PřírodaKlimatickou migraci nelze vymýtit, je třeba se na ni připravit20.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dopady změny klimatu zvyšují pravděpodobnost environmentální migrace do měst, což vytváří rostoucí výzvy pro plánování, především v rozvojových zemích. "Rozvojové programy by se proto měly zaměřit na města jako útočiště pro klimatické migranty, nebránit jim v odchodu z míst, kde už místní podmínky nedovolují získat dostatečnou a pravidelnou obživu," říká Robert Stojanov z Provozně ekonomické fakulty MENDELU, společně s Alexem de Sherbininem z Columbia University a Sarah Rosengaertner ze Zolberg Institute On Migration and Mobility. Naopak, města by měla být připravena na jejich příchod za pomoci rozvojových programů a těmto lidem pomoci přemístit se do bezpečí.
Jaká zvířata ustojí klimatické změny?20.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pomoc perlorodkám v řece Blanici19.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Řeka Blanice pramení na území Chráněné krajinné oblasti Šumava ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice a první desítky kilometrů jejího toku protíná chráněné území. Blanice kdysi bývala velmi bohatou na chráněnou perlorodku říční. To se ale v průběhu 25 let změnilo. Správa Národního parku Šumava se společně s odborníky snaží o záchranu této populace.
Zelený a modrý Berlín: německá metropole reaguje na klimatickou změnu19.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Více než třicet let po svém znovusjednocení je Berlín známý nejen jako město přátelské ke všem svým menšinám, Mekka alternativní kultury a pestré gastronomie, ale také jako odpovědná metropole, reagující na stále viditelnější a citelnější klimatickou změnu. V kdysi rozděleném městě dnes jako návštěvník poznáte jen stěží, jestli jste právě v jeho východní či západní části. Zato doslova na každém kroku můžete vnímat snahy o to, aby se tu dobře žilo všem.
Jaké jsou nejužívanější prvky modro-zelené infrastruktury ve městě a kde tkví problém jejich realizace?18.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Globální změna klimatu ve spojení s urbanizací a rozrůstáním měst se dotýká všech ekosystémů, lidí, sektorů průmyslu, služeb a dalších oblastí života. Jednou z možností, jak snížit negativní dopad klimatické změny, vznik tepelných ostrovů nebo nevhodné urbanizace je návrh modro-zelené infrastruktury. Tyto prvky mají využití v mnoha oblastech. Kromě snižování negativních dopadů klimatické změny, zvyšují atraktivitu prostředí, spoří energii a vodu nebo využívají nejnovější moderní technologie.
To je toho, tak bude trochu tepleji...17.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Miliardář daroval ekologické organizaci stroj na peníze16.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jméno Yvona Chouinarda je neodlučně spjato s nadnárodní společností Patagonia, jež se zabývá prodejem outdoorového sortimentu. Úspěšný byznysmen, sportovec a miliardář nyní šokoval prohlášením, jak hodlá se svou firmou naložit před tím, než se odebere do důchodu. Když se ale projdete jeho dosavadní minulostí, vlastně vás tolik nepřekvapí.
Na narušování drnu jsou skauti dobří. A tak s nimi státní ochrana přírody navázala spolupráci15.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V Plzeňském kraji je přírodní památka Kolowratův rybník. V pobřežním pásmu tu rostou vzácné masožravé rosnatky prostřední, které ale vytlačuje rozrůstající se třtina šedá. Skauti z Přimdy si vzali nad místem "patronát". A v roce 2021 se na lokalitu několikrát vypravili, pravidelně třtinu sekali, hrabali a posekanou hmotu odklízeli. A taky narušovali travní drn, což je důležité pro růst rosnatky, ale zároveň je to příležitost pro skauty se vyřádit. Dnes zástupci skautského hnutí a státní ochrany přírody podepsali dokument, který napomůže většímu zapojení skautů do praktické ochrany přírody. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
Čeští vědci připravili pro města návod, jak si poradit s vysokými teplotami v ulicích15.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Celá řada českých měst se během horkých vln potýká s velmi vysokými teplotami. Tuzemští výzkumníci na základě důkladných analýz zpracovali sadu odborných doporučení. Pokud se jimi budou města řídit, může se současná situace zlepšit. Informuje o tom Technologická agentura České republiky, která výzkum finančně podpořila.
Skleníkové peklo Španělsku prospívá. A nám by možná mohlo pomoci taky14.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Španělské Mar de Plástico – Plastové moře, je považováno za názorný příklad symptomů naší uspěchané doby: symbol bezbřehé komerce, neudržitelné nekvalitní nadprodukce, degradace zemědělského hospodaření. K výčtu záporů je zapotřebí přičíst minimálně jeden klad. Nahloučení skleníků v provincii Alméria totiž ochlazuje klima.
|
reklama |