https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/mnoho-druhu-hub-poskozuje-stromy-v-lesich.vyhovuji-jim-vysoke-teploty-jarni-teploty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mnoho druhů hub poškozuje stromy v lesích. Vyhovují jim vysoké teploty jarní teploty

5.10.2024 06:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Masivní výskyt sypavky borové (Jindřichohradecko, květen 2023).
Masivní výskyt sypavky borové (Jindřichohradecko, květen 2023).
Zdroj | VÚLHM
Hlavním ukazatelem a prediktorem napadení lesních porostů houbovými patogeny je počasí v jarních měsících. Vyšší teploty a nižší množství srážek vedou k rozvoji komplexních chorob a dřevokazných hub, včetně kořenových hnilob. Extrémně vysoké teploty jarní teploty uspíší nástup mnoha onemocnění, především sypavek a rzí, a to až o 1–2 měsíce.
 
Pokud bude pokračovat trend celkově vyšších teplot a častějších teplotních a srážkových extrémů v průběhu dalších let, může docházet i nadále k oslabování dřevin a nárůstu výskytu a významu patogenů a chorob s tímto oslabením souvisejících (zejména václavek, kořenovníku vrstevnatého, většiny komplexních chorob a jmelí bílého).

Výskyt houbových patogenů v našich lesích v roce 2023 byl odlišný od posledních let. V jarních měsících a začátkem léta vlivem vysoké vzdušné vlhkosti a vhodných teplot byl jejich výskyt poměrně vysoký a očekávaný, ale v druhé polovině roku bylo možné z důvodu vysokých teplot a nižší míry srážek pozorovat houbové patogeny méně často. Vzrostl však význam komplexních chorob spojených se stresem suchem.

V tiskové zprávě uváděné údaje o objemu dřeva nebo ploše porostů zasažené působením houbových patogenů představují součty z hlášení zaslaných vlastníky lesa Lesní ochranné službě VÚLHM, v. v. i. Jedná se o údaje pokrývající přibližně dvě třetiny plochy lesa v České republice.

Výskyt sypavek byl v roce 2023 zpočátku velmi podobný předchozímu roku. Na borovicích byly nejčastěji zastoupeny sypavky rodu Lophodermium: sypavka borová (L. pinastri) a borovicová (L. seditiosum), jejichž výskyt byl celostátně evidován na výměře cca 1,1 tis. ha (v roce 2022 cca 1,2 tis. ha). Masivní výskyt byl pozorován především v jižních Čechách.

Detail sypavky borové (Jindřichohradecko, květen 2023).
Detail sypavky borové (Jindřichohradecko, květen 2023).
Zdroj | VÚLHM

Hojná byla také mramorová sypavka borovice (Cyclaneusma minus), a to často na prosychajících borovicích. V douglaskových mlazinách byly zastoupeny švýcarská a skotská sypavka (Nothophaeocryptopus gaeumannii a Rhabdocline pseudotsugae) a na smrku sypavka smrková (Lophodermium piceae).

Po delší době byl zjištěn mnohočetný výskyt rzi borovicového jehličí (Coleosporium tussilaginis) na borovicích. Jejich druhým hostitelem je starček, podběl, devětsil či příbuzné byliny. V několika případech mělo napadení téměř kalamitní charakter.

Hojné začaly být začátkem září také další rzi: zejména rez topolová (Melampsora larici-populina) na topolech (druhý hostitel modřín), rez korunkatá (Puccinia coronata) na krušině olšové (druhý hostitel trávy) či rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae) na jalovcích a hrušních.

U listových skvrnitostí bylo i v loňském roce nejčastějším zástupcem padlí dubové (Erisyphe alphitoides), které bylo evidováno na ploše cca 735 ha (v roce 2022 cca 840 ha).

Výskyt dřevokazných hub byl podobný předchozím rokům, ale může se dlouhodobým suchem výrazně navýšit (zejména na bývalých zemědělských půdách).

