Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
26.12.2016 | OLOMOUC
( ČTK)
Až tři desítky druhů ptáků mohou v tomto období pozorovat lidé, kteří pomáhají v zimě opeřence přikrmovat. Podle moravských ornitologů mezi ně patří především sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený či vrabec polní. Milovníky přírody, kteří ptákům chtějí během zimy pomoci, však odborníci nabádají ke správnému přikrmování. Zájemcům mohou pomoct i s určením druhů.
Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie. To odpovídá 450 tunám CO2. Ukázalo se, že největší nešvar českých domácností pak je přetápění obýváků.
Svátky klidu a míru jsou za dveřmi a řada lidí zvažuje pořízení domácího mazlíčka. Mnoho dětí si přeje pod stromečkem najít štěně. Předvánoční čas jsou proto žně pro množitele psů, nakupování štěňat přes inzerát v tomto období vzkvétá. Spolek OBRAZ před nakupováním štěňat přes inzerát varuje a doporučuje vzít si psa z útulku.
Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků.
Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči.
Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu a vyhýbejme se výrobkům s palmovým olejem, apelují ochránci přírody. Měli bychom podle nich odolat nabídce levných tuků a upéci si skutečně poctivé cukroví z tradičních ingrediencí, jaké používaly naše babičky. Tedy především másla.
PVC ubrusy jsou v mnoha ohledech skvělé. Jsou levné, dají se snadno umýt a jejich vzory a barvy neznají mezí. Jenže jak upozorňuje spolek Arnika, také mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Což zejména u ubrusů a prostírání určených dětem není to nejlepší.
Přemýšlíte, tak jako každý rok, jak prožít letošní Vánoce v klidu a pokoji? Jak se letos vyhnout pocitu, že jste investovali hromadu energie a financí do hromady dalších více či méně nepotřebných předmětů, které budou celý rok nehnutě ležet a čekat, kdy a jestli přijde jejich čas? Pokud nad to ještě smýšlíte trochu ekologicky, tak vás spíš než klidný Advent čeká peklo. A proto přicházíme s několika drobnými tipy, jak se vyhnout hromadění a zamyslet se nad ekologickou stopou toho, co se chystáme vyslat do světa.
Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A
možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu
trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného
stromu.
Už podruhé v tomto roce zavítala do Česka Bea Johnsonová, propagátorka bezodpadové domácnosti. Tedy takové domácnosti, která produkuje minimum odpadů. Ruku v ruce s omezováním odpadů přitom jde i omezování věcí v domácnosti jako takových. Zkusit omezit množství svého oblečení nebo nádobí můžete třeba teď v rámci předvánočního úklidu. Další možností je napsat Ježíškovi, že tento rok si už žádné zbytečné věci nepřejete. Tak se život s minimem věcí stane výzvou nejen pro vás, ale i pro vaše blízké.
|
|