Zprávy / KlimaEU chce v Arktidě prohlubovat spolupráci se všemi, včetně Ruska27.4.2016 13:55 | BRUSEL
(ČTK)
Problematika klimatických změn, ochrana životního prostředí a prohlubující se mezinárodní spolupráce jsou klíčovými prvky návrhu budoucí evropské politiky v Arktidě. EU přitom v této oblasti hodlá podle šéfky své diplomatické služby Federiky Mogheriniové spolupracovat se všemi partnery, včetně Ruské federace.
Klimatologové založili platformu pro uvádění novinových omylů na pravou míru Climate Feedback27.4.2016 01:35 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pasáže papežské encykliky Laudato Si´, které se týkají klimatu, jsou podle klimatologů z vědeckého hlediska podložené a důvěryhodné. Dva ze tří nejčtenějších klimatických článků na serveru Forbes označilo více jak dvacet vědců za hluboce nepřesné a zavádějící. Někteří klimatologové se totiž rozhodli, že je nezbytné, aby své znalosti a vzdělání využívali i k tomu, aby upozorňovali na nepřesné, mylné či lživé informace v internetovém zpravodajství. A založili Climate Feedback, službu na uvádění informací o klimatu na pravou míru.
Evropa se musí připravit, extrémní projevy počasí budou každoroční, vyplývá z nové studie26.4.2016 10:38 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ekonomické ztráty způsobené změnami klimatu jsou dnes historicky nejvyšší. Vědci na základě klimatických modelů varují, že bude hůř. Zejména jihozápadní Evropu mají od roku 2050 postihovat silné vlny veder, sucha a s tím spojené lesní požáry. Rizika spojená s globálním oteplováním ale postihnou celou Evropu, v ohrožení jsou záplavové oblasti řek a mořského pobřeží, která jsou hustě osídlena a kde záplavy a vichřice v budoucnosti budou způsobovat značné škody. Podle vědců jsou modely dopadů klimatických změn ještě nepřesné, přesto bychom se jimi měli zabývat a na extrémní projevy počasí se připravit.
San Francisco zavádí povinnou instalaci solárních elektráren na nových domech26.4.2016 01:41 | PRAHA
(oEnergetice)
Zástupci 175 zemí podepsali v New Yorku klimatickou dohodu22.4.2016 20:53 | NEW YORK
(ČTK)
Zástupci celkem 175 zemí podepsali dnes v New Yorku klimatickou dohodu, která má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na úvod procedury prohlásil, že svět závodí s časem a že skončila éra bezstarostné spotřeby. Za Česko úmluvu podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec. Část zemí již dokument stihla i ratifikovat.
Hlavní body Pařížské dohody o klimatu22.4.2016 18:54 | NEW YORK
(ČTK)
Nadměrné emise měla v britských testech na silnici všechna auta21.4.2016 21:16 | PRAHA
(ČTK)
Povolené limity pro emise oxidů dusíku překročilo v reálném provozu všech 37 modelů aut testovaných britským ministerstvem dopravy. Pouze výrobce automobilů Volkswagen ale podle jeho zjištění měl ve vozech zařízení k obcházení emisních testů, které stojí za největším skandálem v historii německé automobilky. Oznámila to dnes britská vláda.
Hnutí Duha: Návod, jak by Česká republika mohla o 40 % snížit emise skleníkových plynů21.4.2016 13:06 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Loni v prosinci se státy tohoto světa shodly na tom, že je potřeba udělat taková opatření, aby se globální teplota nezvýšila více jak o 1,5 stupně Celsia. Generální tajemník Pan Ki-mun tzv. Pařížskou dohodu označil za velké vítězství pro lidstvo a jakési zdravotní pojištění planety. Už nyní je však zřejmé, že závazky, které si jednotlivé země včetně Evropské unie, na splnění závazku nestačí – a bude potřeba je zpřísnit. Hnutí Duha zpracovala přehled šesti hlavních opatření, které by České republice umožnily do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 40 procent.
Pokud Evropská unie neratifikuje Pařížskou dohodu, bude jen pouhý pozorovatel klimatického dění21.4.2016 01:00 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na Den Země, v pátek 22. dubna se v New Yorku spustí ratifikační proces Pařížské klimatické dohody. Evropská unie patří mezi významné klimatické hráče, ať už co se objemu vypouštěných emisí skleníkových plynů týče, tak coby jeden z tahounů globální snahy omezit změny klimatu. Nakrásně by se ale mohlo stát, že Evropská unie nestihne dohodu ratifikovat včas a při plánovaných jednáních o detailech dohody by měla pozici pouhého pozorovatele. Upozornila na to nevládní organizace Glopolis.
