PřírodaJak pečovat o městské trávníky? Jestli z nich nechceme les, pak je třeba jít přes záměrné ochuzování29.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ačkoli jsou města často považována za místa, která mají negativní dopad na rozmanitost původního rostlinného společenství, nedávné analýzy ukázaly, že jsou schopná podporovat překvapivě bohaté spektrum rostlin. Pestrost rostlin se významně zvětšuje směrem k okrajovým částem měst. Obecně vzato je vegetace měst o to cennější, oč více dominují ve skladbě jejich rostlin původní druhy. Jak ukazuje příklad Nového Lískovce, může být město dokonce útočištěm pro vzácné, chráněné a kriticky ohrožené druhy rostlin, které mají omezenou perspektivu v okolní zemědělské krajině.
Slyšeli jste někdy o podmořských lesích? Obrovských porostech ukrytých pod vodou28.9.2022
(ČTK)
Amazonie, Borneo, Kongo, australské Daintree. Známe názvy míst, kde se rozkládají mnohé z největších nebo nejznámějších deštných pralesů na světě. A mnozí z nás vědí také o největší lesní ploše v podobě tajgy táhnoucí se od Ruska až po Kanadu. Ale kolik z nás by dokázalo jmenovat podmořský les? napsal zpravodajský server The Conversation.
Vesmír a jeho hranice poukazují na naši environmentální omezenost26.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mars je prozatím nejzazším bodem vesmíru, o němž ještě pořád můžeme s trochou realističnosti snít. Plány na jeho kolonizaci lidmi jsou sice víc než hodně nadsazené, ale už nyní jsme schopni s pomocí sond a družic fyzicky mapovat povrch Rudé planety. Je to první krok na cestě dlouhé v průměru 125,9 milionů kilometrů. Ze snového režimu vědeckofantastické fikce nás k Zemi může znovu připoutat informace, že už nyní jsme na Marsu nechali něco bytostně lidského. Odpady.
Zkusme zakládat nové lesy jinak!25.9.2022 | PLZEŇ
(Ekolist.cz)
Extrémní sucho v posledních letech a s ním spojené přemnožení podkorního hmyzu vedlo k dramatickému nárůstu kalamitních těžeb a ke vzniku rozsáhlých holin. České lesnictví se tak ocitlo v bezprecedentní situaci, kdy je nutné na velkém území založit nové lesní porosty odolné předpokládaným změnám klimatu a zároveň plnící všechny ekosystémové i hospodářské funkce. Dosud používané postupy jsou za těchto okolností jen těžko aplikovatelné.
Úhor na okraji rezervace divokých koní se mění na pestrou louku24.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Do skalního hradu v Drábských světničkách se podíváte nejdříve v roce 202523.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klima na talíři. Kanadští badatelé dokládali oteplení moří archivními jídelními lístky23.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je libo hřebenatku, štikozubce nebo raději filet z tresky jednoskvrnné? Přesně takové otázky na výběr chodů mohli od livrejovaných číšníků slyšet hosté vybraných amerických restaurací s rybími specialitami. Háček je v tom, že ještě před 140 lety by takové otázky mohli zaslechnout v San Francisku, a dnes je stěží uslyší v Seattle, na severu Států.
Městské trávníky mají pro hmyz velký potenciál. Stěžejní je režim sečení22.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Role městských trávníků, parků a zeleně z předměstí je v ekologii živočichů zapeklitá a nejednoznačná. Rozrůstání měst je jednou z významných příčin poklesu hmyzí biodiverzity, ale současně se mohou městské travnaté plochy stát divokou kartou v ochraně mizejících druhů. Na čem záleží? Třeba na frekvenci sečení.
Milovická rezervace divokých koní čelí výhrůžkám a vydírání21.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Když na podzim roku 2016 informovali ochránci přírody o útoku pytláků v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, byl to jeden z mála případů, kdy autoři populárního projektu zveřejnili zprávu o tlaku, kterému je rezervace vystavena. Od doby jejího vzniku v roce 2015 se však rozhodně nejednalo o ojedinělý případ. Světově unikátní lokalita čelí nátlaku po celou dobu své existence.
Pomůžou nám při obnově lesů po kalamitě introdukované dřeviny?21.9.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dominantní příčinou současného zdravotního stavu lesů je sucho v kombinaci se zvyšující se průměrnou roční teplotou a působením hmyzích škůdců. To dohromady indikuje prohlubující se změnu klimatu. Vědci i lesníci si stále častěji kladou otázku, zda by bylo možné při obnově lesů využít některé druhy cizokrajných dřevin.
|
reklama |