Příroda
 Mnozí lidé považují za nejkrásnější období podzim – stromy se halí do pestré palety tónů a na lesy jen hýří barvami. Jedním z míst, kde místo člověka vládne příroda, je Křivoklátsko. Ukrývá unikátní místa, zejména v Národní přírodní rezervaci Týřov se skrývají opravdové kousky divočiny. Hluboké údolí se vine od řeky Berounky a rozvětvuje se do postranních roklí se skalnatými srázy. Oupořský potok je domovem našeho původního, kriticky ohroženého raka kamenáče. Na svazích rezervace roste na 400 silně ohrožených tisů červených. Nad údolím se rozkládají suché skalní stepi, které za několik měsíců pokryje koniklec luční. 
![Foto: [ john ] / Flickr Foto: [ john ] / Flickr](/aaa/img.php?src=/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/moldavie03_424.jpg&w=424) Co si má o Moldavsku myslet ten, který neměl možnost tuto zemi navštívit? V lepším případě si mnozí spojí Moldavsko s velmi chutným vínem. Častěji ale s pojmem „nejchudší stát Evropy“ a potřebou rozvojové pomoci ze strany USA či EU. Jak to tedy opravdu je? 
 Mnoho lidí město považuje za protiklad k přírodě. Ve skutečnosti je město přírody plné. Město je jedna obrovská evoluční laboratoř. Je to totiž nový, velmi specifický ekosystém, který ještě není příliš ustálený. A tak se v něm neustále děje něco zajímavého. Ukažme si to na cestě kosů z lesů a luk do kočárkáren paneláků. 
 Je zajímavé, jak se při návštěvě Karlovarského kraje můžete v rozmezí několika kilometrů
ocitnout ve dvojím světě. Ten první je místo, kde za minerálními prameny, panenskou přírodou a originální lázeňskou architekturou cestují lidé z celého světa, na mysli mám nyní
Mariánské Lázně a okolí. V druhém případě se jedná o místo, které je sice též zajímavé, ale
už tak trochu jinak. Dalo by se říci, že se jedná o protiklad světa prvního, nalezete zde především kolesová rypadla a důlní zakladače. Vítejte na Sokolovsku. 
 Ostře vymezené hranice nejsou něčím, co by bylo v přírodní krajině obvyklé – předěly mezi jednotlivými typy terénu a vegetace nebo třeba zvířecími teritorii se zpravidla prolínají a pohybují, jsou neostré a jejich podoba závisí i na měřítku, ve kterém je sledujeme. Lidská kultura, zejména ve své moderní podobě, ale naopak potřebuje mít možnost detailně vymezit, kde například začíná jeden pozemek a končí druhý, kde leží hranice zodpovědnosti obcí a kde se stýkají jednotlivé státy. Je-li to potřeba, je proto do terénu promítnuta hraniční čára. Její průběh byl původně obvykle vymezován podle okrajů lesních pásem, přibližného průběhu horských hřebenů nebo výrazných míst. Tato základní metoda ale od vrcholného středověku postupně přestávala stačit a počínaje 18. stoletím se pak s nástupem moderních katastrálních systémů v krajině začal hojně objevovat nový druh drobných památek – řady mezníků, hraničních křížů a dalších geodetických znamení. 
 Rychlebské hory patří k našim nejodlehlejším a nejhůře přístupným pohořím, přechod hlavní hřebenovky po česko-polské hranici pro vás bude zcela jistě nezapomenutelným zážitkem.
Nejvíce asi proto, že člověk je tady odkázán jen sám na sebe a vše potřebné pro pobyt v přírodě si musí vzít minimálně na dva dny s sebou. U nás už žádné jiné takovéto hory nejsou. 
 Málokteré zvíře mělo pro evropskou historii takový význam, jako právě pratur. Předek domácího skotu, který je dodnes pro lidstvo hlavním zdrojem mléka a jedním z hlavních zdrojů masa, patřil po tisíce let mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lovců. Ve středověku jeho rohy tepané zlatem sloužily jako poháry na královských hostinách. 
 Když se řekne Kavkaz, každý skutečný fanda přírody okamžitě zpozorní. Mimořádná rozmanitost přírodních podmínek vyplývající z výrazného vertikálního a výrazného západo-východního (srážkového) gradientu vede k bohatství druhů, které v temperátním pásu nemá široko daleko obdobu. Potvrzením této skutečnosti je fakt, že kavkazský bioregion patří mezi 34 světových horských míst světové biodiverzity. 
 Jelení říje má v sobě určité kouzlo, kterému neodolá žádný fotograf přírody. Nastávající
podzim a hlas říjících jelenů je pro fotografa svátkem, na který se těší celý rok. Patřím také
k těm, kteří propadli kouzlům přírody, a proto se již nemohu dočkat chvíle, kdy nastane
čas jeleního milování. 
 Prvním úkolem mláděte karety obecné je dostat se ven z kožovitého vajíčka a prohrabat se z hnízda pískem na povrch. Tam na karetu čeká svět plný predátorů, matoucích světel reklamních poutačů a igelitových tašek vznášejících se v mořských proudech stejně jako lahodné medúzy. 
|
|