Příroda
 V angličtině se o pro ně používá termín aquifer, v češtině se o nich zase hovoří jako o zvodních, potažmo jako o zvodněných kolektorech. Co to je? V podstatě jde o nějaký horizont v podzemí, vrstvu, která je nasáklá vodou. I když ne vždy nabývá zrovna téhle podoby, můžete si ji idealizovaně představit jako podzemní jezero, úplně nebo částečně uzavřené nepropustnými vrstvami. Zkrátka obrovskou jeskyni plnou vody.

 Je noc 3. března 2022. V areálu Záporožské jaderné elektrárny se schyluje k něčemu, z čeho se snadno může vyklubat katastrofa. Dva ruské tanky a deset obrněných vozidel pomalu přijíždí k bráně do areálu. V největší jaderné elektrárně Evropy se schyluje k boji. 
 Indie letos předběhla Čínu a oficiálně se stala nejlidnatější zemí světa. Řada nedořešených problémů, které tuto zemi provázely už dříve, se tak stala viditelnější. Jednu ze zásadních komplikací dalšího rozvoje tu představuje až katastrofální situace v oblasti nakládání s odpadními vodami.

 Do druhého ročníku bleskového mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin v ČR, které koordinovali vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanického ústavu AV ČR, se zapojilo téměř 200 dobrovolníků. Z více než 400 pozorování se podařilo získat informace o 23 nepůvodních druzích. Česká republika byla v počtu pozorování jednou z nejaktivnějších zemí, které se do pozorování zapojily. Pozorovat a poznávat rostliny a zvířata může veřejnost i během prázdnin. Jejich zaznamenáním do aplikací si nejen zpestří svoje výlety do přírody, ale také přispěje ke znalostem o jejich rozšíření. Informuje o tom Botanický ústav AV ČR.

 Švýcarko má stále jeden z nejpropracovanějších systémů ochrany lesních porostů v celé Evropě. Nicméně legislativa tu před šesti lety doznala změn, a ochrana lesů už nemá vyšší právní status než výstavba infrastruktury pro obnovitelné zdroje energie. Spolu s tím přibývá konfliktů, které Švýcaři zatím moc řešit neumí. 
 Okyselování lesních půd v České republice je urychlováno lidskou činností a má neblahý vliv na zdravotní stav lesů. Výrazně k němu přispívá odvoz dřevní biomasy z lesa, čímž dochází k odnětí velkého množství živin z biochemických přírodních cyklů. Rychlejší regeneraci půdního prostředí by prospělo snížení kyselé dusíkaté depozice, zvýšení podílu listnatých dřevin v druhové skladbě a omezení vyvážení biomasy z lesních porostů. 
 Teplotní rekordy padaly v létě roku 2021 ledaskde, ale žádný z nich nepřekonal záznam z Lyttonu. Tam totiž na konci června naměřili bezprecedentních 49,6 °C. Což bylo pro danou sezónu víc, než kolik naměřili na tradičních „horkých místech“, jako třeba ve Španělsku či Turecku.

 O nálezu uhynulé psovité šelmy v katastru obce Šonov byla Agentura ochrany přírody a krajiny informována 2. května. Zvíře, které leželo v lese 10 metrů od málo používané lesní cesty, nalezli motorkáři a podali o něm zprávu uživateli honitby. Proběhlo ohledání na místě za přítomnosti kriminální policie, které potvrdilo, že se jedná o samici vlka obecného. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.

|
|