https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-mikes-zachrani-tropicke-pralesy-susene-hovezi-kdyz-ne-hovezi-tak-co-med
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Mikeš: Zachrání tropické pralesy sušené hovězí? Když ne hovězí, tak co? Med?

4.6.2019
Krávy jsou v Kamerunu statusový symbol. Čím víc, tím větší prestiž.
Krávy jsou v Kamerunu statusový symbol. Čím víc, tím větší prestiž.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mikeš / Keku Honey
V bohatém světě je chov dobytka maximálně intenzivní a efektivně se kontroluje. Počty zvířat se upravují podle poptávky. V rovníkové Africe je tomu ale jinak. Kráva je v Kamerunu i statusový symbol. To by asi nevadilo, kdyby kvůli rychle rostoucím stádům nemizel vzácný horských mlžný prales.
 

V severozápadním regionu Kamerunu od roku 2008 žiju a společně s mou rodinou a kamerunskými přáteli obnovujeme horské mlžné lesy v pohoří Bamenda Highlands, které se táhne přes celý region. Je zjevné, že se na drtivé většině celého pohoří kdysi rozprostíral horský mlžný les. Jedná se o nejohroženější typ lesa, který pokrývá pouze jedno procento plochy z rozlohy všech lesů.

Hory, les a umístění skoro na rovníku je ideální kombinace pro život lidí. Husté lesy s dostatkem divokých zvířat (ale bez komárů) a řeky plné vody i v období sucha lidem vždy umožňovaly v této oblasti prosperovat.

O tom, kolik zvířat se v horách prohánělo ještě v 60. letech minulého století, píše koneckonců i Gerrald Durrel ve svých knihách o bafutském fonství a nejhouževnatějším kmeni horského regionu. Už i on ale psal o tomto životadárném horském masivu jako o travnatých pláních, tzv. grasslands. V té době ale bylo pohoří ještě stále z poloviny zarostlé lesem. Teď zbývají jen dvě procenta.

Krávy střídají lesy

Bamenda Highlands se pro své vhodné podmínky k životu stala kolébkou afrického zemědělství a tedy i kmene Bantu, který se za posledních pár tisíc let rozšířil téměř po celé Střední a Jižní Africe a vytlačil tak původní lovecko-sběračské Pygmeje a Křováky. Původně kočovné pastevecké kmeny se v horské oblasti natrvalo usadily až v 17. století a začaly se více věnovat pěstování plodin.

Na začátku 20. století do horské oblasti přikočovali další pastevci, tentokrát z kmene Fulani, kteří byli zvyklí na klimatické podmínky sahelu – tedy hodně suché savany. Tři měsíce deště a devět měsíců bez jediné kapky. V takovém prostředí je vhodné, ba dokonce nutné mít dobytka co nejvíc, protože v období sucha ho dost zahyne. Pro pastevce z kmene Fulani je navíc kráva něco víc než jen chodící pokladnička. Jde o významný statusový prvek.

Horské mlžné lesy, nebo lépe řečeno vykácené a vypálené plochy, které po nich zbyly, nejsou sahel a období sucha na nich trvá jen tři měsíce. Málokdy se proto stane, že by pastevcům krávy umíraly žízní nebo hlady.

Kamerunci navíc nejsou příliš bohatí a maso si moc často nedopřejí. A proto stáda dobytka stále rostou. Lokálně se jejich počet každé čtyři roky až zdvojnásobí.

Jedna kráva potřebuje k přežití jeden hektar, dvě krávy pak hektary pochopitelně dva. Z toho logicky vyplývá, že pokud to takto bude pokračovat dál, brzy pro dobytek nebude místo. A stejně tak ani pro lidi.

Stále rostoucí počty krav a omezená rozloha pastvin mají navíc za následek další masové vypalování původních lesů. To způsobuje jednak ztrátu živin v půdě, ale především rychlé vysychání rozsáhlých oblastí.

Z pohoří Bamenda Highlands se tak pomalu ale jistě stává horská poušť.

Kamerunský prales můžete chránit i chovem včel.
Kamerunský prales můžete chránit i chovem včel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mikeš / Keku Honey

Jezme víc hovězího a zachráníme les

Abychom hrozbu pustiny odvrátili, uvažujeme nad tím, že začneme z Kamerunu do EU vozit sušené hovězí maso z krav, které se svobodně pasou po horských pláních dříve porostlých lesem. Tím snížíme počty krav a zisk z prodeje použijeme na ochranu a obnovu původních lesů včetně zajištění permanentní hlídky chráněných oblastí a sázečů původních druhů stromů.

Myslíme i na ty, které trápí uhlíková stopa z produkce hovězího a z jeho dopravy do Česka. Proto za každé kilo masa vysadíme až 25 stromů.

Stojíme zatím před nesnadným úkolem, a to přesvědčit pastevce, ať se části krav zbaví. Nastupující generaci se však oproti jejich rodičům dostalo nějaké vzdělání. Domluva by s nimi tedy měla být snadnější.

Pochopitelně ale nechceme, aby krávy přestali chovat úplně. Při správném managementu je přímo žádoucí v hospodářsky využívané krajině chovat velké býložravé savce. Bez nich je samozřejmě možné „obohacovat“ půdu umělými hnojivy, to ale nemůže dobře fungovat dlouho. A my hledáme dlouhodobá řešení.

Přispějte k záchraně původních lesů

Co děláme už teď je, že nabízíme k pronájmu pralesní úly, odměnou je kromě ochrany pralesa také pralesní med Keku Honey. Pronájmem úlu pomůžete ochránit celý hektar horského mlžného lesa, přispějete na výsadbu 1000 stromů a tím i k záchraně a obnově druhové rozmanitosti a vodních zdrojů. Díky tomu se zvýší životní úroveň tamních farmářů. Pronájmem úlu přes tento unikátní odkaz také přispějete na provoz serveru Ekolist.cz.


reklama

 
foto - Mikeš Martin
Martin Mikeš
Autor je přírodovědec a zakladatel organizace Kedjom-Keku a pralesního medu Keku Honey.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ad

4.6.2019 13:27
jen aby je ta poptávka nepovzbudila ke kácení lesa a rozšiřování pastvin, ideální by bylo kdyby se to maso konzumovalo v místě/v zemi/na kontinentu. a chránit les
Odpovědět
ig

4.6.2019 17:41 Reaguje na
Myslite delat kulinarske vypravy za kamerunskum masem? To by take nemuselo byt spatne.
Odpovědět
na

4.6.2019 16:00
Haha a co na to vegani?
Odpovědět
ig

4.6.2019 17:38
Uz se tesim, susene hoveze je fajn :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2019 06:47
Může to narazit na nejrůznější limity ze strany EU, jak na to sušené maso, tak na ten pralesní med.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist