PřírodaRio de Janeiro – pár poznámek o městě světových summitů a obrovských kontrastů13.8.2012 | RIO DE JANEIRO (Brazílie)
(Ekolist.cz)
V brazilském Riu de Janeiru se v letech 1992 a 2012 konaly dvě mimořádně významné environmentální konference OSN. Zpravodajství z červnového summitu Rio+20 najdete na speciální stránce Ekolistu. S odstupem ho doplňujeme i o několik lehce osobních poznámek, jak na návštěvníka působí samotné město. Rio je kupříkladu jedním z mála světových velkoměst, na jehož území se nachází národní park.
Réunion aneb Tropy v Evropě18.7.2012 | RÉUNION
(Ekolist.cz)
Málokterý environmentalista nezná provokativní otázku klimatologů „Přijdou tropy do Evropy?“. Skutečnost je ale taková, že tropy už v Evropě dávno jsou, jen o nich málokdo ví. Politicky totiž k Evropě patří i francouzské zámořské departementy a mezi nimi i africký ostrov Réunion ležící v souostroví Maskarény. Tento nevelký kousek země o rozloze 2500 kilometrů čtverečních obývá zhruba 800 tisíc Francouzů nejrůznějších kultur a národností. Žije zde pestrá směs Afričanů, Indů, Číňanů a Evropanů, která se podílela na vývoji kreolské kultury a jazyka. Mnohá etnika si však zachovávají svou kulturní a náboženskou tradici (hinduističtí Tamilové, buddhisté, sunitští i šíitští muslimové). Název ostrova Réunion, což v překladu znamená sjednocení, tedy přesně vystihuje zdejší, na první pohled harmonické, multikulturní soužití.
Divoká prasata – známe je?12.7.2012
(Naše příroda)
Ač skrytě žijící, neunikla divoká prasata v posledních několika letech zájmu médií. Hlavním důvodem, proč se tomu tak stalo, jsou jejich silně zvýšené stavy. Díky přemnožení pak rostou i škody na zemědělských plodinách, které prasata s oblibou vyhledávají. Stále častějším jevem se také stává vesele pobíhající skupinka divočáků mezi panelovými domy sídlišť. U mnohých obyvatel předměstí navazujících přímo na polní či lesní kultury tento fakt zřejmě vyvolá nepříjemný pocit mrazení v zádech.
Nový Zéland aneb Bizarní pevnina v oceánu16.5.2012 | NOVÝ ZÉLAND
(Ekolist.cz)
Austrálie II. aneb Skličující osud Austrálců23.4.2012 | AUSTRÁLIE
(Ekolist.cz)
Kukaččí triky a pověry11.4.2012
(Naše příroda)
Už z fundamentálního díla Ondřeje Sekory Uprchlík na ptačím stromě každý ví, že kukačka si hnízdo nestaví a doplácejí na to drobní hmyzožraví pěvci, kteří si staví otevřená hnízda. Parazitovaní hostitelé to ovšem jen tak nenechali – mezi kukačkou a jejími hostiteli se odehrává jedno z nejdramatičtějších přírodních představení.
Austrálie I. aneb Příroda unaveného kontinentu2.4.2012 | AUSTRÁLIE
(Ekolist.cz)
Jak se stopuje rys26.3.2012 | BESKYDY
(Ekolist.cz)
Je mrazivý prosincový den, krátce po poledni, a naše tříčlenná skupinka sestupuje do jednoho z táhlých horských údolí, na jehož svazích jsme prováděli kontrolu fotopastí - automatických fotoaparátů, citlivých na pohyb, které máme nalíčeny na velké šelmy. Díky drobné nepozornosti odbočujeme na stezku, o které vlastně ani pořádně netušíme, kam vede. Chtěli jsme totiž původně odbočit až o jednu lesní křižovatku dále, ale je tu celkem čistý, neprošlapaný sníh, a tak si říkám, proč nakonec nepokračovat tudy. Ještě dlouho budu asi přemýšlet, zda to byla intuice, anebo jen pouhá náhoda. Po pěti stech metrech totiž křižujeme to, za čím se trmácíme celé dlouhé zimy po Beskydech - stopy rysa ostrovida, který dnes žije v Moravskoslezských Beskydech v počtu 4-6 jedinců. Společně s rysy, kteří obývají jižněji položené Javorníky, čítá rysí populace na východě republiky zhruba 10 - 15 jedinců. Tyto šelmy jsou okrajovou částí rysí populace obývající celý karpatský oblouk.
Jak lišejníky udržovaly suché prdýlky nemluvňat31.1.2012 | KRKONOŠE
(Ekolist.cz)
Pokud budete hledat světové strany podle toho, kde rostou lišejníky, dopadnete jak Cimrmanem popisovaná polární výprava k severní točně, která bloudila a dvakrát překročila 70. rovnoběžku. O existenci lišejníků má naše veřejnost sice ponětí, většinou ale ne víc než jen to ponětí. V následujícím článku se pokusím lišejníky trochu přiblížit a vyvrátit několik hluboce zakořeněných nesmyslů.
V Lužici žijí už desítky vlků – dokonce i v uhelných dolech. Kdy se rozšíří do Čech?11.1.2012 | LUŽICE (Německo)
(Ekolist.cz)
Kousek za českými hranicemi žije v Německu početná populace vlků. Kdo by ale čekal, že to bude v nějaké lidmi málo dotčené krajině, šeredně by se mýlil. Vlci tady žijí ve vojenských újezdech, v běžně obhospodařované kulturní krajině, dokonce i v odtěžených uhelných dolech. Kdy se odtud rozšíří do Čech?
|
reklama |