Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ministerstvo životního prostředí spouští zcela nový dotační program na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. Získat dotaci, zasadit stromy a zapojit se tak do celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost, může prakticky každý, navíc s podporou až 250 tisíc korun. K dispozici je celkem 100 milionů, které ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Z příspěvku je možné uhradit výdaje za sazenice, potřebný materiál i následnou péči. Příjem žádostí začíná 14. října. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
Proměnit školní areál na zázemí vhodné pro venkovní výuku a posílit vztah dětí k přírodě umožní školám, školkám a dalším organizacím nově vyhlášená dotační výzva Ministerstva životního prostředí. Ministr Richard Brabec uvolnil ze Státního fondu životního prostředí ČR celkem 250 milionů korun na úpravu venkovních areálů a školních pozemků na zahrady v přírodním stylu. Vzdělávací instituce mají dostatek času na přípravu, příjem žádostí startuje 3. února 2020. Nově budou také všichni žadatelé v rámci schválených projektů sázet stromy #sazimebudoucnost.
"Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy,“ lákají lesníci ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc na osvětovou akci pro širokou veřejnost. Ta se uskuteční 12. října na mýtině v obci Rajnochovice, poblíž autobusové zastávky Sochová. Návštěvníci si společně s lesníky budou moci vysadit mladé sazenice dřevin a zároveň se dozví informace o základních pravidlech výsadby i aktuální informace o lesích v Hostýnských vrších.
Jíst méně masa a tím prospívat životnímu prostředí (snižovat vlastní uhlíkovou stopu, bojovat tím proti klimatickým změnám) je dnes poměrně často citovaným receptem z kuchařky na záchranu planety. Zavedení jednorázové zelené bezmasé diety pro celý svět teď ale zpochybňuje studie publikovaná v žurnálu Global Environmental Change. Devět badateli sledovaných konceptů, méně a bezmasých způsobů stravování, ne vždy naplnilo ideální představu o očekávaném zlepšení. Píše o tom JSHP.edu.
Najít napuchlou mrtvolu s igeliťákem v puse asi nebude na seznamu oblíbených okamžiků vašeho rána, že? A to ani když jde o ovci.
O tomto víkendu proběhne hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí, tentokrát opět u příležitosti celosvětové akce World cleanup day. Půjde o symbolické zakončení letošní rekordní úklidové sezóny. Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko hlásí, že letos se do úklidu Česka zapojuje již přes 150 000 dobrovolníků.
„100 receptů, rad a tipů, jak využít jídlo až do posledního kousku“ je podtitul nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, která vychází v říjnu tohoto roku. Iniciativa Zachraň jídlo v receptech pracuje se surovinami, které v českých domácnostech nejčastěji zbývají. Smyslem knihy je snížit plýtvání na úrovni domácností. Kuchařku je možné si předobjednat na e-shopu. Zisk z prodeje půjde na rozvoj vzdělávacích aktivit o plýtvání jídlem.
Jak se proměňuje vztah člověka s přírodou? To ve svém novém speciální programu O přírodě a lidech zkoumá online dokumentární kino DAFilms.cz. Ve výběru dokumentů objevíte nové pohledy na říši zvířat, rostlin, ale i lidí. Mezi novinkami jsou nejnovější film Petera Mettlera a Emmy Davies Stát se zvířetem, osobní zpověď farmáře z Keni ve filmu Děkujeme za déšť, který zkoumá dopady klimatické změny na životy obyčejných lidí, nebo divácký hit Planeta Česko.
V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce.
|
|