Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Lidé odjakživa toužili zaznamenávat své myšlenky, sny, plány i vzpomínky. Nejprve k tomu sloužily hliněné tabulky, pak lidé objevili papyrus, papír a později převratný vynález v podobě knihtisku. S trochou zjednodušení lze říci, že o co větší pokrok každá nová technologie přinesla, o to větší zátěž pro přírodu. Platí to i pro poslední výkřik techniky – elektronické čtečky? Nebo jsou revoluční i v tom, že jsou ekologičtější než klasické knihy a časopisy? 
 Lidé budou mít o něco snazší cestu při likvidaci starých elektrospotřebičů. Společnost Elektrowin, která staré spotřebiče zpracovává, chce do sběru zapojit i sbory dobrovolných hasičů. Výhodné to bude jak pro lidi, protože to budou mít blíž, tak pro dobrovolné hasiče, kteří dostanou od Elektrowinu za elektroodpad zaplaceno. 
 Každý dnes už ví, co znamená třídění odpadů. Stále se ale objevují nejasnosti s tím, zda sešlapávat plastové lahve, jestli vymývat kelímky od jogurtů a jestli patří starý talíř do skla. Sešlapávat, vymývat, nepatří. Podívejte se s námi na pár tipů, proč a jak třídit odpady lépe. 
 Zanechá po sobě menší ekologickou stopu tričko z přírodní bavlny, pěstované na vydatně zavlažovaném a hnojeném poli a pravidelně ošetřované pesticidy? Nebo halenka z umělého materiálu, který při své výrobě spotřebuje velké množství energie? Zdá se, že pokud environmentálně smýšlející člověk nechce chodit nahý, nezbývá mu, než vybírat mezi různými materiály jen menší zlo. Hodně však může ovlivnit tím, jak bude o své prádlo pečovat a jak dlouho mu vydrží. 
 Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem. 
27.10.2010 | VÍDEŇ
(Ekolist/ČTK)
 Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat. 
 Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa. 
 Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz. 
 Všechno jednou končí. I život domácích elektrospotřebičů. Jak vypadají jejich poslední chvilky? Podívejte se s námi do recyklačního střediska Pražských služeb. 
Dnes byla v prostorách ministerstva životního prostředí zahájena putovní výstava, která má veřejnosti představit vítěze soutěže o nejlepší ekoporadenský projekt. V prvním ročníku soutěže zvítězilo sdružení Ekologický právní servis s kauzou ochrany ovzduší na Ostravsku.

|
|