Názory a komentáře / Zemědělství a rybolovPokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Ladislav Metelka: Omyly pana Kravčíka v rozhovoru o malém vodním cyklu14.6.2017
Když člověk píše o nějaké problematice, měl by se v ní také vyznat. Je totiž dobré nepoužívat nesmyslné a nepravdivé argumenty. To se nakonec vždycky provalí. A někdy k tomu stačí skutečně jen pár vět. Jako v případě Michala Kravčíka v rozhovoru pro Ekolist Příčinou sucha a povodní je, že jsme podřezali žíly malému vodnímu cyklu.
![]() Miloš Klimeš: Jak se v Praze zametá? Fukarem5.6.2017
Magistrátu záleží na pražském ovzduší přibližně tak, že vůbec. Nejvýraznějším projevem zběsilé touhy pražského magistrátu po čistém ovzduší je totiž způsob, jakým v poslední době "zametá" ulice.
![]() Jan Zeman: Údajný ekoterorismus straší v hlavách politiků České republiky2.6.2017
Lidé mé generace (jsem ročník 1956), pokud si vzpomenou na četné růžové sliby někdejších disidentů před rokem 1989 a porovnají je se současností, bývají na rozpacích, slušně řečeno. Příliš mnoho z těchto slibů se nenaplnilo a příliš mnoho negativ zažíváme dnes a denně. Často jde o negativa, která jsme před rokem 1989 za reálného socialismu neznali. Bezdomovectví je jen tím pověstným vrcholkem ledovce.
![]() Tomáš Zděblo: Ovocný sad může být biotop i komunitní prostor19.5.2017
Ovocnářství bylo jako součást zemědělství po staletí jedním z hlavních faktorů utvářející českou krajinu. Až do jeho intenzifikace na počátku 20. století hospodáři používali „měkké“, extenzivní technologie a hospodářské postupy, které se do venkovské krajiny vtiskly pestrou mozaikou drobných produkčních ploch, mezí, remízků a polních cest. Tato „produkční síť“ zajišťovala obživu a zdroj potravin a hrála stěžejní roli při zajištění ekologické stability kultivované krajiny. V neposlední řadě se její viditelné aspekty podílely na utváření způsobu, kterým dnes krajinu vnímáme a hodnotíme. Agrární struktura krajiny je tak také nositelem důležitých kulturních a historických hodnot - tzv. paměti krajiny.
![]() Ilona Jančářová: Návrh poslance Foldyny zásadně snižuje standard účasti veřejnosti v řízeních o lokálních záměrech12.5.2017
V Poslanecké sněmovně byl v druhém čtení (dne 28. 2. 2017 na 55. schůzi) projednán vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „stavební zákon“). Během projednávání tohoto zákona bylo načteno mnoho pozměňovacích návrhů. Toto stanovisko se vyjadřuje k pozměňovacímu návrhu poslance Františka Adámka a Jaroslava Foldyny k tomuto sněmovnímu tisku č. 927 (pozměňovací návrh č. 5904).
![]() David Polášek: Přece nám do toho nebudou mluvit5.5.2017
Czechia místo Czech Republic. Takový je nyní způsob prezentace naší země v zahraničí, který se nedávno projevil například i na oblíbených mapách internetového giganta Google. Má jít o zjednodušení národní prezentace a překlad tuzemského názvu Česko. Tímto krokem, nově registrovaným v oficiální databázi OSN, se však vypustil důraz na naše státní řízení, republiku. Republika, zatím historicky nejúspěšnější forma uspořádání státu, která poskytuje lidem svobodu a možnost podílet se na státní moci. Však také název vychází z notoricky známého slovního spojení res publica, což se z latiny překládá jako „věc veřejná“. V poslední době se ovšem zdá, že po vzniku nového názvu přestávají být i některé oblasti běžného života onou veřejnou věcí.
![]() George C. Wang: Veganstvím pro Zemi?3.5.2017
Jelikož se oko veřejnosti soustředí spíše na dopady legislativních změn na životní prostředí, snadno přehlédneme jiný faktor, který výrazně prohlubuje klimatickou krizi: systém produkce potravin a také naše každodenní stravovací rozhodnutí. Člověk, který chce pomoci zažehnat celosvětovou ekologickou krizi, musí začít nejprve od sebe a při tom vzít v úvahu i svoji stravu. Rozborem příčin a důsledků nakonec zjišťujeme, že k devastaci přírody přispívá vlastně každá sekaná v housce. Může to znít jako přitažené za vlasy, ale vynořuje se stále více důkazů, že tomu tak je.
![]() Petr Stýblo: Pyrotechnika na Čarodějnice nepatří!27.4.2017
„Zábavná“ pyrotechnika škodí zvířatům i lidem. Ohňostroje stojí spoustu peněz. Přesto však již dávno nejsou spojené jen s oslavami Nového roku či narozenin papalášů. Postupně zaplevelují další a další tradice. I na nadcházejícím pálení čarodějnic jsou ohňostroje mnohde naplánovány. Bohužel, je to v době, kdy hnízdí ptáci a rozmnožují se savci. V důsledku zábavných ohňostrojů zahynou tisíce zvířat. Podle úřadů jsou to jen domněnky. Máme prý předložit důkazy.
![]() |
související komentáře nejnovější nejčtenější![]() Petr Daniš5.5.2025 Ulpívání na spalovacích motorech se Česku nevyplatí. 2. díl: O bezpečnosti a konkurenceschopnosti
související Nejčtenější článkyreklama |