Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Každý Čech podle Českého statistického úřadu předloni zkonzumoval průměrně 249 vajec. Čechům stále víc záleží na původu vajec a snaží se vyhýbat těm z velkochovů. Informuje o tom projekt Z farmy domů, který se specializuje na prodej produktů od českých farmářů. Cílem projektu je zamezit plýtvání potravinami a naučit spotřebitele zodpovědnému přístupu k potravinám. 
 Jak se vyrovnáváme s nepříjemnými vzpomínkami? Jednoduše: zapomínáme na ně. A podle psychologů a marketérů Ohijské státní univerzity (OSU) na stejném principu vylučujeme z naší paměti informace o výrobcích, jejichž původ je neetický. Prostě zapomeneme, že jsme to o nich věděli. O výzkumu nevědomé ignorace se píše na stránkách OSU. 
 Česko si jako každá bohatá země užívá výdobytků spotřební společnosti. Někteří lidé ale začínají být citliví na její negativní projevy. Třeba na přemíru zbytečných obalů a odpadů z nich. Zde je přehled webů, kde lze hledat inspiraci. 
 Rašelinné pánve pokrývají 2 % souše a snadno bychom je tak mohli považovat za nevyčerpatelný zdroj kvalitního zahradnického substrátu. Chyba lávky. Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou. 
 K tomu, abyste prověřili svůj pozemek, nepotřebujete statisíce. Ke zjištěním, jestli je pozemek neúrodnou planinou, nebo spíš potenciální rajskou zahradou, postačí obyčejný rýč, trocha důvtipu a pár informací. Ty můžete načerpat z videa, ve kterém Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy popisuje jednotlivé kroky tzv. rýčové zkoušky. 
 V barevných nádobách na separovaný odpad často končí i odpad, který do nich nepatří. K nejčastějším omylům při recyklaci patří třídění papírových plat od vajec, krabic od pizzy nebo papírových kapesníčků. Pražanům dokážou pořádně zamotat hlavu i produkty ze specifických materiálů, mezi které se řadí polystyren, tlakové obaly od sprejů, zrcadla nebo vysloužilé pneumatiky. Následující manuál Pražských služeb napoví, jak se vyvarovat nejčastějších přehmatů. 
 Prostřednictvím zraku obvykle získáváme až 85 % informací o našem prostředí a je tedy od věci si zrak patřičně chránit. Rušivě mohou působit odlesky, stíny, které narušují naši pozornost, ale také nedostatečné světlo, které může naše oči rychleji unavovat (nikoliv poškozovat), stejně jako světlo příliš jasné. Kouzelné slovo je tu „optimum“, které by se mělo v tomto případě přibližovat intenzitě světla denního. 
 Večer, až přijde soumrak a i poslední pracovní běsy už budou spát, vypněte mobil. Vypněte tablet a notebook. A nechte je vypnuté až do soboty večer, do soumraku. Prostě to zkuste. A užijte si svůj den bez elektronické komunikace, bez kontrolování mailů a bez sledování sociálních sítí. Dopřejte si elektronický půst. S dnešním západem slunce totiž začíná Unplugging Day. 
 Pokud budete trávit příliš mnoho času prací v chabě osvětlených místnostech, může se změnit struktura vašeho mozku. A poškodit jeho výkon. Zvlášť patrný je dočasný „defekt“ na schopnostech učení a paměti. S tímto průlomovým závěrem, který má značný dopad na kvalitu a hygienu prostředí lidské práce a prostředí, přichází neurovědci z Michiganské státní univerzity. 
 Ucpaný odpad umyvadla dokáže pěkně naštvat. Pusa plná zubní pasty a umyvadlo neodtéká. V tuhle chvíli asi nechcete slyšet, že nejlepší je prevence. V tuhle chvíli to chcete vyřešit rychle a ani si nepřipustit myšlenku na rozebírání sifonu. Takže jaké máte možnosti? 
|
15.4.2018 01:26 | Blanka Štiková
14.4.2018 02:55 | Blanka Štiková
|