Nekrózou napadené jasany ztepilé (Lomnicko a Příbramsko, 2023).
Nekrózou napadené jasany ztepilé (Lomnicko a Příbramsko, 2023).
Zdroj | VÚLHM

Nejvýznamnějším zástupcem byly václavky (Armillaria spp.), především václavka smrková (A. ostoyae) na jehličnanech (hlavně smrku, borovicích a jedlích), ale i václavky na listnáčích, zejména na jasanech, dubech a topolech. Za rok 2023 bylo celostátně hlášeno cca 123 tis. m3 václavkového dříví (nárůst oproti roku 2022 o cca 8 tis. m3).

Výskyt kořenovníků (Heterobasidion spp.) byl i v roce 2023 významný, obzvlášť na bývalých zemědělských půdách první generace.

Na odumřelých smrcích a jedlích je stále velmi hojný pevník chlupatý (Stereum hirsutum), podobně jako troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola), který byl velmi často zaznamenáván i jako parazit ve smrkových a jedlových porostech.

Na listnáčích se kromě václavek často vyskytovaly ohňovce (Phellinus spp.), rezavce (Inonotus spp.), dřevomor kořenový (Kretzschmaria deusta), březovník obecný (Piptoporus betulinus) a lesklokorka ploská (Ganoderma applanatum).

Komplexní choroby

Nekrotická onemocnění byla v roce 2023 pozorována velmi často. Nekróza jasanu způsobená voskovičkou jasanovou (Hymenoscyphus fraxineus, anamorfa Chalara fraxinea), byla doprovázena původci kořenových hnilob (Armillaria spp., Ganoderma applanatum). Celkem bylo v roce 2023 evidováno cca 44 tis. m3 dřevní hmoty v komplexně chřadnoucích jasanových porostech.

I v roce 2023 byla monitorována sazná nemoc kůry způsobená houbou Cryptostroma corticale, především na klenech v Ústeckém kraji a často v doprovodu houby Prosthecium pyriforme.

Odumírající modříny v nezajištěné kultuře (Olomoucko, červen 2023).
Odumírající modříny v nezajištěné kultuře (Olomoucko, červen 2023).
Zdroj | VÚLHM

V Krušných horách bylo pozorováno četné odumírání jeřábu ptačího s výskytem nekróz, přítomností plodnic hub rodu Cytospora a druhotným napadením václavkou (Armillaria sp.).

Odumírání mladých modřínů, které se po mnoha letech objevilo v roce 2022, masivně vzrostlo. Během května a června 2023 řešila Lesní ochranná služba mnoho případů tohoto odumírání, především ve Slezsku, na Moravě a Českomoravské vrchovině.

Postiženy byly nejčastěji modříny v kulturách, nárostech a mlazinách o výšce stromků obvykle mezi 1–5 metry, a to z umělé výsadby i přirozeného zmlazení. Vždy se jednalo o totožný typ odumírání. Mladé modříny se vyznačovaly rezivěním jehlic (často před úplným vyrašením) a jejich postupným opadem, odumíráním jednotlivých větví, přeslenů nebo celých korun (občas byly zelené pouze spodní přesleny).

Kmeny modřínů se obvykle vyznačovaly nerovným růstem, nápadným výronem pryskyřice, prasklinami, nekrózami, přítomností plodnic houby Fusarium fujikuroi, (dříve nazývanou Fusarium subglutinans, patřící k původcům tzv. nektriových rakovin) a vzácněji i přítomností dalších hub.

Na modřínech byl hojně přítomný také savý hmyz, nejčastěji korovnice zelená (Sacchiphantes viridis), méně korovnice pupenová (Adelges laricis) a v důsledku výskytu korovnic také mravenci.

Vlevo – odumírající modřín v nezajištěné kultuře (Olomoucko, červen 2023), vpravo – odumírající modřín ve smíšené mlazině (Bruntálsko, červen 2023).
Vlevo – odumírající modřín v nezajištěné kultuře (Olomoucko, červen 2023), vpravo – odumírající modřín ve smíšené mlazině (Bruntálsko, červen 2023).
Zdroj | VÚLHM

Příčina tohoto odumírání je pravděpodobně komplexní. Jde o kombinace klimatických podmínek, napadení korovnicemi a houbovými patogeny.

