PřírodaLesní pastva se rozbíhá ve třech evropsky významných lokalitách31.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vypustit zvířata – skot, ovce či kozy – do lesních porostů, aby spásala tamní vegetaci, narušovala povrch půdy a ovlivňovala mimo jiné koloběh živin ve vztahu k biomase, není jen tak. Předchází tomu celá řada administrativních úkonů, jak jsme blíže popsali v článku o volbě míst určených pro lesní pastvu. Důležitá je také důkladná příprava samotné lokality, jež byla podle určených kritérií vybrána jako vhodná právě pro lesní pastvu.
Jaké jsou optimální způsoby pěstování břízy?30.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V poslední době je stálým tématem odborníků zhoršování zdravotního stavu lesů a velkoplošný rozpad převážně monokulturních porostů smrku, případně borovice. Vzhledem k probíhajícím globálním klimatickým změnám a současné pozměněné druhové skladbě lesů lze předpokládat, že nežádoucí stav zhoršování zdravotního stavu a rozpadu lesních porostů bude pokračovat i v dalších letech.
Lidé zachraňují jednu z kdysi nejběžnějších ryb tůněk a rybníčků28.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Býval jednou z nejběžnějších ryb tůněk a návesních rybníčků, dnes je na pokraji vyhynutí. Ačkoli je karas obecný mistrem v přežívání nehostinných podmínek, přišel o své původní přirozené biotopy. Navíc jej z vodního prostředí vytlačuje silná konkurence v podobě invazního karase stříbřitého. Tuto nepříznivou situaci se rozhodli zvrátit vědci z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s odborníky z České zemědělské univerzity a Zoo Praha. Díky pomoci více než sedmi set lidí z široké veřejnosti se podařil slibně odstartovat projekt na záchranu této původní české ryby. Zapojení veřejnosti je, obzvlášť teď v létě, nadále velmi žádoucí.
Česká krajina je k požárům náchylnější, než bývala27.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Aktuální rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko podle experta Mendelovy univerzity v Brně Petra Čermáka jasně ukazuje, jak je česká krajina v posledních letech k podobným rizikovým situacím náchylná. Vzhledem ke klimatické změně a s ní spojenými horkými a suchými obdobími se zvyšuje jak riziko vzniku lesního požáru, tak pravděpodobnost, že se požár rozhoří na větší ploše. Větší požáry jsou pak obtížněji uhasitelné a nesou s sebou vysoké riziko škod na majetku či ohrožení zdraví a života obyvatel.
Jak souvisí lesní požáry a klimatická změna?27.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatické změny nezpůsobují lesní požáry. Přesto vztah – byť ne tak přímočarý – mezi klimatickými změnami a častějšími lesními požáry existuje. Hned na dvou úrovních. V kontextu sucha vytváří změny krajinu příhodnější pro vznik požárů. Lesy jsou prostě hořlavější. A současně prodlužují dobu, kdy je krajina k ohni náchylnější.
V Británii téměř vyhynulý druh: botanik26.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Studie, kterou letos v červnu v žurnálu Ecology & Evolution uveřejnili biologové z univerzity v Leedsu, není pozitivní svým úvodem, ani obsahem. Popisuje, že navzdory významu rostlin a zásadní roli, kterou sehrály při utváření ekosystémů, civilizací a lidských kultur, je dnes mnoho lidí od botanického světa zcela odtrženo.
Jak může zoo bojovat proti pytlákům v Africe? Srstí23.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Návrat vlků do Yellowstone je hezká pohádka. K reintrodukci velkých šelem ale potřebujeme racionální vysvětlení21.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Co je skleníkový efekt a proč je problém, že ho ovlivňujeme20.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Skleníkový efekt je zažitý, byť ve svých obrysech poněkud nepřesný termín, kterým popisujeme proces ohřívání atmosféry planety Země. Proč nepřesný? Třeba proto, že ohřívání uvnitř skleníku funguje na docela jiném principu. Obal naší planety, atmosféra, není pevný. Rovněž proto, že tento jev je pak chápán jako něco umělého, vyvolaného člověkem. Jenže skleníkový efekt tady byl už dávno před lidmi, a vděčíme mu za to, že je pro nás planeta dnes obyvatelná.
Překvapivé pravidlo jednadvaceti sekund močení17.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Představte si slona. Je vcelku jedno, zda afrického nebo indického. Oba jsou obrovští. A náležité obrovské je pochopitelně všechno, co se s nimi nějak pojí. Třeba objem jejich močového měchýře, který u dospělých jedinců pojme 18 litrů tekutiny. Šestatřicet pivních půllitrů seřazených za sebou, dva poloplné kýble! Navíc s dovětkem, že slon jej kompletně vyprázdní 2-3x za den.
|
reklama |