Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Obecné chápání principů řezu ovocných stromů je jednoznačně chybné, jak nás o tom přesvědčují dnes a denně spousta lidově řečeno zprasených stromů na zahradách. Prioritu dnes hraje tzv. ježkování, neboli řez na pahýly. Z nějakého důvodu se vžila pověra, že letorosty se při řezu zakracují na tři očka. Není to samozřejmě pravda. Na tři očka zakracujeme letorosty jen po výsadbě, a to ještě pouze jarní. Jak tedy na řez ovocných stromů?
Chystá se ve vašem okolí kácení stromů? Je vám stromů líto a chtěli byste se pokusit stromy zachránit?
V Praze se rozjíždí další projekt alá Zdrojovna. Po celý únor si v prostorách bývalé dětské knihovny v ulici Milady Horákové můžete přijít vybrat nábytek či bytový doplněk ze zachráněných kousků. Nebo zde naopak nechat věci, které už nevyužijete a je vám líto je úplně vyhodit. Zájemci se mohou zúčastnit opravárenských workshopů a nábytek si pod odborným vedením truhláře sami opravit. A nebo se do opravy mohou pustit sami.
Příjem žádostí o dotaci na výměnu kotlů odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem. V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci dokonce vyčerpali. Na co se lidé v souvislosti s kotlíkovými dotacemi nejčastěji ptají? Na tzv. mikroenergetická opatření, na způsob proplácení dotace, přehled doporučených výrobků či zda mohou vyměnit stará kamna nebo zdroj na elektřinu. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo odpovědi na 15 nejčastějších dotazů.
Paběrkování, tedy sbírání plodin, které by jinak zůstaly po sklizni na poli i sadu, je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Oživit dříve běžnou, nyní polozapomenutou tradici, a zároveň pomoci potřebným se v loňském roce rozhodla iniciativa Zachraň jídlo. O své získané zkušenosti a distribucí sebraných potravin Potravinovým bankám se dělí v Manuálu pro paběrkování.
Kde v Praze najít lokální, ekologické, ručně vyráběné produkty a služby radí webový portál Greenglasses. V jeho adresáři se kromě typických ekologických podniků představuje i služby vybraných módních butiků, restaurací nebo třeba ekologického kadeřnictví.
Skupina lidí dá zemědělci na začátku sezony peníze a ten jim pak v průběhu celého roku dodává, co mu na statku vyroste. Nemusí se znát, ale dohodnou se, že si budou navzájem věřit. Takhle nějak ve zkratce se dá popsat systém komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Jeho úspěch dnes potvrzují tisíce farem ve Francii, USA, Velké Británii a dnes už i dvě desítky sedláků a potravinových komunit v České republice. Má řadu podob - od městských společenství, které si sami pro sebe pěstují zeleninu, až po zemědělce, kterým odbyt přes KPZ dokáže významně vylepšit ekonomickou stabilitu farmy. Zdánlivě jednoduchý systém nabízí oběma stranám víc, než se na první pohled zdá.
6.1.2016 | PRAHA
(Ecomonitor)
Nový zákon zakáže na území Spojených států malé kousky plastu přidávané do mýdel, sprchových šamponů a zubních past. Mikroperličky sice pomáhají umýt tělo od nečistot, po spláchnutí ale znečišťují vodu i půdu a mohou se šířit v potravinovém řetězci, píše Guardian.
Až dosud platilo, že při pronájmu celého domu musel být předložen průkaz energetické náročnosti budov. Od 1. ledna 2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem bytu. Pokud vlastníte byt, který chcete pronajímat, chtějte po svém společenství vlastníků jednotek, aby si nechalo průkaz vyhotovit. Jinak na tom můžete tratit.
Českobudějovická ekoporadna Rosa vydala čtvrtou reedici Průvodce ekospotřebitele. Brožura je určena lidem, kteří se chtějí dozvědět více o dopadech každodenního života spotřebitele a hledají cesty, jak ty svoje co nejvíce omezit.
|
12.1.2025 18:58 | Tereza Preisová
|