https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kam-se-starymi-cd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam se starými CD?

dotaz: 191

7. října 2004 | Zuzana
Dobrý den,

máme v práci plný šuplík starých CD, která jsou již nepotřebná. Kam s nimi?




odpověď:


20. ledna 2005

Aktualizace z 28. září 2011: Přečtěte si článek Co se starými CD a DVD? Zrecyklujte je!

Nejlepší je samozřejmě odpad, který nevznikne. Je vhodné používat například tzv. RW disky (přepisovatelné), jež je možno používat opakovaně. Pokud potřebuje často přenášet data z počítače na počítač, investujte raději do přenosné paměti. Náklady jsou vyšší, ale vrátí se to v životnosti i bezpečnějším přenosem dat. Navíc nebude řešit, kam s nepotřebným cédéčkem. Malé množství CD disků lze alternativně využít jako plašítko na ptáky (zavěšením na strom), nebo jako tácek pod hrnek. Je to však jen mezikrok před tím, než bude potřeba s CDčkem nějak finálně naložit.

Kompaktní disky obsahují kromě plastu mikrofilm z různých druhů kovů, včetně hliníku, zlata, stříbra a titanu. Při likvidaci ve spalovnách se při hoření mohou uvolňovat nebezpečné dioxiny.

Průměrná životnost disku je 4 roky a při vypalování dat se zničí něco kolem 2 % disků.

Od Vladana Záklasníka z Hnutí DUHA jsme se dozvěděli následující informace:

"Všechny CD jsou vyrobeny z polykarbonátu, obsahují však v malém množství ještě další materiály. Pokud se jedná o velké množství CD (řádově tuny), dala by se zpracovat na granulát, ale v malém množtví je Váš čtenář může klidně vhodit, tak jako jiné plasty, do sběrných nádob na plasty k dalšímu zpracování spolu s ostatními plasty. Plasty se zpracovávají na různé těžké výrobky, které nahrazují prvotní materiály (plastové palety, plotovky, lavičky, kabelové žleby, zatravňovací dlaždice apod.).

Informace jsme získali na exkurzi ve firmě Transform a.s. Lázně Bohdaneč. Tam zpracovávají směsné plasty na uvedené těžké výrobky (downcycling, nejedná se tedy o čistou recyklaci). Zde jim malé množství kovové folie nevadí, ve výrobku se jednoduše ztratí.

Na podobnou otázku (na malé hliníkové sponky u obalových polyetylenových folií a na mikroskopickou aluminiovou vrstvu v obalových foliích např. čokoládových tyčinek) jsme se ptali také v jiném zpracovatelském podniku na směsné plasty - Transform Stod u Plzně. Zde jim to technologicky také nevadí vzhledem k rozměrům kovových součástí. Obecně lze říci, že ono "vadí x nevadí" záleží hodně na rozměru kovových součástí a zda jim to v předpřípravě materiálu bude poškozovat nože při mletí. Samozřejmě se zde jedná také o downcycling.

Downcycling - nejde ve skutečnosti o recyklaci v pravém slova smyslu, při které by se vyráběly znovu stejné výrobky. Je to tzv. downcycling, kvalita suroviny se postupně snižuje a možnost dalšího materiálového využití je omezena. Např. z plastových lahví již nové vyrobit nelze.

Recyklaci čistého polykarbonátu jsem zjišťoval dříve, s tím, že se dá dobře zpracovávat znovu, avšak nikde jsem se nedotazoval přímo na CD s mikroskopickou odraznou folií z kovu. Tady se přiznám, že to nevém jistě a jedná se o můj názor, protože folie je v CD hmotnostně zastoupena skutečně minimálně, mnohem více je zde různých pryskyřic a laku. Toto by ale připadalo v úvahu pouze pokud by CD byly separovány zvlášť a také zvlášť zpracovávané. V komunální sféře se tak nejspíše nikde neděje.

Rovněž může být překvapivé, že se velká část vytříděných plastů zpracovává na palivo do cementáren a jiných energetických zdrojů (v menší míře)." Tolik Vladan Záklasník.

Situace ve firmě Transform a.s. Lázně Bohdaneč se patrně změnila, protože na náš dotaz ohledně zpracovávání CD disků nám paní Lucie Panchártková odpověděla, že materiál obsažený v CD discích je pro technologii zpracování firmy nepřípustný.

Na možnosti likvidace kompaktních disků jsme se zeptali v tuzemské firmě Eximpo, a.s., zabývající se mimo jiné výrobou disků MULTIDISC. Pan Martin Hornok nám odpověděl, že jejich CD lze házet do kontejnerů na plast. Podle něj by společnosti svážející obsah těchto nádob měla obsah roztřídit na jednotlivé typy plastu, např. PET, PVC, Polykarbonát atd. S těmito druhy umělých hmot už se dá podle Hornoka obchodovat na trhu druhotných surovin, výkupní firmy recyklují tyto plasty a vracejí ho zpět do výroby např. v automobilovém průmyslu apod.

Podle serveru Jaktřídit.cz CD nosiče do kontejneru na plasty nepatří. Vytřídit lze jen obaly od CD.

Podle našeho názoru je šetrnější vyhazovat nepotřebná CD do kontejnerů na směsné plasty, než do kontejnerů na komunální odpad. Směsné plasty jsou dále dotřiďovány na třídících linkách podle druhu materiálu. Pokud si linka nedokáže s CD disky poradit, můžou se tyto zpracovat jako směsný plast, nebo nejhůře skončí na skládce směsného odpadu či ve spalovně.

Jan Šatoplet
Autor je redaktor Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 191".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist