Zprávy / Suroviny
 Fotovoltaické panely, které byly u nás nainstalovány, za několik desítek let doslouží a bude potřeba je zlikvidovat. Zatímco malé instalace na střechách domů odborníkům vrásky na čele nedělají, u velkých instalacích na polích by mohla být likvidace tvrdším oříškem. 
 Architekt a odborník na územní plánování Martin Říha včera převzal Cenu Josefa Vavrouška za rok 2010. Říha při přebírání ocenění uvedl, že je získáním ceny „překvapen a zaskočen“. Díky své přímé povaze byl prý často mezi ochránci přírody a investory jako mezi mlýnskými kameny. 
 Německo před několika dny s konečnou platností prohlásilo: končíme s jadernou energetikou. A co z toho plyne? Například i posílení role obnovitelných zdrojů energie (OZE). Diskusní seminář pořádaný tento týden představil názory odborníků z Německa a českých energetických poradců na potenciál obnovitelných zdrojů. 
 Argentina přijala zákon, na jehož základě má proběhnout revize místních ledovců, které jsou důležitou zásobárnou pitné vody. Zlatokopecká společnost, která v těchto místech provozuje své doly, ale pomocí právních kliček brání „sčítání“ ledovců v oblasti San Juan. Místní Greenpeace proto proti společnosti vede kampaň, píše server Ecologiaverde.com. 
 Nabídky konkurenčních firem jsou podobné a jednou z možností, jak se odlišit, je vydat se ‚zelenou‛ cestou. A zákazníci v ČR na to čím dál víc slyší. Jak vyplynulo ze semináře o firemní ekologii, tuto strategii proto volí stále více firem. Jenže možností, jak být ‚eko‛, je celá řada. 
 V lednu se na titulní stránky novin (i Ekolistu) dostala zpráva o tom, že Mexickému zálivu zasaženému katastrofou ropné plošiny Deepwater Horizon bezmála zázračně pomohly bakterie, které s překvapivou rychlostí rozložily ropné produkty znečišťující vodu.
Vědecký článek přinesl respektovaný časopis Science – a ten samý dnes přináší text, který závěry této studie zpochybňuje a konstatuje, že účinek bakterií nebyl jednoznačně prokázán. 
 Uvažuje se o tom, že výměnou za prolomení limitů by se zrušily paragrafy umožňující vyvlastnění majetku. Pak by další pokračování těžby záviselo na tom, jestli se těžaři dohodnou se všemi, kteří v dané oblasti mají majetek. I kdyby zůstal jediný člověk, který ho neprodá, tak se těžit nebude, říká Jan Dienstl z Czech Coal. Podle Vladimíra Buřta z Horního Jiřetína bude prolomení limitů znamenat, že se obec přestane rozvíjet, protože úřad nedá povolení ani k postavení kurníku. 
 Představme si, že nebyly prolomeny limity uhlí. Jaké jsou alternativy pro zajištění vytápění bytů? S touto otázkou se Ekolist.cz obrátil na několik odborníků a zainteresovaných stran. Podle některých hlasů to bez uhlí prostě nepůjde, podle jiných máme velký prostor v oblasti úspor, obnovitelných zdrojích a kogeneračních plynových jednotek. 
 Česká společnost si oblíbila ochranu životního prostředí - třídí odpady, kupuje úsporné zářivky a přemýšlí o změnách klimatu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos Tambor. Lidé dokonce vyjadřují ochotu méně jezdit auty nebo zaplatit víc za ekologičtější výrobek. Jedna jistota zůstává neměnná a to důvěra v bezpečnost jaderné energetiky. 
16.5.2011 02:00 | BOSTON
(Ecomonitor)
 Biopaliva jsou módní – a také levnější. Například mnoho velkých leteckých společností se jich pod tlakem vysokých cen ropy rozhodlo využívat více a více. Ale jsou opravdu biopaliva šetrnější k životnímu prostředí, jak opakují jejich příznivci? Nová studie ukázala, že to rozhodně neplatí vždy. A že v některých případech je „uhlíková stopa“ výrazně menší při použití tradičních fosilních paliv, píše server ScienceDaily. 
 Zákazníci ve Spojených státech si mohou koupit stoprocentně recyklovatelné sandály. Obuv Okabashi navíc obsahují až čtvrtinu recyklovaného materiálu, informují webové stránky CNN. Pro americké zákazníky je pozitivní i to, že se boty vyrábí v USA a k zákazníkovi tak nemusí „cestovat“ tisíce mil.

 O využívání odpadu z vysloužilých televizorů a monitorů coby suroviny pro výrobu stavebních materiálů se snaží evropský projekt EcoVitrum, informuje server Ecologiaverde.com.

 Česko tento týden navštívil Michael Reynolds. Americký architekt je známý především svými netradičními budovami z použitých PET lahví, plechovek, pneumatik nebo skleněného odpadu. Pražský magistrát by byl rád, kdyby další z jeho unikátních energeticky soběstačných domů vznikl i v Praze. 
 Pro nakládání s elektroodpadem začínají po celé EU platit jednotné normy. Dohodly se na tom kolektivní systémy zajišťující sběr vyřazených elektrozařízení, které jsou sdruženy v mezinárodní asociaci WEEE Forum. V ČR se novinka týká kolektivních systémů Asekol, Elektrowin a Retela. 
 Lesy ČR začínají s výběrem firem, které budou od roku 2012 hospodařit ve velké části českých a moravských lesů. Celková hodnota služeb by měla dosáhnout 7,6 miliard korun. Na zakázky mají dosáhnout nejen velké a střední podniky, ale i malé firmy. Podle Lesů ČR je systém kontroly natolik silný, že prý nehrozí kácení, které by překročilo schválený objem dřeva. Ochránci přírody i lesní živnostníci ale plán nadále odmítají. 
 Mezinárodní skupině aktivistů z Greenpeace se nelíbí, že sociální síť Facebook používá pro napájení datových center a dalších operací energii získanou z fosilních zdrojů, resp. z uhlí, informuje deník The Times of India. 
 Podle španělských lesníků a odborníků z papírenského průmyslu výroba papíru nezpůsobuje ničení lesů. Je to tím, že se pro tento účel používá dřevo pouze ze stromů pěstovaných za tímto konkrétním účelem, především z rychle rostoucích druhů, například blahovičníků a borovic, informuje server Elespectador.com. 
 Hliníkové poznávací značky mají ekologickou konkurenci. Kantabrijský podnikatel Miguel Ibáñez dosáhl toho, že ministerstvo průmyslu schválilo jeho poznávací značky vyrobené z akrylu. Trvalo to více než dvě desetiletí, co jeho návrh ležel na ministerstvu, píše Ecologiaverde. 
 Tradiční stavby jsou energeticky úspornější, než se dosud předpokládalo. Tlak ze strany „zelené lobby“ jen vede k tomu, že majitelé historických domů poškozují svůj majetek, píše server The Telegraph. 
 Dno Baltského moře je na mnoha místech mrtvou zónou. Švédští vědci nyní přicházející s revoluční metodou, která by v budoucnu mohla do hlubin vrátit život. Pomocí obřích „větráků“ chtějí provzdušňovat spodní „patra“ mořských hlubin a pomoci přírodě vrátit se k normálu. 
 Amazonie čelí mnoha hrozbám. Nyní se k nim přidala i věc poněkud nečekaná - rostoucí ceny zlata působí v Amazonii novou zlatou horečku a prospektoři překopávají nebývale velká území.

 Američané od školních let slýchají, že jejich země je nebezpečně závislá na importu ropy: ze zahraničí pochází zhruba polovina z každého barelu, který se v USA spotřebuje. Většina této ropy navíc pochází z politicky nestabilních zemí a nynější stoupající ceny ropy zvedají novou vlnu zájmu o alternativy k „černému zlatu“. Jedna z nich, tvrdí vědci v nové studii, se jmenuje řasy.

 Fotovoltaika si podle účastníků konference Solární energie v ČR 2011 dotace zaslouží. A to proto, aby se mohla za několik let díky vývoji technologií vyrovnat konvenčním zdrojům. Zazněly ale také hlasy, že dotace jsou špatnou cestou. 
 Odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu diskutovali o budoucnosti jaderného úložiště v České republice, shoda se zatím nerýsuje. 
 Jaké používat nákupní tašky? To je debata, která nyní hýbe Španělskem. Ke klasickým jednorázovým plastovým taškám jsou dvě alternativy. Buď je nahradit taškami z rozložitelných plastů, které jsou však často použité jen jednorázově, nebo je nahradit taškami, které lze používat opakovaně, píše server Ecologiaverde.com. 
 Zkušenost s jadernou nehodu v japonské Fukušimě může zdražit výstavbu nových jaderných reaktorů na celém světě. Náklady na další zvyšování bezpečnosti, ale i problémy se změnami klimatu, mohou zvýšit cenu jaderné technologie natolik, že se zkrátka nevyplatí. Shodli se na tom účastníci debaty, která se měla věnovat dostavbě Temelína 
 Pátým rokem funguje Evropský systém emisního obchodování (EU ETS). Jeho účelem je snižovat emise CO2. Skutečně se tak děje? Ekolist.cz se na ti zeptal zástupců průmyslu, soukromých firem, nevládních organizací a státní správy. 
 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje prolomit územní limity těžby, které dvacet let chrání ložiska hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Důvodem je nedostatek energetické suroviny pro teplárny, hnědé uhlí podle ministerstva nemůže nahradit ani biomasa, ani zemní plyn. Prolomení limitů se nelíbí ochráncům životního prostředí, ale ani Věcem veřejným (VV). Pokud by vláda měla o prolomení hlasovat, využijí prý VV právo veta.

 Tři čtvrtiny Čechů kupují balenou vodu, ač mají k vodě z vodovou pozitivní vztah. Vyplývá to z výzkumu zveřejněném agenturou Synovate, který vznikl v rámci projektu Česko pije vodovodu. A přestože by čtyři pětiny zákazníků vodu z kohoutku v restauraci uvítali, obsluhu o ní nepožádají. 
 V El Doradu nekončí staré pneumatiky na skládkách, bylo pro ně nalezeno několik zajímavých využití: materiál z nich se dá například používat do pogumovaného asfaltu na silnicích. O nakládání s pneumatikami informoval server The Sacramento Bee. 
|
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|