Chřadnutí dubových porostů zůstává na stejné úrovni jako v předchozím roce. Na chřadnoucích jedincích byly nalézány houby rodu Ophiostoma související s tracheomykózním onemocněním, což potvrzuje i hlášení vytěžené dřevní hmoty (cca 1 tis. m3).

Patogeny rodu Phytophthora bylo možné pozorovat v podobné míře jako v roce 2022. Plíseň olšová (Phytophthora alni complex) byla po dvou letech znovu pozorována například v oblasti Loděnice.

Zřejmě největším rizikem v kategorii komplexních chorob a invazních patogenů zůstává rod Phytophthora.

Situace s prosycháním a odumíráním borových porostů se kvůli vysokým letním teplotám a nízkým srážkám dramaticky zhoršila. Během srpna bylo pozorováno v oblasti Středního Povltaví hromadné odumírání borovice lesní plošného charakteru. Sekundárně zde byly hojně zaznamenány kuželík borový (Sphaeropsis sapinea) a mramorová sypavka borovice (Cyclaneusma minus).

Kloubnatku smrkovou (Gemmamyces piceae) bylo možné pozorovat v latentní fázi i během roku 2023 v epicentru výskytu na LS Klášterec a Litvínov. Bylo hlášeno cca 6 tis. m3 infikované dřevní hmoty zejména v okresech Most a Chomutov, ale její množství je i s ohledem na monitoring posledních let v celých Krušných horách mnohonásobně vyšší.

Zpracováno podle údajů z publikace Zpravodaj ochrany lesa, Supplementum 2024, volně dostupné ke stažení.


reklama

 
foto - Řezáč Jan
Jan Řezáč
Autor je pracovníkem Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

5.10.2024 18:26
No jo, no, něco za něco. Po odsíření elektráren se vyvalily houbové choroby na kulturních i lesních stromech.
Odpovědět
Pe

