PřírodaJak je na tom Vídeň s využíváním dešťové vody?20.8.2022 | VÍDEŇ
(Ekolist.cz)
Letošní červenec se podle vídeňských statistik zařadil mezi dvacet nejsušších červenců v historii měření. I ve Vídni stále ještě platí, že většina dešťové vody plyne přímo do kanalizace. To se má ale změnit. Vídeň plánuje rozšířit své pilotní projekty. Mezi ně patří instalace zelených střech, rozšíření zeleně i speciální výsadba stromů, která pomáhá udržet vodu v zemi.
Vědci zjistili, jak se komárům daří vycítit člověka19.8.2022 | WASHINGTON
(ČTK)
Ať už se lidé rozhodnou pro repelent, dlouhé rukávy nebo odpuzovače hmyzu, obávaní komáři si k nim vždy najdou cestu. Vědci nyní tvrdí, že našli mechanismus, který stojí za schopností tohoto hmyzu vypátrat člověka vhodného ke štípnutí. Na rozdíl od většiny živočichů mohou totiž komáři vnímat pachy několika různými cestami. Vyplývá to ze studie, o které napsal list The Guardian. Vědci doufají, že se jim podaří vzkřísit vyhynulého tasmánského tygra17.8.2022 | CANBERRA
(ČTK)
Australští a američtí vědci se pustili do nákladného projektu, jehož cílem je vzkřísit vyhynulého tasmánského tygra, informovala BBC. Poslední tasmánský tygr, neboli vakovlk tasmánský, uhynul ve 30. letech minulého století. Podle týmu vědců by však bylo možné tento druh znovu vytvořit pomocí kmenových buněk a technologie úpravy genů. Do přírody by se podle nich první tasmánský tygr mohl vrátit za deset let. Jiní odborníci jsou však skeptičtí a tvrdí, že oživení vyhynulých druhů je pouhé sci-fi.<
Muflon evropský krčský14.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Muflon evropský se do Evropy a dalších koutů světa rozšířil ze středomoří a to z Korsiky a Sardinie. Do Čech se dostal přibližně v polovině 18. století do staré Obory u Hluboké nad Vltavou. Za rozšíření do Čech a celého Rakousko Uherska mohla hlavně šlechta, která v něm viděla nový druh zvěře k lovu v oborách. Odtud dochází k prvním únikům do volné přírody.
Čím menší zvíře, tím větší spermie12.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letošní sezóna byla pro sýčky obecné kritická10.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lesy poškozuje vítr, sucho i sníh9.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické extrémy a jimi způsobené povodně, sucho, vítr (tornáda), sníh, námraza jsou vedle hmyzu také příčinami poměrně rozsáhlého poškozování našich lesů. Přesto oproti roku 2020 došlo v roce 2021 k poklesu poškození lesů abiotickými vlivy asi o 30 %, podobně jako u poškození hmyzem a houbami. Podle evidence zaslané vlastníky a správci lesa Lesní ochranné službě dosáhl v roce 2021 celkový objem nahodilých těžeb 13,8 mil. m3, z toho tvořily abiotické vlivy 30 % (4,1 mil. m3), biotické vlivy 70 % (9,7 mil. m3).
Pytlonoši z Floridy jsou možná po člověku dalším druhem savce, který zemědělsky hospodaří8.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Problematika rizika požárů ve světle změny klimatu, adaptací a aktuálního požáru u Hřenska7.8.2022 | PRAHA
Rozsahem výjimečný požár, který postihnul oblast Národního parku Českosaské Švýcarsko u Hřenska, vyvolal řadu diskuzí na téma jeho příčin. Řada komentujících jej považuje za další z důkazů působení změny klimatu, jiní upozorňují na rozhodnutí ponechat na místě kůrovcem zničené smrkové porosty, apod. Pokusme se na problém podívat optikou jednotlivých komponent rizika, a to nikoliv s cílem odhalit, kdo, nebo co je na vině vzniku požáru, ale z hlediska toho, jak riziko požárů ve volné přírodě do budoucna zmírňovat.
Těžba ropy v konžském pralese může do atmosféry uvolnit tolik uhlíku, jako celý svět za tři roky5.8.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vláda Konžské demokratická republiky připravuje aukci, během níž hodlá zahraničním investorům nabídnout licence k těžbě ropy v povodí řeky Kongo. Pokud by tu těžba skutečně byla zahájena, došlo by nejen k ohrožení milionů hektarů pralesa, ale také k masivnímu uvolnění uhlíku, nastřádaného v rašeliništích.
|
reklama |