Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Už téměř 3000 ježků přijaly letos záchranné stanice do své péče. Z toho za posledních 7 týdnů to bylo rekordních 1400 ježků. Většina z nich přitom žádnou lidskou pomoc nepotřebovala. Stala se obětí mýtu o tom, že malý ježek zimu nepřežije. Do záchranných stanic patří pouze zranění a nemocní ježci. Ti ostatní mají zůstat na svobodě a v bezpečném prostředí.
Každodenní provoz firem a společností nepřímo vede k ohromné produkci nevyužívaných digitálních informací, které jsou ukládány v datových centrech. Jak roste objem dat, narůstá i spotřeba energie a emise spojené s jejich provozem. Je proto nejvyšší čas začít hovořit o digitální dekarbonizaci.
Topení dřevem se jeví jako smysluplná alternativa pro vyhřívání domácnosti. Dívat se na něj můžeme jako na obnovitelný zdroj energie, který je u nás víceméně plošně dostupný, ve srovnání s uhlím nebo plynem ekologický, a ke všemu ještě relativně laciný. Nicméně aby skutečně naplňovalo svou úlohu, je třeba dodržet jedno hlavní pravidlo. V kamnech nebo kotli musíte topit jen suchým dřevem. A to nejen proto, že suché hoří lépe.
Tento text je inspirovaný skutečnými událostmi. Autor tohoto článku byl na chalupě u svého kamaráda. Chalupa je pěkná, vybavená novými kamny. A zatímco majitel chalupy zatápěl, autor tohoto článku si přečetl návod ke kamnům, který ležel pohozený a nepřečtený na stole. Kdo by také četl návod ke kamnům...
Jestli máte doma kávovar na hliníkové kapsle a už i k vám dolehlo něco málo o udržitelnosti, možná oceníte informaci, kam všude můžete použité kapsle dát, aby se „recyklovaly“. Možností je dost, nejelegantněji to mohou řešit obyvatelé Prahy: prostě kapsle hodí do šedých kontejnerů na kovové obaly.
V současnosti je zadržování a využívání dešťové vody čím dál víc rozšířené. Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zadržet, jsou akumulační nádrže. Často je s tímto způsobem spojený problém zhoršení kvality a vzniku zápachu vody. Jak tomu účinně předcházet?
Vysoké ceny elektřiny a plynu vyvolávají stále větší zájem domácností o vytápění dřevem. Stát vychází vstříc zvýšené poptávce po palivovém dřevu a nabízí lidem možnost samovýroby dřeva v jeho lesích. Těžba dřeva má však jasná pravidla. O tom, co všechno lze odnést z lesa a jaké jsou sankce za porušení povinností, informuje spotřebitelský magazín dTest.
Nová webová stránka Ministerstva životního prostředí Jak správně topit radí, jak účelně využívat kotle nebo kamna. Nabízí informace o vhodných palivech, o tom, jaké používat zdroje a na co si dát pozor při jejich instalaci a údržbě nebo jaké dotace využít a snížit tak náklady na vytápění.
Google v Česku i dalších evropských zemích v nadcházejících týdnech zavede do Map Google novou funkci ekologických tras. Řidiči si díky tomu budou moci zvolit vedle nejrychlejší trasy také cestu nejúspornější, která šetří pohonné hmoty a snižuje uhlíkovou stopu. Společnost odhaduje, že ekologické trasy mají potenciál ušetřit po celém světě více než jeden milion tun emisí uhlíku ročně, což je podobné tomu, jako kdyby ze silnic zmizelo 200 000 aut. Informuje o tom společnost Google.
V sobotu 3. září 2022 Český svaz ochránců přírody pořádá lichenologický seminář s exkurzí do sadu starých odrůd ovoce. Dozvíte se, kde lišejníky hledat, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá. Seminář se koná v rámci dvoudenní výstavy ovoce Pomologické dny – podzim v zahradě, kterou již třetím rokem v Průhonické botanické zahradě společně připravuje Botanický ústav AV ČR a Český svaz ochránců přírody.
|
|