Jaromír Bláha: Osud českých lesů je v rukou poslanců a poslankyň. Kdo se snaží zablokovat změny k ozdravení lesů?
Poslanecká sněmovna přijala loni v červenci usnesení, ve kterém žádá Ministerstvo zemědělství o provedení legislativních změn potřebných k účinnému postupu proti kůrovci, případně jiným kalamitám v lesích. Poslanecký Výbor pro životní prostředí pak v listopadu vyzval vládu k řešení příčin současného stavu lesů a kůrovcové kalamity.
Konkrétně vyzval k předložení komplexní novely zákona o lesích a prováděcích vyhlášek i finanční podpory vlastníkům lesů, které zajistí druhově a věkově pestřejší lesy odolnější vůči kalamitám. Vyzval také k novelizaci zákona o myslivosti, která sníží škody na výsadbě i zmlazování lesů tak, aby mladé stromky odrůstaly v požadované druhové skladbě. Ministerstvo zemědělství ale předložilo Sněmovně jen kosmetické úpravy zákona.
Poslanci a poslankyně na nečinnost Ministerstva zemědělství zareagovali předložením pozměňovacích návrhů, které mimo jiné:
- zajistí obnovu lesů ekologicky a klimaticky vhodnými druhy dřevin (při stanovení maximálního podílu dřevin rizikových podle lesních stanovišť ve vyhlášce);
- omezí úmyslné holoseče, které ničí lesní půdu;
- podpoří přirozenou obnovu lesů a zlepší jejich věkové a prostorové struktury;
- pomohou lesníkům, kteří hospodaří přírodě blízkými způsoby;
- provedou změny v zákonu o myslivosti, které zajistí soulad mezi stavem lesů a početními stavy spárkaté zvěře;
- a další změny, které směřují k ozdravení českých lesů.
Tyto návrhy změn lesního zákona podporuje také Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. Její předseda Dr. Radim Šrám zaslal poslancům obou výborů dopis, ve kterém je žádá o schválení uvedených pozměňovacích návrhů. Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR již dříve upozornila na nutnost komplexní změny lesnické legislativy.
Ministerstvo zemědělství ve svém stanovisku pro poslance ale schválení pozměňovacích návrhů nedoporučuje [5, zašleme na vyžádání]. Argumentuje zejména tím, že je potřeba o návrzích zahájit širokou diskusi. Hnutí DUHA upozorňuje, že taková diskuse již dávno proběhla. Jejím výsledkem byl konsensuální Národní lesnický program, který schválila vláda již v roce 2008, ale Ministerstvo zemědělství jej naplňuje jen velmi okrajově. Také Zásady státní lesnické politiky schválené vládou v roce 2012 stanovily úkol vypracovat nový lesní zákon a novelizovat zákon o myslivosti a zapracovat do nich změny navrhované nyní poslanci. Ministerstvo zemědělství ale nic z toho neudělalo.
Požadavky na změnu stavu lesů a lesního hospodaření jsou zakotveny také v Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR a Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu.
Negativní stanovisko vydalo Ministerstvo i přes to, že tyto pozměňovací návrhy jsou plně v souladu s programovým prohlášením vlády, ve kterém se zavázala “praktickými opatřeními posílit ochranu lesů, především jehličnatých, které jsou v současné době vážně ohroženy dopady klimatických změn“ a “zasadit se o ekologicky vhodné řešení nedostatečné druhové a věkové diverzifikace a kalamitních stavů v lesích.”
Výzvu Zachraňme lesy za změnu pravidel, která povedou k pestrým, druhově, věkově i prostorově rozmanitým a odolnějším lesům, už podepsalo přes 42 000 lidí. Jsou mezi nimi i lesníci, vědci a osobnosti veřejného života, například herec a zpěvák Ondřej Havelka, herci Václav Neužil či Simona Babčáková, hudebníci Václav Havelka a Vladimír 518 a další.
Lesnicko-dřevařskou krizí se dnes zabývá seminář v Poslanecké sněmovně, kterého se účastní děkani obou českých lesnických fakult, představitelé lesnických organizací i průmyslu, Svazu měst a obcí a dalších organizací včetně Hnutí DUHA.
Poslanci se snaží napravit dlouhodobou nečinnost Ministerstva zemědělství a navrhli změny lesního zákona, které konečně umožní začít uzdravovat naše lesy. Ministerstvo se však k těmto velmi dobrým pozměňovacím návrhům postavilo jako uražená vrchnost a ve svém stanovisku poslancům nedoporučuje tyto změny, které by českým lesům přinesly naději, přijmout.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jiří Svoboda
10.6.2019 14:48To bych až tak neodsuzoval. Pokud budou zákony vznikat po široké diskusi, bude jen dobře.
Robert Jirman
10.6.2019 15:25Václav Kain
10.6.2019 16:21Miroslav Vinkler
10.6.2019 16:37Stejně tak správy povodí spadají pod MZe.
Kvalitu Mze ČR lze dlouhodobě klasifikovat jako zcela nedostatečnou , o čemž svědčí tristní stav lesů,půdy a vod.
Karel Zvářal
10.6.2019 18:04 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Milan
10.6.2019 22:02pavel peregrin
10.6.2019 23:03Čech M.
11.6.2019 00:42A tak Lesy ČR dál budou na uschlých holinách sázet 50% SM v domnění , že tentokrát to vyjde a my jim to budeme platit.