Petr

5.10.2024 19:19
A mnoho zase jiných druhů hub stromům naopak pomáhá a prospívá. Právě bez těchto hub jsou stromy oslabené a podvyživené, a tedy náchylné k napadení nějakými patogeny. A právě takové jsou naše současné lesy.
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.10.2024 20:07
Houby napadají především stromy oslabené např. broukem, nebo stromy staré, odumírající. Zdravý strom houbám odolává vcelku bez problémů. Jo a babička říkala, chceš-li přijít o stromy nasaď si na zahradu václavky, časem sežere vše "dřevěné" včetně zdravých stromů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.10.2024 20:10
Jestlipak jsou si vědci vědomi, že ta houba pochází z toho vydatného mulče, která tento materiál rozkládá. Že k tomu přibere i sazenice, není nic nečekaného.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.10.2024 09:37
Ještě že jsou ty vysoké teploty a je to na co svést. Co se ale zamyslet nad tím, že ty houby v první řadě potřebují nějakou " živnou půdu" na které se množí. No a mi jim ji dáváme v podobě stromů a hmoty k zetlení velké množství. Čím víc stromů k zetlení a podobné hmoty, tím víc huba a těch víc hub má zase víc spór a ten větší počet spór napadá větší počet stromů a ani nejzdravejší strom se opakovanému napadení nakonec neubrání. Je to podobné jako s kůrovcem. Pokud budeme chtít zdravé lesy tak ty lesy v první řadě budou muset být čistší než je současný ekotrend. Ona nejde rovnováha překročit na žádnou stranu. Co se mi líbí je fakt, že zase někdo napsal, že listnáč není spasitelem a že i listnaté stromy mají své škůdce a limity.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.10.2024 11:00 Reaguje na Jarek Schindler
Je to přesně tak. Prales se zmarem velikánů je plný hub, které
napadají i poškozené zdravé stromy pádem těch velikánů. Při těžbě
průběrným a výběrovým způsobem je vstupní branou pro houby každé
poranění větví, kmenů i kořenů a právě tomu se v minulosti lesáci
bránili plošnou těžbou stejnověkých monokultur a leckde umožnili
lidem těžit i pařezy. Některým dřevokazným houbám stačí pouze
klestí a ty nenapadají zdravé stromy. Ty napadají houby, které
přežívají na pařezech, souších a padlých stromech. V tom je dobré
i frézování, protože jim nesvědčí rozmělnění pařezů a kořenů a
smísení štěpky s hlínou a drobným kamením. Potřebují totiž masu
dřeva v jednom celku a nikoliv štěpku ve směsi s hlínou. Ta chutná
jiným houbám, kterým stačí klestí a nikoliv kmeny stromů. To ale
ekologistům nedochází, protože si rádi vypichují pouze to, co se
jim hodí a postrádají komplexní pohled na přírodu. Bohužel už na
to naskočili i různí "odborníci", aby byli IN a v souladu s těmi
lenivci, kteří prosazují samovýsev, bezúdržbu a těžbu na štěpku
pro teplárenství, nebo prales, či jen vytěžit to, co se jim hodí.
U nás tak převzali les po samovýsevu do správy "odborníci" a ti
vytěžili to, o co byl zájem a zbytek nechali v lese zetlít jako
úlitbu ekologistům. Po těžbě byl les za rok plný václavek, které
tam bývaly zcela vyjímečné a ten rok jich byly koše na pařezech,
poškozených kořenech zdravých stromů. Nyní je to les plný souší,
jimž václavka sežrala kořeny a kmeny choroše. Ty postupně padají
a poškozují zmlazení přirozeným náletem. Nic kvalitního už tam
nenaroste, ale pouze další potrava pro houby. Jinak mi už to je
fuk, ale včera jsem odtamtud přinesl opět koš praváků, kozáků, křemenáčů, babek a suchohřibů. Ten les je ale jako prolézačka
na dětském hřišti, kde padliny překračujete, podlézáte a nebo
je raději obcházíte, když jsou jeden přes druhého a prorostlé
ostružinami a kopřivami. Zvěř se lesu vyhýbá, protože v něm
nemá přehled o predátorech a raději obývá pouze jeho okraje.
Opravdu "nádherný" les, ale pouze pro milovníky pralesů! Ty
listnáče mají tolik chorob a škůdců, že kůrovec smrkový je
doslova babrák. Pokud se kůrovcové dřevo vytěží včas, tak ho
lze omezeně použít, ale listnáče odumřelé po napadení houbami
už jsou tak dobré leda do kamen. Taková bříza odumřelá po
napadení kořenů václavkou má už ve kmeni tolik mycelina chorošů
a jiných hub, že se při pádu doslova rozpadají na kusy samy.
U nás hromadně hynou nejen ony, ale i olše a jasany. A prevence?
Veškerá žádná, protože prý je to les BLÍZKÝ PŘÍRODĚ !
Odpovědět
JN

Jan Novák

7.10.2024 06:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Jeden aby se vůbec, po přečtení vašeho komentáře, divil, jak zde na planetě ty lesy mohli po všechny ty stovky milionů let bez lidí, vůbec přežít... :)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.10.2024 10:25 Reaguje na Jan Novák
Vy si neustále pletete pojem prales a les hospodářský a nebo les určený k jiným účelům (např. rekreace). Ano, pralesy tu přežily miliony let v podobě, jaké v Evropě už stovky let nejsou. Nejsou
tu stovky let ani velcí spásači jako zubři, koně,
nebo jako v pravěku mamuti. Vyvíjí se a mění celá
příroda včetně invaze jiných dřevin a tak tu není
možný bezzásah, aby se "prales" nestal směsicí ,
co tam naletí a co tam donesou lidé a zvířata.
Bezzásah už není možný ani v NP a rezervacích, aby
měly svoji přírodní hodnotu poplatnou pro zdejší
přírodu. I v NP tak přichází ke slovu pila a chemie
a tak to není ten les, který tu přežil miliony let.
Žijete v bludu i ohledně stálosti takového lesa,
který se cyklicky měnil druhově a nebo na určitou
dobu vymizel. Po obrovských požárech například
nedovolili velcí spásači lesu znovu vyrůst a bylo
to bezlesí, pak jich ubylo a les opět narostl, ale
jiný podle toho, co tam naletělo a co prosperovalo. Když bych bral teorii bezzásahu doslova, tak by se
neměl v lesích hubit akát, pajasan atd. To se ale
děje a dít se bude, pokud nedáme přírodě opravdu
volnou ruku a přežije pouze to odolnější. Uvědomte
si, že stovky let člověk les využíval a měnil pro
svoji potřebu. To, že jsme dřevo nahradili uhlím,
atomem, soláry, plasty a masiv slisovanou štěpkou
ještě neznamená, že už by nám nemělo záležet na
jeho vitalitě a odolnosti před škůdci a houbami.
Pokus s kůrovcem jako architektem lesa se zvrhl
na kalamitu obřích rozměrů s dosahem i na vliv
lesů na srážkové poměry v dané oblasti. Malé
stromky zadržely zlomek dešťových srážek co ty
velké v minulosti a voda rychle stekla do údolí.
To se bude opakovat až do doby, než dorostou.
Tím, že se to stalo najednou, tak bude změna
opět skoková i s další kůrovcovou a nebo jinou
kalamitou včetně hub. Lidským hospodařením byla
nastavena postupná těžba a obnova, ale kalamitou
nastal skok a na další skok dojde zase později.
On i ten "prales" po kůrovcové kalamitě v NP ČŠ
a následném požáru není prales, ale obyčejný
nálet, který vyroste na kdejakém poli, které
nechám ladem a nebo v okapu, který nevyčistím.
To je prachsprostá stejnověká monokultura
stejně, jako smrkový nálet na Šumavě po cílené
snaze vytvořit z hospodářského lesa prales.
Pralesem se ty NP stanou až za stovky let a
přitom stačilo k tomu pomoci lidmi a urychlit
druhovovou obměnu. To chce ale taky vědět, jaké
složení ten prales má mít. Ony jsou totiž i
pralesy jednodruhové(bučiny v Karpatech a nebo
jinde čisté smrčiny ) Nějakých 78% mladých smrků
na Šumavě ukazuje ochranářům, jaký tam bude zase
ten nový les. Prostě tam bude růst to, co naletí
a čemu se tam daří do doby nějaké kalamity.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 07:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobrý příspěvek,fakt.
Les k rekreačním účelům = park a pralesu ,praturovi a prakoňovi patří také pračlověk ! :-)))
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 17:04 Reaguje na Jan Novák
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 17:06 Reaguje na Jan Novák
Vůbec nerozumíte přírodě. Netušíte co propagujete. Les ovlivňovaný člověkem zde je asi 10 tisíc let.
Člověkenm neovlivňovaní příroda udělá:
-zaroste vše trnitým křovím, pak houstníkem klimaxových stromů, pak klimaxové stromy shodí vichřice. Takový les je lidem neprostupný. Chybí ti mamuti na cesty. Jedině s mačetou 3 km za den.
-údolí zarostou mokřadními stromy a změní se v neprostupnou bažinu (i s pomocí bobrů).
-řeky zaplní popadané a pokácené stromy a zmizí splavnost
-do krajiny se vrátí predátoři jako vlk, medvěd, tygr.
-Výše uvedená krajina je lidem neobyvatelná-nelidská.
Co se týče biodiverzity, zmizí asi 2/3 tedy druhy vázané na bezlesí.
-asi 2/3 druhů zvířat jako sysel, zajíc, ...
-asi 2/3 ptáků polních, rozvolněných lesů, většina vodních...
-asi 2/3 hmyzu, pavouků aj. rozvolněných lesů, stepí...
asi 2/3 rostlin světlomilných a suchomilných, rostlin tj. z rozvolněných lesů a stepí...
Proč to někdo prosazuje nevím.
Takový les je nelidský. Nelidský, ale existuje. V přírodě vždy něco roste.
Odpovědět
Pe

Petr

7.10.2024 19:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
Neříkejte nelidský, říkejte správně neantropocentrický.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 19:35 Reaguje na Petr
Je nelidský, v pravém smyslu slova. Neb člověk takovém lese nemůže existovat.
Odpovědět
Pe

Petr

7.10.2024 19:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Však tam taky neexistuje. Člověk v lese nežije, takže není jediný důvod, aby lesy byly nějak "lidské".
Nicméně jsou lidé ,kteří v lese existovat dokážou, a docela dobře, což zcela jasně dokazuje, že nemáte pravdu, a že ve skutečnosti lidské jsou. Nelidské připadají jen vám osobně. To ale není problém lesů, ale váš.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.10.2024 06:42 Reaguje na Petr
Těch pár pygmejů, nebo indiánů s hustotou 1 člověk na 50 km2 si tam stejně dělá políčka a cestičky. Tedy si prales polidšťuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2024 18:11
"Situace s prosycháním a odumíráním borových porostů se kvůli vysokým letním teplotám a nízkým srážkám dramaticky zhoršila".

Domnívám se, že srážkový deficit je tak silný stresor, že ta houba už jen borovici dorazí. Bylo by zajímavé srovnat procenticky mortalitu semenáčků na rozpálených (40-45°C) mýtinách a přirozeně uchycených v lese (20-25°). Tipuji, že rozdíl tam bude obrovský.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2024 19:12 Reaguje na Karel Zvářal
No semenáč má kůlový kořen, sazenice ne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2024 19:22 Reaguje na Slavomil Vinkler
Naznačil jsem to už výše. Kdo ví, kdo to vysazoval, a zda kořeny zakryl zeminou, nebo v jamce byla polovina mulče... Rozpálená zem a kolem kořenů více vodopropustné mulče, než nasákavé hlíny. Chybí mi tam srovnání s přirozeným náletem. A tipuji, že to nikdo v létě nezavlažuje (aspoň konví).
Odpovědět
Pe

Petr

7.10.2024 19:39 Reaguje na Karel Zvářal
Vysázené stromky (nejsou to semenáčky) se v lese nezavlažují a nikdy nezavlažovaly, natož konví. Z mnoha důvodů, ten neprostší je, že je to nereálné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.10.2024 20:17 Reaguje na Petr
Co je na tom nereálného?, ve městě se běžně zavlažuje. Je klimazměna, dají si to do nákladů. Každý blb, kdo vyjde z lesa do polí, si toho 20-ti stupňového rozdílu všimne. Lidé to řeší "pitným režimem", jaký mají ty pečené sazeničky?

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-prozradi-termokamera-ze-lesni-porosty-si-nicime-sami
Odpovědět
Pe

Petr

7.10.2024 20:28 Reaguje na Karel Zvářal
Nereálné je na tom úplně vše. A proto se to nedělá.
Říkáte si vědec, tak můžete udělat vědecký výzkum. Nazvěte ho třeba Zhodnocení reálnosti a významu zalévání 50 tisíc stromků konví v lesním terénu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 02:55 Reaguje na Petr
Od notorického trolla nic než blábol čekat nelze, ten neguje vždy vše, co říká oponent. Že se něco nedělá, neznamená, že se to dělat nemůže. Ta konev byl špek, na který jste neodolatelně skočil. Dnes jsou jiné možnosti- např. kanystr 25-30(40) l na záda a s dávkovačem ke každému stromečku několikrát za suché léto nalít 0,1-0,3 l. Když může ožínat kolem každého stromku, nebo natírat vršky, určitě je reálné, protože ekonomické, nenechat výsadbu zahynout.
Nebo vyvinout "pojízdnou cisternu", rozteč mezi řádky je stejná, a chodit jen s ovladačem.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 07:34 Reaguje na Karel Zvářal
Příteli,kamarád sází aleje.Proti lesákům je to amatér a malé množství stromků,po kraji jezdí s dodávkou a kanystry,ke každému stromku opravdu konev,jedna.Je fakt,že sází ve volné krajině,která vysychá jinak,než les.
Nevím jestli s parťákem Petrem žertujete,ale něco na tom co píše bude.
Ožínání kolem stromků...těžká práce především zápolení s akáty.Možná tak 1x ročně.
Dokážu tu fyzickou práci ocenit protože sám již narážím na své limity.V lese pracují muži i ženy.Dobrý známý,také sedmdesátník,pořád pracuje s pilou.Výjimka a frajer.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 07:46 Reaguje na Emil Bernardy
No vidíte,zalévá! A to jsem ještě neuvedl třetí možnost,a to cvičení hasičů s Tatrou plnou vody... na závlahu. Pojede pomalu kolem oplocenky a na každý stromeček se dostane vrchovatě.

Prostě než naříkat nad "řáděním houby", je lepší tomu předcházet zálivkou. Kalamita není o přemnožení brouka, ale o přemnožení/ přehoustnutém smrku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 08:03 Reaguje na Karel Zvářal
A jinak to také píšu opakovaně: nevytvářet megaholiny, ale úzké nudličky, příp kotlíky, kde se teplota tolik nezvedá jak na fraj place.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 16:27 Reaguje na Karel Zvářal
Jasně.Já jsem rozvědčík a hlídám v kraji srážky.To o čem píšu jsou ale aleje a málé počty stromků,to se dá zvládnou.Stromky v lese,nevím,toho je hodně a v těžkém terénu.Letos dost pršelo,tak se nám toho hodně chytlo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 18:01 Reaguje na Emil Bernardy
Hele, a já zase jsem prachobyčejný v-onář, který by hasiče poslal na cvičení s cisternou do lesa. Osvěží si natahování hadic, pohyb ve složitém terénu ap. Pomáhat se má, nejen když hoří porosty, ale je ničen státní majetek suchem. Chápu, že je to makačka na bednu ("nikdo to nedělá"), ale dovedu si to představit. Nejdřív je trénink...
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2024 19:16 Reaguje na Karel Zvářal
Kdybyste udělal ten vědecký výzkum, nepsal byste tu takové hlouposti.
Osobní zkušenost je nejcennější a slovy se nahradit nedá. Tak šup, padesát kilo na záda a hurá do strání.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 19:30 Reaguje na Petr
Dobré ráno, filozofe!-) Barel může vozit na kolečku (jestli víte co to je), zavlaží 4-6 sazenic a posune se.
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2024 20:09 Reaguje na Karel Zvářal
Mnohokrát jste se tu označil za praktika. A čas od času z vás vypadne něco, čím se zcela prozradíte.
Myslím že byste v zájmu zachování důstojnosti měl o takovýchto věcech raději mlčet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 20:14 Reaguje na Petr
Děkuji za péči, nemuselo to bejt, už se nezměním:-)
Odpovědět
Pe

Petr

8.10.2024 20:20 Reaguje na Karel Zvářal
Ale tak aspoň se hodně lidí vašimi zcela naivními představami o přírodě a praktických věcech pobaví. Dnes se dobře baví hasiči a lesní dělníci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 20:21 Reaguje na Petr
I já se bavím:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.10.2024 20:24 Reaguje na Karel Zvářal
Nastínil jsem možnosti, v zaprdistánu to skončí na tom, že "nejsou lidi".
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.10.2024 08:00 Reaguje na Karel Zvářal
:-))) chlapi dobrý.Ale všichni to myslíme dobře.
Toto nezměníme.
Ale co tak se obrátit o pomoc na Milion chvilek ve věci zálohováním PETflašek.Že to chování původců nepořádku nezmění je jasné,mají v hlavě řezanku,jen to ztíží to život zbytku světa.
3Kč sklo vratné,4Kč PET,nevratný!!!,odpad!!!.
O ministrovi MŽP si myslím jen to nejhorší,před věky jsem volil Luxe...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.10.2024 22:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
No to je novum. Jaký má tedy kromě vejmutovky sazenice borovice kořen?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.10.2024 07:10
Co má být to foto sypavky .... ? detailní
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist