Zprávy / KlimaV sobotu proběhne Hodina Země. Do tmy se ponoří i česká města17.3.2016 11:37 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Netradiční spolupráce: Rada vlády pro udržitelný rozvoj si vyzkoušela spolupráci s videoblogerem11.3.2016 01:09 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Oslovit mladou generaci se rozhodlo oddělení pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády ČR. V pilotním projektu si vyzkoušelo ojedinělou spolupráci státního úřadu s videoblogerem. Martin Rota ve svých úspěšných videích na sociální síti YouTube dlouhodobě představuje i složitá a seriózní témata srozumitelnou, a jak sám dodává, neseriózní formou.
MŽP má připravit zákon, který sníží závislost ČR na uhlí a ropě10.3.2016 09:00 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí má připravit antifosilní zákon, schválila včera vláda. Informoval o tom ministr Richard Brabec (ANO). Do budoucna by měl zákon snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. O analýze, zda přijmout zcela nový zákon, nebo pouze koncepci, se na vládě debatovalo již několikrát.
Šéf americké divize Volkswagenu Michael Horn odchází10.3.2016 09:00 | WASHINGTON
(ČTK)
Nová pravidla pro národní parky mají být jednodušší a směřovat k bezzásahovosti10.3.2016 01:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny přináší do správy národních parků hned několik novinek. Vzniknout mají klidová území, platit má 15leté moratorium pro změnu zón v národním parku. Podle ochránců přírody a ekologických aktivistů mohli být plánované změny pro ochranu přírody ještě velkorysejší. Novela se naopak nelíbí některým lidem a obcím z NP Šumava, podle kterých zapomíná na důležitou roli lesů ve vodním režimu.
Emise oxidu uhličitého v Číně zřejmě dosáhly vrcholu už roku 20147.3.2016 16:19 | PEKING
(ČTK)
Emise oxidu uhličitého v Číně zřejmě dosáhly svého vrcholu už v roce 2014. Vyplývá to ze studie Granthamského výzkumného institutu o změnách klimatu a životního prostředí a Londýnské ekonomické školy. Čína je největším producentem oxidu uhličitého na světě a zpráva zvyšuje tlak na Peking, aby přitvrdil ve svých klimatických závazcích. Čína však tvrzení o vrcholu emisí v roce 2014 popírá.
EU začala vyšetřovat Slovensko za opatření proti zelené energii7.3.2016 10:32 | BRATISLAVA
(ČTK)
Evropská komise začala vyšetřovat Slovensko za jeho opatření v oblasti podpory producentů zelené energie, která poškodila výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. S odvoláním na informace Evropské komise o tom informovali slovenští výrobci zelené energie, kteří loni podali komisi podnět, aby prověřila porušování unijního práva.
Boeing bude spolupracovat s Mexikem na vývoji leteckého biopaliva4.3.2016 03:21 | PRAHA
(oEnergetice)
Boeing, americký výrobce letecké techniky, bude spolupracovat s mexickým leteckým přepravcem Aeromexico a Mexickou letištní službou (ASA) na vývoji biopaliva pro letecký průmysl. Projekt rozvoje využívání leteckého biopaliva podpoří také mexická vláda. Iniciativa, kterou bude koordinovat Mexické centrum bioenergetických inovací, má za cíl podpořit jak mexický letecký sektor, tak ekologické a socioekonomické cíle. Na projektech spojených s vývojem biopaliva se bude podílet celkem 17 institucí.
Aby dešťová voda ve městech nepůsobila škody, ale byla k užitku3.3.2016 03:42 | PRAHA
(Ekolist.cz)
S dešťovou vodou je to vlastně velmi prosté. Déšť, který ve městě spadne na nepropustnou plochu, se nemá kam vsáknout a po povrchu odteče – a někdy působí škody. Leckde jsou okapové svody vyústěny do kanalizace, kam se sbírá i voda z vyasfaltovaných ulic a náměstí. Stačí, aby přišel silnější déšť, a dešťová voda se rázem stane problémem. „Město Lanškroun umí vytopit samo sebe jen prostřednictvím své kanalizace,“ říká lanškrounský úředník Richard Kohout. To, že se voda nezasakuje v místě dopadu, má však vliv i na mikroklima obce a zásoby vody. Tématu dešťové vody se minulý týden věnovala mezinárodní konference Počítáme s vodou 2016.
Exšéf klimatického panelu OSN obviněn ze sexuálního obtěžování2.3.2016 13:00 | DILLÍ
(ČTK)
Cerrado - křovinaté porosty na jihu Brazílie jsou přehlíženým přírodním pokladem2.3.2016 01:54 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Není to ani travnatá pláň, ani hustý les. Je to něco mezi tím - směs porostů trávy, křovin i řídkých lesů. Oblasti nazývané podle své neprůstupnosti „Cerrado“ nejsou zdaleka tak známé a chráněné jako amazonský prales, přestože nyní mizí rychleji, uvádí Světový fond pro ochranu přírody (WWF).
Moravskoslezský kraj chce dát na výměnu kotlů dalších 100 milionů25.2.2016 13:38 | OSTRAVA
(ČTK)
Moravskoslezský kraj je připravený ze svého rozpočtu vyčlenit na dotace na výměnu kotlů dalších 100 milionů korun. Na úřad přicházejí stále nové žádosti o dotace. Přibližně 490 milionů korun, které jsou na výměnu neekologických kotlů v aktuální výzvě vyčleněny, už částka, již lidé žádají, převyšuje o více než 60 milionů. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) to řekl na dnešním jednání zastupitelstva.
Příroda se probouzí, kvetou lísky, olše či jívy25.2.2016 08:05 | PRAHA
(ČTK)
Převládající teplé počasí letošní zimy probouzí v těchto dnech rostliny a stromy na řadě míst republiky. Například líska obecná už pomalu odkvétá, začíná kvést olše lepkavá a na vrbě se dají pozorovat typické "kočičky", upozornili meteorologové na svém informačním webu.
Hromadnou žalobu na Volkswagen podalo v USA na 200 zákazníků25.2.2016 00:09 | WASHINGTON
(ČTK)
Rozhodnutí o vzniku antifosilního zákona vláda odložila o týden24.2.2016 13:43 | PRAHA
(ČTK)
Vláda o další týden odložila debatu o tom, zda přijmout nový zákon o snižování závislosti Česka na fosilních palivech, nebo pouze koncepci. Analýza, kterou už dříve předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), shrnuje hlavní principy, z nichž by nová úprava vycházela. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes ČTK řekl, že je třeba ještě jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu. Myslí si, že vláda na příštím jednání rozhodne o vytvoření zákona.
Hladina oceánů roste nejrychleji za 2800 let, tvrdí studie24.2.2016 10:22 | WASHINGTON
(ČTK)
Hladina světových oceánů se v posledním století zvyšuje nejrychleji za 2800 let, za což je částečně zodpovědné globální oteplování způsobené lidskou činností. Vyplývá to ze studie mezinárodního vědeckého týmu, který se opírá o údaje z dvou desítek míst světa. Hladina oceánů se podle vědců ve 20. století zvýšila o 14 centimetrů proti průměrným hodnotám za posledních 2000 let. Jejich růst může být nyní ještě výrazně vyšší.
Slovensko vede spor s Evropskou komisí o zákaz vývozu vody do zahraničí23.2.2016 17:10 | BRATISLAVA
(ČTK)
Vláda opět posoudí, zda vznikne zákon o fosilních palivech23.2.2016 16:20 | PRAHA
(ČTK)
Vláda se ve středu vrátí k otázce, zda přijmout nový zákon o snižování závislosti Česka na fosilních palivech, nebo pouze koncepci. Analýza, kterou už dříve předložilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), shrnuje hlavní principy, z nichž by nová úprava vycházela. Odbory a zaměstnavatelé už žádali, aby se napřed zhodnotil dopad zákona na konkurenceschopnost ekonomiky. Tripartita přípravu takzvaného antifosilního zákona na svém posledním jednání odmítla.
E15: ČEZ chce ztrojnásobit výkon obnovitelných zdrojů na 2400 MW23.2.2016 08:55 | PRAHA
(ČTK)
Energetická společnost ČEZ plánuje v následujících osmi letech ztrojnásobit kapacitu svých obnovitelných zdrojů. Jejich instalovaný výkon by tak měl vzrůst z nynějších 800 na 2400 megawattů. Firma se při tom chce nově zaměřit na nákup a výstavbu elektráren v Německu, Francii, Británii a Polsku. Napsal deník E15, kterému to řekl ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.
Čeští vědci nejspíš naměřili antarktický teplotní rekord22.2.2016 14:08 | BRNO
(ČTK)
Automatická měřicí stanice Masarykovy univerzity loni v březnu nejspíš zachytila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Antarktidě: 17,8 stupně Celsia. Mezinárodního uznání se rekordu dostane po ověření přístrojů a publikaci. Vědci obsluhují stanici jednou ročně, zaznamenaný údaj tak z paměti zařízení vyzvedla až letošní expedice, která se z Antarktidy vrátila minulý týden.
Brabec na jednání s Polskem - řešilo se rozšíření dolu Turów, zářící skleníky i ovzduší Moravskoslezského kraje19.2.2016 02:33 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ministr životního prostředí Richard Brabec se včera ve Varšavě setkal se svým polským protějškem Janem Szyszkem. Jednalo se o polském záměru rozšířit těžbu v hnědouhelném dolu Turów, o průzkum těžby uranu na polské straně v blízkosti českých hranic na Náchodsku a o aktuálním tématu světelného znečištění z polských skleníků ve Frýdlantském výběžku. Tématem také byla nízká kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji.
Papež se zastal mexických indiánů a vyzdvihl jejich úctu k "matce přírodě"16.2.2016 10:10 | MEXICO
(ČTK)
Papež František odsoudil způsob, jakým byli mexičtí indiáni po celá staletí využíváni, i jejich vyloučení ze společnosti. Svět by se podle něj naopak měl poučit z jejich kultury a z jejich hluboké úcty k "matce přírodě". Papež se tak vyjádřil při mši, kterou sloužil zejména pro původní obyvatele země v San Cristóbalu de Las Casas v nejchudším mexickém státě Chiapas.
Valentýnské růže? Jako darovat kilogramy oxidu uhličitého15.2.2016 10:09 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Svátek svatého Valentýna jste možná nemuseli slavit, ale utéci před ním se vám nejspíš asi nepodařilo. Libá oslava lásky a zamilovaných importovaná ze zahraničí má však i svou stinnou stránku, na kterou už dříve upozornil žurnál Scientific American. V zásadě neříká nic jiného, že valentýnské darované růže sice mohou být rudé, ale rozhodně ne „zelené“, ve smyslu ekologicky smýšlejícího člověka.
Kvůli suchu hrozí v lesích v Libereckém kraji kůrovcová kalamita12.2.2016 12:20 | LIBEREC
(ČTK)
V lesích v Libereckém kraji hrozí kvůli suchu kůrovcová kalamita. Už loni vytěžili vlastníci lesů tisíce metrů krychlových dříví, které bylo napadené lýkožroutem smrkovým nebo lesklým. Kácení stromů pokračuje i v těchto týdnech. Napadené stromy je potřeba dostat z lesa a připravit se na rojení hmyzu, které přichází na přelomu dubna a května. Připravují se obranná opatření, v každém místě, kde byl kůrovec, je třeba umístit lapák nebo lapač, řekl ředitel libereckého krajského ředitelství Lesů ČR Ludvík Řičář.
Zahrádkářům se nelíbí letní zákazy kropení zahrad11.2.2016 11:56 | PRAHA
(ČTK)
Nejvyšší soud USA zablokoval Obamův plán na snížení emisí10.2.2016 23:06 | WASHINGTON
(ČTK)
Rozhodnutí nejvyššího soudu pozastavit plán na snížení emisí oxidu uhličitého do ovzduší nenaruší splnění amerického závazku z prosincového klimatického summitu v Paříži. Uvedl to dnes Bílý dům v reakci na úterní rozhodnutí nejvyšší soudní instance USA komplikující základní plán boje prezidenta Baracka Obamy se změnami klimatu. Bílý dům prý s výrokem nesouhlasí a očekává, že nová emisní pravidla obstojí v soudní při.
Členové ICAO se dohodli na standardech pro emise u letadel9.2.2016 09:25 | MONTREAL
(ČTK)
Emise snížit, kvalitu života zvýšit. Do ochrany klimatu se pustilo Brno a malá obec Kněžice9.2.2016 01:21 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Do úsilí o snižování emisí skleníkových plynů se zapojuje byznys i samosprávy. Průkopníky v tomto směru jsou v Česku Brno nebo obec Kněžice na Vysočině. Podle odborníků není ochrana klimatu jen „zeleným“ tématem, ale jde ruku v ruce i se zlepšováním kvality života obyvatel.
Převaha jehličnatých lesů se prý podílí na globálním oteplování8.2.2016 09:53 | OSLO
(ČTK)
Na globálním oteplování se podílí převaha výsadby jehličnatých lesů v Evropě. Uvádí to studie zveřejněná v novém čísle časopisu Science. Její výsledek odporuje dosavadnímu přesvědčení, podle něhož je vysazování stromů jednou z brzd zvyšování teplot. V případě jehličnanů, které mají temné koruny, to prý neplatí.
Virus zika, komáři, klimatická změna a snadné cestování tvoří dohromady nepříjemný problém8.2.2016 03:02 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Virus zika je znám už dlouhou dobu, velká pozornost se mu však nevěnovala, protože domovskou Afriku více trápily jiné choroby. Kvůli klimatickým změnám, velké dopravní provázanosti světa a komárům se však virus zika stal vcelku vážným tématem, který začíná zajímat i zcela netropické oblasti jako je Severní Amerika či Evropa.
|
související komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy10. ledna 2025 | STUŽ
STUŽ: COP16: Bitva o budoucnost biodiverzity8. ledna 2025 | Česká pirátská strana
Česká pirátská strana: Piráti požadují vysvětlení využití finančních prostředků na povodně v roce 2024související kalendář akcí
12. ledna 2025 (neděle) 09:30 - 16:00 Zooškola pro dospělé na téma Zbavte se fobií (Dílny a workshopy, Přednášky a diskuse, Praha 7 )
14. ledna 2025 (úterý) 16:00 Město na řece - řeka ve městě (Přednášky a diskuse, Praha 1 )
14. ledna 2025 (úterý) 17:00 - 21:00
Workshopy ve Dřeváku - Řezbářství pro mírně pokročilé (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 19 ) reklama |