Pařížská dohoda o změně klimatu by mohla být nejrychleji akceptovanou mezinárodní úmluvou20.4.2016 14:19 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rekord dosud drží Úmluva OSN o mořském právu, kterou v první den ratifikace v roce 1982 podepsalo hned 119 států. Nedávno schválená Pařížská klimatická dohoda by podle informací OSN mohla tento rekord překonat. Více než 130 států totiž předem deklarovalo, že Pařížskou dohodu podepíší hned v úvodní den ratifikace, mezi nimi i ČR.
Na snížení emisí průmyslových podniků půjde do Česka 2,7 miliard z dotací EU19.4.2016 12:49 | PRAHA
(ČTK)
Zejména průmyslové podniky mohou využít dalších 2,7 miliardy korun z evropských fondů, které mají pomoci zlepšit kvalitu ovzduší v České republice. Dotaci získá 56 projektů na snížení emisí z průmyslu a zemědělství, informovalo ministerstvo životního prostředí. Podle ministra Richarda Brabce se vedle lokálních topenišť a dopravy jedná o další prioritní oblast, kde je nutné emise snižovat. Zájem žadatelů podle něj dvojnásobně překonal vyčleněné 2,5 miliardy korun.
Poslední černouhelné doly v Evropě žádají vlády o záchranu18.4.2016 13:01 | BRUSEL
(ČTK)
Producenti černého uhlí v Česku, Polsku a Rumunsku, jedni z posledních provozovatelů hlubinných dolů v Evropě, se domáhají vládní podpory. Bez pomoci státu většina z nich nepřežije a jejich krach bude stát tisíce pracovních míst, napsal zpravodajský server Politico. Kvůli propadu světových cen uhlí, konkurenci levného zemního plynu a vládní ekologické regulaci krachují i největší producenti uhlí v USA a řada západoevropských zemí zavírá své poslední černouhelné doly.
Palmový olej je problém hlavně jako biopalivo, tam má bojkot smysl, říká biolog Novotný15.4.2016 15:55 | PRAHA
(Ecomonitor)
„Jsem skeptický co se týče bojkotu palmového oleje v potravinách. Něco jíst musíme a když odmítneme palmový olej vzniká otázka, čím ho nahradíme,“ říká tropický biolog a ekolog Vojtěch Novotný v rozhovoru pro DVTV. Nahrazení palmy olejné jinou tropickou rostlinou podle něho nemá smysl, protože může zatížení životního prostředí jen zhoršit. Velkým problém je podle Novotného pěstování palmy olejné pro bioaliva.
Emise CO2 u nových aut v EU loni klesly o tři procenta14.4.2016 14:29 | BRUSEL
(ČTK)
Příroda trpí a naše úsilí, zdá se, nikam nevede, řekl Bedřich Moldan na přednášce v ČSÚ13.4.2016 14:10 | PRAHA
(Ekolist.cz)
O globálních rizicích a životním prostředí nejen v souvislosti se statistickými údaji dnes přednášel v Českém statistickém úřadě Bedřich Moldan. Pojmenoval environmentální problémy v širším kontextu, a to nejen v měřítku globálním, ale i regionálním s vazbou na Českou republiku, sdělila mluvčí úřadu Petra Báčová. Důležitost otázek životního prostředí je podle Moldana v současnosti mnohem vyšší než dříve.
Sněmovna zpřesnila zákon o ukládání oxidu uhličitého13.4.2016 12:53 | PRAHA
(ČTK)
Sněmovna schválila technickou změnu v zákoně o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur. Novela pouze upřesňuje některá ustanovení zákona tak, aby byla v souladu s evropskou směrnicí. Nemění ustanovení zákona, které říká, že ukládání nelze v tuzemsku povolit do 1. ledna 2020. Nyní ji dostane k projednání Senát.
V Malawi platí stav přírodní katastrofy kvůli suchu a nedostatku potravin13.4.2016 12:05 | BLANTYRE
(ČTK)
Brabec: Antifosilní zákon by mohl začít platit od roku 201811.4.2016 09:26 | PRAHA
(ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředpokládá, že by antifosilní zákon začal platit už příští rok, za pravděpodobnější považuje termín 1. ledna 2018. Řekl to v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Zákon by měl do budoucna snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří zejména uhlí a ropa a také zemní plyn. Brabec nicméně uvedl, že zákon cíleně proti zemnímu plynu nepůjde, parametrem jeho úspěšnosti bude podle ministra v budoucnu snižování emisí oxidu uhličitého (CO2). Plyn znečišťuje méně.
Krajina ztrácí schopnost zadržovat vody, MŽP dá na nápravu 230 milionů8.4.2016 12:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Česká krajina ztrácí přirozenou schopnost zadržovat vodu. Stoupá kvůli tomu jednak riziko každoročních povodní, jednak hrozí období sucha v letních měsících. Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vypsalo dotační výzvu, která má podporovat opatření, která pomohou zadržet vodu v krajině.
Celková alokace z evropský fondů je 287,5 milionu korun, 230 milionů má jít přímo na zadržování vody v krajině.
Český venkov trápí nedostatek mladých farmářů a výkyvy počasí8.4.2016 01:22 | PRAHA
(EurActiv)
V Jihomoravském kraji dnes padly teplotní rekordy na 10 místech5.4.2016 18:43 | BRNO
(ČTK)
Na deseti místech Jihomoravského kraje v úterý padly teplotní rekordy, sdělila ČTK Andrea Kvapilová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní padly rekordy na všech jihomoravských stanicích, kde situace sledují alespoň 20 let. Nejvýše teploměr vystoupal ve Strážnici na Hodonínsku, kde bylo 25,2 stupně Celsia. Padl rekord 22,9 stupně z roku 2009.
Téměř 100 milionů dají vojenské lesy na obnovu a výstavbu rybníčků, nádrží a tůněk1.4.2016 15:19 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) plánují investovat téměř sto milionů korun do výstavby a obnovy malých vodních děl v lesních lokalitách, které tento státní podnik spravuje. V drtivé většině půjde o rybníčky a vodní nádrže, které mají zvýšit biodiverzitu lokalit, schopnost zadržovat vodu v krajině a v neposlední řadě budou mít také krajinotvornou funkci. V lońském roce již bylo v rámci nového programu „Živá voda VLS“ investováno 24 milionů korun, vetší část investice je plánována na letošek a následující období. Celkem by za ně mělo být obnoveny či nově postaveny tři desítky nových rybníků a vodních nádrží, informuje Jan Sotona, tiskový mluvčí VLS.
Experti: Nárůst hladiny moří může být vyšší, než se předpokládalo31.3.2016 11:51 | PRAHA
(ČTK)
Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit. Experti zjistili, že led na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se dosud myslelo, uvedla agentura Reuters. Poslední zpráva OSN o dopadech globálního oteplování podle nich rychlost tání ledů podceňuje.
Portugalští čápi bílí rezignovali na cesty do Afriky a usadili se na skládkách31.3.2016 05:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Skládky odpadů v životním prostředí působí řadu nepříjemností, ale někdy je jejich negativní vliv zvláště rafinovaný. Dokládá to i příklad portugalských čápů, kterým se z bohatě zásobených skládek ani trochu nechce na pravidelný tah do teplých krajů. Jenže za stále prostřený stůl a příhodné klima budou muset v budoucnosti zaplatit nepříjemnou daň.
Ve Skotsku ukončí provoz poslední elektrárna na uhlí24.3.2016 12:20 | LONDÝN
(ČTK)
Elektrárenská společnost Scottish Power dnes odpoledne ukončí výrobu elektřiny v poslední elektrárně na uhlí ve Skotsku. Jde o největší uhelnou elektrárnu v Británii, která téměř půl století dodávala elektřinu asi čtvrtině domácností ve Skotsku, informují tamní média. Ve Skotsku se zároveň poprvé po více než sto letech zastaví produkce elektřiny z uhlí.
Investice do obnovitelných zdrojů v EU klesly nejníže za 10 let24.3.2016 09:16 | LONDÝN
(ČTK)
Investice do obnovitelných zdrojů a dalších typů nízkouhlíkové energetiky v Evropě loni klesly nejníže za posledních deset let. Ze svého maxima 132 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) z roku 2011 sestoupily až na loňských zhruba 58 miliard dolarů. S odkazem na údaje agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) to napsal britský list The Guardian.
DiCaprio ocenil úsilí Číny v boji proti klimatickým změnám21.3.2016 11:24
(ČTK)
Světové památky se nořily do tmy v rámci akce Hodina Země20.3.2016 12:28 | PRAHA
(ČTK)
V Asii, Evropě a nakonec i na americkém kontinentě se v sobotu vždy ve 20:30 místního času nořily postupně do tmy, většinou na jednu hodinu, proslulé památky a budovy v různých městech v rámci celosvětové ekologické akce Hodina Země. Miliony osob ve 170 zemích se zúčastnily akce, jejímž cílem už podesáté bylo apelovat na politiky i veřejnost, aby věnovali větší pozornost ochraně životního prostředí a klimatu.
Mezi hájená místa pro stavbu přehrad by mohlo přibýt 16 lokalit18.3.2016 15:19 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí uvažuje o zařazení 16 dalších lokalit do hájeného režimu, na kterých by v budoucnu mohly stát přehrady. Nyní je takových míst v Česku 65. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odmítl ale sdělit konkrétní místa. Návrh je nyní v připomínkovém řízení.
Dvojnásobný podíl obnovitelných zdrojů může přinést výrazné úspory17.3.2016 13:58 | LONDÝN
(ČTK)
Zdvojnásobením podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě energie do roku 2030 na 36 procent by mohla globální ekonomika ušetřit ročně až 4,2 bilionu dolarů (101 miliard Kč). Vyplývá to z průzkumu Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA), jehož výsledky zveřejnila agentura Reuters.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |