Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy.
Zvuk sekačky na trávu je neodmyslitelnou kulisou těchto dní. Majitelé zahrad pilně udržují pečlivě sestřižené trávníky, majitelé luk se pouštějí do jejich sekání a do sušení sena. Je dobré mít na paměti, že sekačky a křovinořezy každoročně zbytečně zraní spoustu zvířat. Dá se tomu částečně předejít tím, že se pokusíte zvířata vyplašit a dáte jim čas na útěk.
Léto se blíží a nejspíš se už nemůžete dočkat svých zasloužených prázdnin a dovolených a právě plánujete, co ve volných dnech podniknout. Pokud máte po krk přeplněných pláží nebo jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, ale chtěli byste zažít něco nového a zároveň jste ochotni i ve své volné dny trochu pracovat, existuje řešení. Dobrovolnické tábory.
Jaro je v plném proudu a mláďata savců i ptáků můžete potkat nejen v lese, ale často i ve městě. Setkání s hodným člověkem, který jim chce pomoci, pro ně často končí špatně. Pražská zvířecí záchranka každý den řeší několik případů, kdy člověk ve snaze pomoci „opuštěnému“ mláděti způsobí jeho utrpení či smrt.
Je to docela snadné. Prostě přes počítač nebo chytrý telefon naťukáte, co potřebujete koupit, určíte si den i hodinu, kdy má nákup dorazit. Nákup vám řidič vynese až před dveře bytu. Zaplatíte kartou a nákup je váš. Ušetří to čas a nervy. A pokud byste jinak vyrazili na nákup vlastním autem, tak závoz nákupu až do domu šetří i přírodu.
Lidí žijících ve městech přibývá, města se zvětšují, zeleně a prostoru pro pěstování v nich ubývá. Na druhou stranu jsou ve městech miliony balkonů, teras, parapetů nebo nevyužívaných betonových ploch, které přímo dychtí po osázení a proměnu v „oázu mezi výfukovými plyny“.
Kadibudka. Latrína. Suchý záchod, jehož obsah se čas od času vyveze na kompost. Prostě místo, kam chodili vykonávat svou potřebu generace našich předků a kam ji chodí vykonávat okolo dvou miliard lidí po celém světě i v dnešní době. Toto jednoduché zařízení může pro někoho mít nádech venkovské romantiky a návratu od přetechnizovaného světa zpět k přírodě. Pro jiné je to dobrá inspirace, kterou lze zdokonalit do podoby důmyslných kompostovacích záchodů, jejichž cenovka se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. A pro některé odborníky a úředníky je to zdroj zdravotního rizika a návrat do středověku.
Co se děje s autovrakem při likvidaci? A jak je to s likvidací karavanu nebo přívěsného vozíku? Jaké všechny doklady potřebuji pro odhlášení vozu? A za co musíte a za co nemusíte platit?
Člověk se rozhodne vyměnit jen pár dlaždiček na záchodě a rázem je z toho hromada stavební suti. Nabízí se nasypat to do záchoda a spláchnout, ale to se výměna dlaždiček může rázem rozšířit o nečekaně rozsáhlé čištění ucpané mísy. Takže do klasické popelnice? Ani tam. Pěkně to naložte do pytle a odvezte do sběrného dvora. Nebo na chatu a tam založte skalku.
První duben nepatří jen aprílovým žertíkům, ale i všem opeřencům. Už 107 let se tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Prvního dubna roku 1906 byla totiž podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Duben je podle České společnosti ornitologické navíc velmi zajímavým měsícem pro pozorovatele ptáků. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, na našem území se zastavují ptáci směřující dále na sever, tažní ptáci ze Středomoří nebo Afriky se vrací na svá hnízdiště a některé druhy již hnízdí.
|
|