížal získává kvalitní humus, který využívá při péči o květiny. Informuje o tom Radek Tulis z magistrátu města Jihlavy.
Ministerstvo životního prostředí spouští druhou vlnu kotlíkových dotací. Jejich smyslem je zlepšit kvalitu ovzduší v České republice a díky úspornému provozu ušetřit i peníze domácnostem. Mezi kraje bude v druhém kole kotlíkových dotací rozděleno 3,4 miliardy korun. Ty je následně přerozdělí mezi občany prostřednictvím svých krajských výzev. Pro domácnosti to značí další šanci získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
Nastává jaro, které je spojováno s dobou výsevů nejrůznějších druhů rostlin a zejména zeleniny. Problémem bývá padání klíčních rostlin, které pro pěstitele představuje doslova katastrofu. Existují však možnosti, jak tomuto problému předcházet či jak s ním bojovat.
Přesně za měsíc se desetitisíce dobrovolníků v Česku vydají udělat dobrý skutek. Nejen pro přírodu, ale i pro sousedy, pro své děti, pro čisté životní prostředí, pro svůj pocit odpovědnosti. Dobrovolnický úklid toto všechno v sobě má, lákají k zapojení do velké úklidové akce organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.
|
|