Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.
Bylinky mají na lidský organismus blahodárné účinky. Naštěstí se jich nemusíme vzdávat ani v tomto ročním období. Jaké bylinky si můžeme doma vypěstovat v zimě? Které z nich se hodí do kuchyně a které nám naopak pomohou s chřipkou a nachlazením?
Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.
V některých oblastech poznáte začátek topné sezóny snadno. Stačí otevřít okno nebo vyjít před dům - a zlehka se nadechnout. Ve dne zpravidla není těžké odhalit příčinu: kouř z komína sousedního rodinného domu. Kdo se někdy pokoušel věc řešit, kromě štiplavého kouře pocítil i bezmoc či vztek. Proti „čudilům“ se totiž brání jen těžko. Přesto přinášíme (nezaručené) tipy na to, co můžete zkusit. Mnoho toho není.
Nedávno skončila doba Vánoc, doba hodování, plných břich... a taky výčitek. Nejen kvůli množství spořádaného jídla a nekompromisním číslům na osobní váze, ale třeba i kvůli všem těm nedojedeným zbytkům, které skončily v koši. A nemusely by. Stačí jen dodržovat jednoduchá doporučení iniciativy Zachraň jídlo.
Vánoce a novoroční oslavy jsou převážně symbolem pohody, zábavy a jídla. Málokdo si ovšem uvědomí, že během svátků vyprodukujeme o mnoho tun odpadu více. Většina odpadových firem v tomto období naštěstí zajišťuje jejich nadstandardní svoz. Udržet okolí kontejnerů v čistotě a zamezit plýtvání cennými surovinami však mohou pomoci i lidé.
Každý rok je to stejné? Rozhodování mezi stromkem umělým, nebo živým. Mezi stromkem uříznutým, nebo v květináči. Už, už to vypadá na stromek v květináči, když se ozve skeptik v naší hlavě a ptá se: ale co s ním po Vánocích? Tento problém řeší půjčovny stromků. Stromek v květináči si na dobu Vánoc vypůjčíte a v lednu ho zase vrátíte.
Výměna oken, nový úsporný kotel nebo zateplení střechy či stěn, to jsou všechno známé a často doporučované triky, jak ušetřit peníze za vytápění. Na co se ale zapomíná, jsou vstupní nebo i vnitřní dveře v domech a bytech.
Je to trochu zmatek a čert aby se v tom vyznal. Z původně informačně elegantního značení energetické úspornosti spotřebičů vzniká nepřehledný hybrid. Od začátku prosince platí, že se na trh nesmí uvádět myčky, pračky a lednice, které mají „A“, protože už je to málo. K mání by měly být jen spotřebiče s A+ až A+++, které jsou momentálně nejúspornější.
Je to vcelku častá příčina sousedských sporů. Pan Nývlt se rozhodne vysázet si na svém pozemku hned u hranice s pozemkem pana Nováka túje (nebo jakékoliv jiné stromy). Jenže pan Novák z toho má radost jen pramalou. Až dosud se proti vysázení mohl bránit jen těžko. Od ledna může po panu Nývltovi chtít, aby stromy nesázel, protože pro to má rozumný důvod, případně aby stromy sázel až od určité vzdálenosti. Nový občanský zákoník přináší některé novinky, které mohou pomoci těm, kdo se nechtějí dívat, jak sousedův strom prorůstá plotem a kořeny boří dům.
|
|