Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků. 
 Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči. 
 Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu a vyhýbejme se výrobkům s palmovým olejem, apelují ochránci přírody. Měli bychom podle nich odolat nabídce levných tuků a upéci si skutečně poctivé cukroví z tradičních ingrediencí, jaké používaly naše babičky. Tedy především másla. 
 PVC ubrusy jsou v mnoha ohledech skvělé. Jsou levné, dají se snadno umýt a jejich vzory a barvy neznají mezí. Jenže jak upozorňuje spolek Arnika, také mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Což zejména u ubrusů a prostírání určených dětem není to nejlepší.

 Přemýšlíte, tak jako každý rok, jak prožít letošní Vánoce v klidu a pokoji? Jak se letos vyhnout pocitu, že jste investovali hromadu energie a financí do hromady dalších více či méně nepotřebných předmětů, které budou celý rok nehnutě ležet a čekat, kdy a jestli přijde jejich čas? Pokud nad to ještě smýšlíte trochu ekologicky, tak vás spíš než klidný Advent čeká peklo. A proto přicházíme s několika drobnými tipy, jak se vyhnout hromadění a zamyslet se nad ekologickou stopou toho, co se chystáme vyslat do světa. 
 Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A
možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu
trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného
stromu. 
 Už podruhé v tomto roce zavítala do Česka Bea Johnsonová, propagátorka bezodpadové domácnosti. Tedy takové domácnosti, která produkuje minimum odpadů. Ruku v ruce s omezováním odpadů přitom jde i omezování věcí v domácnosti jako takových. Zkusit omezit množství svého oblečení nebo nádobí můžete třeba teď v rámci předvánočního úklidu. Další možností je napsat Ježíškovi, že tento rok si už žádné zbytečné věci nepřejete. Tak se život s minimem věcí stane výzvou nejen pro vás, ale i pro vaše blízké. 
 Hluk ve školách a školkách je běžný. Všichni ho známe a málokdo z nás jej ještě vůbec vnímá. Smířili jsme se faktem, že děti jsou prostě hlučné. Pokud navíc dělají společné aktivity, hladina hluku ve třídě může dosahovat až takové míry, že je srovnatelná s jedoucím traktorem. A to v pořádku není. Děti se v hluku špatně soustředí, jsou roztěkané, jsou více unavené, bolí je hlava a hraniční hodnoty mohou sluch i poškodit. Pomoci má projekt Velké ucho. 
 11. ročník soutěže o nejlepší kompost zná své vítěze. Mezi oceněné patří domácí otočný kompostér, vermikompostér ze starých necek či komunitní kompost z Prahy. 
 Spolek BezPalmáku.cz v těchto dnech spouští kampaň „Vánoce bez palmáku“. Ta má spotřebitelům připomenout, že v poslední době tolik kritizovaný palmový olej se běžně vyskytuje ve většině prodávaných tucích na pečení i cukrovinek, včetně těch vánočních. Alternativy k němu jsou podle spolku přitom dostupné a ani se cenově dramaticky neliší. 
|
|