Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Tvrdit o většině ekologických produktů že jsou skutečně ekologicky příznivé, je mnohdy zkreslující až nepravdivé. Nestačí jen LED žárovku nebo úsporný spotřebič zabalit do obalu z recyklovaných materiálů. Je potřeba se podívat, jak dané výrobky ovlivňují naše spotřebitelské chování a jak ovlivňují trh jako takový. Na zoubek "zeleným" výrobkům se podívali Trevor Zink a Roland Geyer na stránkách univerzitního magazínu Stanford Social Innovation Review.
Běžné obchody si pečlivě hlídají, aby zelenina a ovoce mělo správnou velikost, barvu a tvar. Zákazníci je prostě kupují raději a "ošklivá" zelenina obchodníkům pak často zůstává. Požadavky na tvar mají i praktický důvod: například moc křivé okurky se v jídelnách nedají zpracovat strojně, protože neprojdou kráječem. Jenže na polích se rodí i plodiny, které normu nesplní a které pak končí vyhozeny. Internetový supermarket druhým dnem nabízí "ošklivé" papriky a okurky, za poloviční cenu běžné zeleniny. S nabídkou "neobyčejných kousků" zeleniny přišel také řetězec Penny.
Občané Evropské unie spotřebují při nákupech průměrně 200 igelitových tašek na hlavu za rok, naprostou většinu při nákupu potravin. Český průměr je ještě o trochu vyšší. I přes snahy toto množství snížit nemají v některých případech prodejci šanci obalů ovlivnit - zejména pokud jsou tašky vyžadovány hygienickým předpisem. Proto hledají nové cesty. Internetový supermarket Kolonial.cz v rámci svého konceptu nulového odpadu dává nákupy do rozložitelných „Kuku tašek“, vyrobených z kukuřičného škrobu, a umožňuje recyklaci obalových materiálů.
Nenechávejte své psy během teplých či slunečných dnů zavřené v autě, zní žádost Obránců zvířat. Interiér vozu se může během velmi krátké chvíle vyhřát i na dvojnásobek venkovní teploty. A zavřené zvíře pak v autě zbytečně trpí. Obránci zvířat přidávají i rady, jak postupovat, když najdete psa, jak se v cizím autě na sluníčku "peče" a jak mu poskytnout první pomoc.
Usnadnit komunikaci a efektivněji pomáhat živočichům ve volné přírodě má nová aplikace pro chytré telefony Zvíře v nouzi. Stojí za ní Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Nová webová aplikace Můžu dýchat? zájemcům ukáže, jaká je aktuální kvalita vzduchu v Brně a jak se zachovat při špatném stavu ovzduší. Brno se například dlouhodobě potýká s překračováním limitů pro polétavý prach, uvedla dnes v tiskové zprávě Hanka Svačinková z Nesehnutí, které aplikaci vytvořilo.
Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel.
Zatímco při třídění plastů lze třídící linky téměř plně automatizovat, u třídění papíru je nejspolehlivější ruční třídění. Pražské služby v současné době mají dvě třídící linky na papír, na každém břehu Vltavy jednu.
Na začátku května byl spuštěn projekt Druhý život, který umožňuje Brňanům přenechávat nepotřebné věci jiným. Na čtyři sběrná střediska odpadu, kde zatím projekt funguje, lidé přinesli už několik desítek věcí. Ty jsou dále za symbolickou cenu nabízeny k prodeji a výtěžek putuje na rozvoj veřejné zeleně ve městě. Informuje o tom firma SAKO, provozovatel brněnských sběrných dvorů.
Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu.
|
|