Zprávy
 Na 2500 lidí dosud podepsalo petici s názvem Zachraňme řeku Dyji. Vznikla začátkem července v reakci na úhyn ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku, odkud rybáři odklidili kolem 30 tun mrtvých kusů. Důvodem úhynu byl nedostatek kyslíku. Signatáři požadují obnovu ekologického průtoku, otevřený přístup k informacím nebo dlouhodobý monitoring řeky. Ryby v důsledku nedostatku kyslíku uhynuly v řece už v minulosti. Problémem se budou ve středu zabývat ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy či rybáři. 
 Domorodí obyvatelé z Torresova průlivu prohráli spor s australskou vládou, kterou obvinili z nedostatečné snahy ochránit jejich ostrovy před dopady klimatických změn. Soud obvinění zamítnul, napsala agentura AFP. Podle oficiálních dat se hladina moře v oblasti zvyšuje až třikrát rychleji, než je světový průměr, což představuje vážnou hrozbu pro místní komunity. 
16.7.2025 01:35 | LONDÝN
( ČTK)
 Stále častější extrémní počasí a rekordní srážky, které Británie v posledních letech zažila, jsou podle zveřejněné studie tamní meteorologické služby novou normou, píše server BBC. Podnebí na britských ostrovech se podle studie za několik posledních desetiletí citelně změnilo, je teplejší a deštivější. 
 O víkendu zahynulo na předměstí australského Melbourne na 400 volně žijících ptáků, podle odborníků to mohla způsobit otrava. Úřady zatím přesnou příčinu neznají, proto provádějí analýzu těl zvířat i semen rozházených v okolí, napsal dnes web ABC. 
15.7.2025 21:34 | LIBEREC
( ČTK)
 V liberecké botanické zahradě začaly kvést lekníny včetně viktorie královské, což je největší leknín světa. Sezona jim začala zhruba o dva týdny později než loni, řekl ČTK ředitel zahrady Václav Lenk. 
 Letošní extrémně a rekordně vysoká teplota Středozemního moře jako důsledek klimatických změn přináší citelné změny nejen do života obyvatel Středomoří, ale i do střední Evropy. Podle klimatologa Aleše Fardy z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR - CzechGlobe je zjevné, že se v posledních letech klimatických anomálií hromadí rekordy a s nimi spojené problémy. Jde o větší počet a vyšší intenzitu požárů, častější a ničivější záplavy, zároveň však problémy dopadají na běžný denní život obyvatel. Region je stále teplejší a sušší. 
 Ryby z jezera v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, které leží nejblíže místu havárie cisteren s benzenem, nejsou zasaženy toxickou látkou. Prokázaly to výsledky posledního kontrolního odlovu. Kvůli rozboru rybáři odlovili z jezera č. 6 - východ 17 ryb včetně sumců, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Inspekce však ani nadále nedoporučuje konzumaci ryb z tohoto jezera. Zarybňovat ho bude možné podle nich nejdříve po dokončení první etapy sanace, která má trvat půl roku. Hodnoty benzenu v nádrži jsou však již většinou pod hranicí detekce. 
 Dvě pětiny rozlohy Plzeňského kraje tvoří lesy. Je to mimo jiné díky Šumavě. Na celkové výměře lesů v zemi se kraj podílí víc než desetinou, 11,5 procenty. V tomto srovnání je druhý po jižních Čechách. Přes čtyři pětiny tvoří jehličnany, které se téměř výhradně podílejí na těžbě dřeva. U jehličnatých stromů převažují smrky, u listnatých duby a buky. Zalesněná plocha se meziročně snížila. Informace zveřejnil Český statistický úřad v Plzni. 
15.7.2025 12:20 | LONDÝN
( ČTK)
 Na břehu Temže se blýskaly šarlatové uniformy a dřevěné čluny klouzaly po řece seřazené ve formaci, když v pondělí začalo poblíž Londýna tradiční sčítání královských labutí, známé také jako swan upping, píše agentura AP. V příštích pěti dnech budou sčítači v červeno-bílých uniformách veslovat proti proudu řeky a vyhlížet labutě, aby posoudili jejich zdravotní stav. 
 Hasiči od dnešního rána zasahují u požáru skládky ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Kromě profesionální a dobrovolné jednotky vyrazili na místo také drážní hasiči s dronem.

 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zahájilo první fázi reformy systému energetického poradenství v Česku. Spustilo čtyři výzvy v celkové hodnotě stovek milionů korun. Cílem je vytvořit dostupný, důvěryhodný a odborně kvalitní poradenský systém, který pomůže domácnostem i obcím s úsporami energie a renovacemi budov. 
 Deště v minulém týdnu dokázaly zažehnat v celé republice sucho v hloubce do 40 centimetrů. Na to, aby nebylo sucho i v hloubce do jednoho metru, už však nestačily a ve značné části republiky je v půdním horizontu mezi 40 a 100 centimetry extrémní či výjimečné sucho, vyplývá z aktuálních údajů na webu Intersucho. Podle bioklimatologa z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Miroslava Trnky je vegetace v dobré kondici a vody má dost, lokálně se ale sucho na úrodě velmi podepsalo, řekl ČTK. 
 Zemědělci kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu rostlin nemají čím chránit plodiny před škůdci, plísněmi nebo pleveli, což se projevuje v jejich oslabení. Zhoršení stavu rostlin následně může snížit i výnosy a objem letošní sklizně, upozornila Agrární komora ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto požádal Evropskou komisi, aby v případě zákazu účinné látky zajistila alternativní náhradu. A pokud nebude k dispozici, aby prodloužila přechodné období, po které bude možné dosavadní a bezpečnou látku používat. 
14.7.2025 22:59 | HRÁDEK NAD NISOU
( ČTK)
 Měření na české straně hranic s Polskem opět ukázala krátkodobé překročení hlukových limitů z polského hnědouhelného dolu Turów. Při druhém letošním měření v květnu třikrát hluk překročil noční limit 40 decibelů (dB) doporučovaný Světovou zdravotnickou organizací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto vyzvalo polskou stranu k přijetí dalších opatření, řekl dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. 
14.7.2025 22:06 | BERLÍN
( ČTK)
 Zhruba 1500 sklípkanů našli němečtí celníci v balíku z Vietnamu, ve kterém měly být sušenky. Informoval o tom celní úřad v Kolíně nad Rýnem. 
14.7.2025 19:58 | MAŇOVICE
( ČTK)
 Obec Maňovice na Klatovsku vybuduje kvůli vysychání studní vrt na pitnou vodu, úpravnu a vodovod za miliony korun. V obci není vodovod a studny jsou tam mělké do 20 metrů, řekla ČTK starostka Lenka Kotlářová (Maňovičtí). Pošumavská obec se 41 obyvateli má roční rozpočet do 1,5 milionu Kč. Obává se také chystaných průzkumných vrtů kvůli zvažované stavbě úložiště jaderného odpadu, které by podle ní mohly další podzemní vodu stáhnout. 
14.7.2025 18:33 | PROSTĚJOV
( ČTK)
 Společnost FCC ČR musí přepracovat dokumentaci k plánované lince na výrobu tuhého alternativního paliva (TAP) z odpadu v Prostějově. Rozhodl o tom olomoucký krajský úřad, který firmě dokumentaci vrátil kvůli připomínkám veřejnosti, úřadů i odborných posuzovatelů. Bez jejich vypořádání podle krajského úřadu nelze řádně posoudit vliv tohoto investičního záměru na životní prostředí. ČTK dnes informaci získala z databáze EIA. 
14.7.2025 11:35 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
( ČTK)
 Nejvíce dřeva v republice se loni vytěžilo v lesích v Jihočeském kraji. Šlo o 2,66 milionu metrů krychlových dřeva, což je o 7,6 procenta více než v roce 2023. Lesníci těžili opět především jehličnaté stromy, které tvořily téměř 95 procent z objemu. Vyplývá to z aktuálních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). 
 Počet případů likvidace vosích, sršních hnízd a rojů divokých včel v českých domácnostech v posledních letech výrazně roste. Asistenční společnosti jich v roce 2024 řešily asi 1500, což je téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2023, vyplývá ze statistik České asociace asistenčních společností. Za rostoucím počtem zásahů stojí podle odborníků nejen teplé počasí, ale také šíření invazivních druhů, například sršně asijské. 
 Kotlíkové dotace pomohly nahradit přes 132 000 starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Ze všech výzev těchto dotací bylo už vyplaceno 122 534 výměn nevyhovujících kotlů celkem za 14,2 miliardy korun, sdělila ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Dalších 80 000 výměn starých zdrojů tepla včetně nevyhovujících kotlů na uhlí podpořil program Nová zelená úsporám. Od spuštění kotlíkových dotací před deseti lety se tak podpořila výměna více než 200 000 neekologických kotlů, jejichž používání je od září loňského roku zakázáno. Omezení jejich používání zlepšilo podle dat ovzduší v ČR. 
 Odbytová družstva mohou v dnešní době stejně jako v minulosti představovat odpověď na řadu problémů, kterým zemědělství čelí. Zemědělcům umožňují získat lepší postavení na trhu i lépe zvládat výkyvy cen či nákladů. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Družstevní rady Zemědělského svazu ČR Martin Lev. Podle něj roste mezi zemědělci o sdružování do odbytových družstev zájem, rozvoj ale brzdí historická nedůvěra i chybějící podpora.

13.7.2025 22:05 | PAČEJOV/MAŇOVICE
( ČTK)
 Přes 200 pěších a cyklistů včera na Klatovsku kolem Pačejova protestovalo proti vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, které připravuje stát. Při následné tříhodinové diskusi shodně tvrdili, že všech deset dotčených obcí z lokality Březový potok v Pošumaví bude nadále proti plánované stavbě bojovat, a to až do roku 2030, kdy by mělo být místo vybráno ze čtyř vytipovaných lokalit v ČR. Shodli se, že nejlepší by bylo aktivitu státu zastavit a hledat alternativní řešení, zjistila ČTK. 
13.7.2025 01:37 | PRAHA
( ČTK)
 Společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nechala na fasádu svého sídla na Vinohradech nainstalovat budky pro rorýse, kterým ubývají místa pro hnízdění kvůli rekonstrukcím budov. 
13.7.2025 01:23 | VESELÍ VESELÍ NAD MORAVOU
( ČTK)
 Veselí nad Moravou na Hodonínsku zahájilo po dvou letech příprav první etapu projektu zaměřeného na obnovu přirozených ekosystémů. Nechá při ní vysadit 4595 stromů, 2810 keřů a zatravní přes osm hektarů půdy. Cílem je podpořit přirozený pohyb živočichů a rostlin, zamezit půdní erozi a zlepšit schopnost krajiny zadržovat vodu. Náklady dosahující téměř 26,5 milionu korun bez DPH hradí město prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, informovalo dnes na svém webu. 
13.7.2025 00:59 | PRAHA
( ČTK)
 Nový projekt s názvem Putování za kořeny má přesunout turismus do méně vytížených míst, vzbudit zájem o šetrnější možnosti cestování a o ochranu krajiny. Cílem je také do poutní turistiky více zapojit lokální farmáře, místní komunity i podnikatele. Memorandum o spolupráci na rozvoji projektu tento týden podepsali ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Iniciátorem projektu je spolek Svatá Ludmila. 
 Historii zpřístupnění Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zkoumají studenti zapojení do letošního ročníku T-expedice Jeseníky. Badatelský tým složený z nadaných žáků základních a středních škol mapoval historické prameny a dokumenty, které se vztahují k otevření jeskyně pro veřejnost před 140 lety, sdělil vedoucí skupiny studentů Šimon Drábek. 
13.7.2025 00:25 | KROMĚŘÍŽ
( ČTK)
 Nová výstava v Muzeu Kroměřížska přenese návštěvníky zábavnou a hravou formou do světa zvířat. V Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí je otevřena od začátku července, potrvá do 24. srpna, sdělila ČTK mluvčí muzea a kurátorka výstavy Martina Malá. Výstavu pojmenovanou Mezi námi zvířaty připravilo liberecké vědecké centrum iQLandia. 
12.7.2025 20:07 | PRACHATICE
( ČTK)
 Horská chata na kopci Libín nedaleko Prachatic se dnes po 17 letech otevřela veřejnosti. Spolu se zdejší rozhlednou se má stát turistickým centrem nejen pro Prachatice a okolí, ale i pro Jihočeský kraj, řekli při slavnostním otevření zástupci města a kraje. Konat se tu mají také svatby, firemní večírky, koncerty a jiné kulturní akce. Na otevření se přišlo podívat několik stovek lidí. 
 Zoopark Zájezd odchoval dva vzácné druhy ještěrů - drakouny a bičochvosty. Drakouny chová zoopark jako jediný v ČR a jako jeden ze čtyř v Evropě, odchov se podařil po čtyřech letech. V případě bičochvostů se zooparku podařil poprvé, informoval dnes za Zoopark Zájezd Daniel Koleška. 
 Lidé s omezenou pohyblivostí, na vozíku nebo s kočárkem si mohou projít zkrácenou a bezbariérovou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin na Blanensku v Moravském krasu. Správa jeskyní ČR trasu, která trvá 40 minut, otevřela od 1. července. 
|
11.7.2025 | Gabriela Dobruská
11.7.2025 | Kateřina Štrossová a Martin Lípa
19. července 2025 (sobota) 10:00 - 20. července 2025 (neděle) 16:00
Víkend hmyzožravců
(Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
20. července 2025 (neděle) 13:00 - 14:00
Seznámení s šípovými žábami
(Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Výstavy a veletrhy, Praha 7 )
|