PřírodaCo je industriální melanismus? Vysvětlení motýlí7.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Po nebi si poletuje motýl drsnokřídlec březový. Má krásnou bělavou barvu a sem tam nějakou tu černou ťupku. Létá si z květiny na květinu a hledá, kde by sehnal partnerku, aby se mohla narodit další generace motýlů. Je z toho létání unavený a tak stejně jako tisíce generací motýlů před ním si dá krátký odpočinek. A kde jinde odpočívat, než na kmeni břízy. Na místě, kde je díky svému zbarvení téměř neviditelný. Jenže…
Botanická senzace v CHKO Brdy – nález drobné a vzácné orchideje1.7.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Je ruská agrese na Ukrajině ekocidou?30.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci se shodují: evropské lesy přežijí. Když budou pestré29.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V minulém týdnu se v Jihlavě na mezinárodní konferenci „FORESTS´ FUTURE 2022 – Consequences of Bark Beetle Calamity in Central Europe“ sešli vědci a lesničtí odborníci z osmi zemí Evropy a diskutovali o průběhu kůrovcové kalamity, obnově lesa na vzniklých velkoplošných holinách i o budoucnosti lesů ve střední Evropě. Garantem setkání byl Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., záštitu nad konferencí poskytl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Nekonvenční zdroje: kde vzít vodu, když neteče, netaje ani neprší?28.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V oblastech Středního východu a pásmu severní Afriky žije okolo 6 % globální lidské populace. Zdrojů sladké vody se tu ale – v porovnání se zbytkem světa – nachází jen 1 %. Což rámuje obraz nedostatku. Nedostupnost vody v podobě řek, sněhových srážek nebo dešťů ale nemusí nutně znamenat žízeň. Protože voda je lidem přístupná i nekonvenčními cestami. Stejně jako v dalších vyprahlých regionech světa.
Jak se chovat v cenném a křehkém území Krkonošského národního parku?27.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehké území.
Kočky z Islandu mají po setmění zákaz vycházení26.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Prach a broky: množství olovem kontaminovaného masa v Evropě neklesá, rostou i koncentrace olova23.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Skotští výzkumníci se pokusili stanovit, jak se na území 16 evropských států v posledních 30 letech proměnila koncentrace olova ve svalovině drobné zvěře – tedy pernaté zvěře, králíků a zajíců - jež byli odloveni myslivci a lovci. A pokusili se odhadnout míru zdravotních rizik konzumace takového masa.
Věděli jste, že hroši neumí plavat? Co to tedy ve vodě dělají?19.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jaké dřeviny přežijí extrémní podmínky kalamitních holin?18.6.2022 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jakými dřevinami zalesňovat holiny po kůrovcové kalamitě? Tato otázka trápí mnohé vlastníky lesů i lesníky. Zvláště když přes 60 % vzniklých holin je větších než pět hektarů. Ale máme i souvislé holiny o rozloze stovek hektarů. Je proto tříhektarová holina vlastně malá? Naše měřítko vnímání velikosti holin se mění. Takové holiny jsme si v minulosti ani nedovedli představit. Navíc se velmi pravděpodobně menší holiny budou spojovat do větších jednolitých celků, jak bude pokračovat rozpad zbytků stojících porostů, a dílo zkázy postupně dokoná vítr a sníh.
|
reklama |