Zprávy / KlimaJe salát ekologičtější než slanina? Ne, když jde o klima22.12.2015 04:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Čas novoročních předsevzetí nám znovu klepe na dveře a možná i vy si nějaké připravujete. Třeba, že budete jíst zdravěji, více zeleniny a méně masa, čímž pomůžete nejen sobě, ale i přírodě. Autoři studie uveřejněné v žurnálu Environment Systems and Decisions by s vámi ale rozhodně nesouhlasili. Jíst více ovoce a zeleniny možná prospěje vašemu zdraví, ale přírodě moc nepolepšíte. Průmyslově pěstovaná zelenina má totiž často větší ekologickou stopu, než pořádný steak. Proti studii se ohradili vegetariáni a vegani, podle nichž srovnává dvě potraviny, které netvoří ani na jedné straně hlavní složku jídelníčku a jejich hodnotu přepočítává pouze na kalorie.
Česko nebude do roku 2020 ukládat oxid uhličitý pod zem21.12.2015 15:27 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí do roku 2020 nepovolí, aby se v České republice ukládal oxid uhličitý (CO2) pod zem. V novele zákona, kterou podpořila vláda, ale možnost ukládání do budoucna nevylučuje. Čeští geologové již několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem mohla uplatnit.
Německo chce kvůli klimatickým cílům podporovat elektromobily21.12.2015 12:03 | BERLÍN
(ČTK)
Německo musí více podporovat rozvoj elektromobilů, pokud chce splnit cíle pro omezení emisí oxidu uhličitého (CO2), k nimž se zavázalo tento měsíc na konferenci v Paříži. V rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Der Spiegel to řekla ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová. Vyzvala také ke zpřísnění emisních norem pro spalovací motory.
Vláda projedná novelu zákona o ukládání CO2 pod zem20.12.2015 14:52 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí do roku 2020 nepovolí, aby se v České republice ukládal oxid uhličitý (CO2) pod zem. V novele zákona ale možnost ukládání do budoucna nevyloučilo. O návrhu zákona bude v pondělí jednat vláda. Čeští geologové již několik let zkoumají, kde by se na území ČR technologie zachytávání a ukládání CO2 pod zem uplatnila. Vytipované jsou i lokality.
Je zdravá výživa přínosem pro snižování emisí? Není to tak jednoduché19.12.2015 01:10 | PAŘÍŽ
(ČTK/Le Monde)
Potravinový řetězec, od vidlí k vidličce, má ve Francii na svědomí kolem 30 procent emisí plynů se skleníkovým efektem. To je poněkud více, než tvoří emise celého sektoru dopravy. Více než polovina těchto emisí je spojena se zemědělskou produkcí, zejména v podobě metanu pocházejícího z chovu dobytka. Zbytek emisí souvisí se zpracováním, distribucí a také s přesunem zákazníků směrem k obchodům. Citelné snížení emisí v celém řetězci je významnou výzvou, kterou nestačí řešit pouze zlepšením efektivnosti výrobního řetězce, píše francouzský list Le Monde.
Země EU se shodly, jak po roce 2020 snižovat některé emise18.12.2015 09:22 | BRUSEL
(ČTK)
Prezident Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu17.12.2015 12:48 | PRAHA
(ČTK)
Evropský úřad pro boj proti podvodům zahájil vyšetřování VW17.12.2015 10:43 | BRUSEL
(ČTK)
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zahájil vyšetřování německé automobilky Volkswagen, která se nyní potýká se skandálem kolem zkreslování testů emisí. Evropský parlament navíc plánuje vytvořit zvláštní výbor pro vyšetřování tohoto skandálu. Parlament bude o této záležitosti hlasovat ve čtvrtek, podle zákonodárců však půjde pouze o formalitu, protože o vzniku výboru již dnes rozhodli šéfové různých politických skupin.
První debata po klimatickém summitu: Dohoda z Paříže je úspěch, zůstaňme ale pokorní17.12.2015 03:03 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Výsledky pařížské konference jsou pozitivní, nesmíme si ale myslet, že máme situaci pevně v rukou. Jistá nyní není ani politická vůle plnit a zpřísňovat své závazky, ani jejich skutečný vliv na vývoj změny klimatu. První debatu o vlivu klimatických změn po světovém summitu pořádal v pondělí Institut pro politiku a společnost.
Klaus: Konference o klimatu byla zbytečná, závěry jsou hloupé15.12.2015 15:37 | PRAHA
(ČTK)
Pařížská konference o klimatu byla podle bývalého prezidenta Václava Klause zbytečná a mířila na falešné cíle. Její závěry považuje za evidentní hloupost a má hrůzu z toho, že budou skutečně naplňovány. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století.
Dohoda z Paříže je jalová, je to ale lepší než nic, komentuje výsledek zahraniční tisk15.12.2015 12:11 | PAŘÍŽ/LONDÝN
(ČTK)
Dohoda, která vzešla z klimatické konference v Paříži a hovoří o tom, že se státy do konce století pokusí udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia, je jalová, stále ale představuje krok vpřed. Vyplývá to z komentářů světového tisku, podle nichž sice političtí lídři dosáhli částečného úspěchu, když se dokázali dohodnout alespoň na něčem, k dodržování deklarovaného cíle ale jejich závazky ani zdaleka nebudou stačit.
Pařížskou klimatickou dohodu čeká v ČR ratifikace v parlamentu15.12.2015 08:02 | PRAHA
(ČTK)
Peruánský rolník brání tající ledovce v Andách. Žaluje RWE15.12.2015 01:28 | HUARAZ
(ČTK/AFP)
V peruánském přírodním parku přerušuje zurčení vody pramenící ze zasněženého ledovce Pastoruri mohutný hluk otřásající Andami. To se v důsledku oteplování uvolňují celé bloky ledu, píše agentura AFP. Čtyřiatřicetiletý Saúl Luciano Lliuya tento jev velmi dobře zná. Narodil se v obci Llupa, v hornaté oblasti departementu Áncash na severu Peru. Tento rolník a horský průvodce na vlastní oči sleduje to, co považuje za "své" andské ledovce.
Německým ekonomům chybí v klimatické dohodě vynucovací nástroje14.12.2015 19:32 | BERLÍN
(ČTK)
Klimatická dohoda z Paříže neobsahuje podle německých ekonomů dostatečné nástroje, které by zajistily naplnění slíbeného omezení emisí oxidu uhličitého (CO2). Ekonomové vyjadřují obavy, že náklady na snižování emisí ponese jen několik zemí a nepodaří se dosáhnout skutečně významného omezení spotřeby fosilních paliv.
ČEZ dohodu o ovzduší vítá, podle tepláren se v praxi nic nezmění14.12.2015 08:41 | PRAHA
(ČTK)
Zatímco některé velké tuzemské firmy, které patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, závěry pařížské konference OSN o ochraně klimatu vítají, podle Teplárenského sdružení ČR se v praxi nic nezmění. Vyplývá to z odpovědí firem na dotaz ČTK. Podle schválené klimatické dohody se má lidstvo v tomto století zbavit závislosti na fosilních palivech, směřovat k zastavení růstu globální teploty optimálně na hranici 1,5 stupně Celsia a nepřekročit hranici dvou stupňů.
Výsledek klimatické konference je podle odborníků pro Česko velký závazek14.12.2015 02:25 | PRAHA
(ČTK)
Výsledek pařížské konference OSN o ochraně klimatu je velkým závazkem pro Českou republiku. Podle vědců a ekologů by vláda měla co nejdříve schválit antifosilní zákon a prosadit jej v Parlamentu. Ještě více by se měly podporovat domácí obnovitelné zdroje a začít odstavovat uhelné elektrárny. Pařížská dohoda je podle expertů příležitostí pro rozvoj nových technologií, inovací a podnikání. Je ale potřeba postupovat rychle, politici i národ mají brát výsledek konference a její závazky vážně, shodli se experti.
Dohodu z Paříže provází aplaus, vzletná slova i skepse14.12.2015 00:41 | PRAHA
(ČTK)
Téměř dvě stovky států světa se o víkendu v Paříži zavázaly udržet globální oteplování do konce století výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období. Dohoda, která je již nyní označována za historickou, má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol. "Nevidím žádné námitky. Dohoda je přijata," prohlásil v sobotu večer francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a jeho slova byla v jednacím sále na výstavišti Le Bourget přivítána bouřlivým potleskem.
Výběr výroků kolem klimatické dohody z Paříže13.12.2015 17:30 | PRAHA/PAŘÍŽ
(ČTK)
Dohodu o klimatu zpečetilo klepnutí zeleným kladívkem13.12.2015 14:28 | LE BOURGET (Paříž)
(AFP/ČTK)
Laurent Fabius zářící úsměvem nechal klesnout své malé, zelené kladívko, a všichni v jednacím sále ve francouzském Le Bourget vstali, začali tleskat, jásat a pořizovat fotografie, aby měli památku na historický okamžik. Šest let po neúspěchu v Kodani se v sobotu zrodila nová historická dohoda o klimatu, napsala agentura AFP.
Hlavní body nové dohody o klimatu13.12.2015 11:15 | PAŘÍŽ/PRAHA
(ČTK)
Obama považuje novou dohodu o klimatu za silnou a historickou13.12.2015 10:26 | WASHINGTON
(ČTK)
Americký prezident Barack Obama ocenil jako přesvědčivou a historickou dohodu o omezování emisí skleníkových plynů, která byla přijata v sobotu na pařížské konferenci OSN o ochraně klimatu. Podle něj tato dohoda není dokonalá, ale je nejlepší šancí, jak uchránit planetu od dopadů globálních klimatických změn.
Sobotka: Pařížská dohoda je historickým momentem13.12.2015 09:00 | PAŘÍŽ/PRAHA
(ČTK)
Přijetí pařížské dohody, která od roku 2020 nahradí Kjótský protokol, považuje český premiér Bohuslav Sobotka za historický moment. Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období. Podle Sobotky je nutné zabránit tomu, aby změny klimatu negativně ovlivňovaly život příštích generací. Premiér to uvedl krátce po schválení dohody.
Vědci očekávané výsledky pařížského summitu označují za přelomové13.12.2015 07:58 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Vědci zabývající se ochranou klimatu předpokládané výsledky klimatické konference OSN v Paříži oceňují jako přelomové, zároveň ale upozorňují, že jednotlivé státy musí ekologické úsilí k dosažení udržitelného prostředí a ke zvrácení radikálních změn podnebí ještě vystupňovat. Dohoda počítá především s tím, že se podaří udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně Celsia.
Dohoda z Paříže je podle šéfky MMF zlomem. Ekologická hnutí varují před pocitem triumfu12.12.2015 22:17 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Světoví vůdci uzavření pařížské dohody o klimatu označují za klíčový krok ve snaze o zachování udržitelného životního prostředí. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová ujednání považuje za zlom; nyní je podle ní důležité stanovit cenu za uhlík, který je součástí skleníkových plynů. Evropští představitelé hovoří o významu jednotného boje proti klimatickým změnám. Ekologická hnutí varují před přílišným pocitem triumfu. Státy se dohodly, že do konce století udrží globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
Klimatická konference je u konce: Svět má udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia12.12.2015 22:03 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Země světa chtějí do konce století udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období a co nejvíce se přiblížit hodnotě ještě o půl stupně nižší. Dohoda, která má po ratifikaci od roku 2020 nahradit kjótský protokol, je výsledkem jednání pařížské konference OSN o ochraně klimatu. Zástupci 196 zemí po odkladech schválili v sobotu večer text, který předpokládá, že ve druhé polovině století bude dosaženo rovnováhy mezi emisí skleníkových plynů a jejich absorpcí přírodou.
Závěrečný návrh klimatické dohody byl představen12.12.2015 16:49 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Demonstrující v Paříži předem odmítli novou dohodu o klimatu12.12.2015 14:43 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Klimatické změny se dotýkají také "střechy světa", tedy Tibetu12.12.2015 01:54 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Na vrcholící klimatické konferenci OSN v Paříži jsou v tyto dny hodně viditelné země jako Marshallovy ostrovy. Tedy přímořské či ostrovní státy, které se cítí přímo ohrožené stoupajícími hladinami oceánů. V Le Bourget, kde se jednání koná, ale lobbují také lidé upozorňující na důsledky klimatických změn na "střechu světa", představitelé tibetského exilu.
Konečný návrh dohody na summitu o klimatu bude hotov v sobotu12.12.2015 00:43 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Návrh konečné dohody předloží francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius účastníkům pařížské konference OSN o klimatických změnách v sobotu ráno. Novinářům to řekl na společném tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem. Původně chtěla Francie předložit konečný návrh už do pátečního večera, prodloužení summitu se ale čekalo.
Podle ministra Brabce k dohodě o klimatu stále chybí zásadní body11.12.2015 14:25 | PAŘÍŽ/PRAHA
(ČTK)
Vyjednavači na pařížské konferenci OSN dosud nevyřešili některé klíčové body nové klimatické dohody, která by měla nahradit kjótský protokol. Jak ČTK řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec, jedním z nich je otázka, zda budou přímo v dokumentu zakotveny konkrétní závazky jednotlivých zemí snižovat emise skleníkových plynů či způsob, jak bude možné kontrolovat plnění takových slibů.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |