Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Blíží se 30. duben a s ním vrcholí přípravy na tradiční pálení čarodějnic. Velké vatry, které vyrůstají u mnoha obcí a měst i týdny před filipojakubskou nocí, se mohou po zapálení stát smrtelnou pastí pro volně žijící zvířata, upozorňuje ČSOP Vlašim. Hromady dřeva a větví si totiž mohou vyhlédnout ježci nebo ptáci jako místo k hnízdění či úkryt, ze kterého není po zapálení ohně úniku.
Samotářské včely na rozdíl od těch medonosných nežijí v úlech. Vyhledávají si hnízda v různých škvírách a dutinách nebo si vyhrabávají nory v hlíně a písku. Zdálo by se tedy, že mohou žít téměř všude a pomoci nepotřebují. Přesto patří samotářské včely k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Na úbytku těchto zajímavých a užitečných opylovačů se podepsala podle odborníků zejména lidská činnost, například insekticidy užívané v zemědělství. Naštěstí existuje řada způsobů, jak těmto zajímavým zástupcům blanokřídlého hmyzu pomoci.
Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat.
Celkem 52 % lidí zkouší třídit veškerý odpad a jen 8 % domácností netřídí a hází všechno do jedné popelnice. Podrobný výzkum veřejného mínění ukázal, že málokdo ví, kam vyhodit například obal od vajíček nebo ruličku od toaletního papíru.
Alternativní taxislužba Uber nabízí na Den Země odvoz elektroodpadu. Akce se koná na území Prahy a využít ji mohou jak obyvatelé Prahy, tak i firmy. Nabídku je možné využít během pátku 22. 4. a soboty 23.4. od 10.00 do 14.00 pomocí aplikace v mobilním telefonu.
V roce 1991 přišel francouzský botanik a designér Patric Blanc s inovativní myšlenkou vertikálních zahrad, které umožňují druhově různorodé ozelenění fasád. Ve Francii a v dalších evropských zemích je již vertikálních zahrad realizovaná celá řada, ale do České republiky tento trend proniká jen velmi pomalu. Podívejte se, jak vznikala ukázková vertikální zahrada v zahradnickém učilišti pro žáky s více vadami v Komořanech – a inspirujte se.
Tuto sobotu 16. dubna vyvrcholí celorepubliková úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016. Od časného sobotního rána budou dobrovolníci po všech koutech země uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Aktuálně je na webu organizátorů Ukliďme svět, ukliďme Česko nahlášeno přes 1700 úklidových akcí.
Dešťovou vodu lze pod okapem chytat třeba do staré vany. Možná ale máte na své zahradě daleko důmyslnější a vtipnější systém. Právě na originální nakládání s dešťovou vodou na zahradě se zaměřuje fotograficko-kutilská soutěž Dešťovka na zahradě. V soutěži ani tak nejde o kvalitu fotografií, jako o nápaditost, funkčnost a celkové přednosti řešení. Uzávěrka příjmu soutěžních příspěvků je 31. srpna 2016.
Kromě veřejného freeshopu Zdrojovny, do kterého mohou lidé odnášet nepotřebný drobný nábytek a potřeby do domácnosti a zase si odtud jinou věc zdarma odnést, vznikla v Praze i veřejná šatní skříň. Minulý týden ji slavnostně otevřely iniciativy Zdrojovna a Architekti bez hranic.
Ve čtyřech sběrných střediscích odpadu v Brně bude od května možné zanechat vyřazené věci od nábytku až po nádobí, které si budou moct za menší poplatek odnést jiní lidé. Rada Brna chce projektem nazvaným Druhý život maximalizovat opětovné využití výrobků a snížit množství vznikajícího odpadu i náklady města na jeho likvidaci. Výtěžek ze zhruba desetikorunového poplatku půjde podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna.
|
|