PřírodaKrtci mohou na zimu zmenšovat mozek, zjistila česká vědkyně20.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V hluboké zimě čelí krtci existenčnímu problému. Jejich metabolismus, blížící se horní hranici možností u savců, vyžaduje více potravy, než je v nejchladnějších měsících k dispozici. Místo aby toto sezónní dilema řešili migrací nebo hibernací, sáhli krtci k neobvyklé taktice úspory energie – zmenšují si mozek. Na objevu se podílela česká vědkyně Lucie Farková Nováková.
Jak souvisí kyselina sírová, zelená budoucnost a předražené potraviny?19.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak probíhá sázení stromků v lese? Připravte se, že to je docela dřina19.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
České lesy potřebují obměnit druhovou skladbu. Jednou z cest, jak mladé buky, duby, modříny či jedle do lesa dostat, je využít práci dobrovolníků. Jak to probíhá, popisuje ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Ta má na kontě už čtvrt milionu vysazených stromků.
Netopýří ultrazvukové detektory – pro vědce i amatéry15.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Netopýři - tajuplní tvorové žijící skrytě často i v našem nejbližším sousedství. Mezi jejich pozoruhodné vlastnosti patří nejen schopnost aktivního letu, již má tato skupina jako jediná ze savců, ale také jejich způsob orientace a lovu s využitím ultrazvuků, tzv. echolokace. A právě díky ní můžeme tyto noční tvory sledovat, i když je zrovna nevidíme.
Praha má první podzemní vsakovací rýhu na dešťovou vodu14.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hořečkům se v Polabí daří. Je za tím ale hodně práce12.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Hořeček nahořklý patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny. Kdysi poměrně běžná rostlina suchých pastvin má dnes v České republice jen posledních pár desítek lokalit. Jednou z nich je i nevelký svah návrší Horky na Nymbursku, na katastru nedalekých Kounic. Právě tuto lokalitu loni vykoupil Český svaz ochránců přírody a začal o ní pečovat. Letos tu vykvetlo přes sto vzácných hořečků nahořklých. Je to několikanásobně více, než v předešlých letech.
Jak dopadla záchrana orla mořského z hluboké meliorační skruže?11.10.2022 | TŘEBOŇ
(Ekolist.cz)
Jak se proměnila krajina kolem Aše za posledních 150 let? To ukáže nový web8.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přírodovědci připravili interaktivní webovou prezentaci, pomocí níž chtějí ukázat, jak se za posledních 150 let proměnila krajina na Ašsku a jak tyto změny ovlivňují tamní přírodu. Po dva roky (2020–2022) zkoumali ašskou vegetaci, mapové podklady, odebírali vzorky půdy z mokřadních ploch. Výsledná webová prezentace umožňuje veřejnosti nahlédnout proměny krajiny našeho nejzápadnějšího regionu optikou několika vědních disciplín.
Babí léto přinese podzimní invazi slunéček7.10.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S babím létem přijde i invaze migrujícího hmyzu do našich domácností. Invazní slunéčka východní, zlatoočky, různé druhy ploštic i mouchy se chystají za teplého slunečného počasí přesunout ze žloutnoucí a opadávající vegetace do bezpečných zimních úkrytů - do štěrbin a dutin, kde budou mít přes zimu sucho a kde nehrozí mráz. A takovými úkryty jsou také naše domy, upozorňuje Biologické centrum Akademie věd ČR.
Výhody a nevýhody nožového válce při péči o travnaté plochy30.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |