Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Adin Vyhlídka: Proměny a zážitky v krajině22.1.2014
Za těch několik desetiletí od druhé světové světové války jsem měl možnost sledovat vývoj krajiny, někdy ne zrovna přírodě prospěšný. Zaznamenal jsem mnoho ne zrovna rozumných rozhodnutí člověka, žijícího v nádherné krajině kolem řeky Bečvy. Lidé pomalu ale jistě ztratili soudnost, ztratili schopnost posoudit a předvídat prospěšnost původních přírodních procesů.
Jiří Lehejček: Třicet let monitoringu kosodřeviny v Krkonoších17.1.2014
Borovice kleč (Pinus mugo) rostoucí v našem nejvyšším pohoří patří ke světovým unikátům. Jedná se zde – na česko-polském pomezí – o vůbec nejsevernější světové rozšíření tohoto druhu. Krkonoše, coby ostrůvek arkto-alpinské tundry ve střední Evropě, jsou domovem kosodřeviny nejméně po celý holocén (posledních 11 700 let), během něhož musely porosty opakovaně úspěšně čelit dramatickým změnám klimatických podmínek. Jak se jim podařilo vypořádat se s neméně dramatickými koncentracemi síry v atmosféře, odpověděl tým pod vedením profesora Stanislava Vacka z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.
Adin Vyhlídka: Bude Přerov místem pro život...?14.1.2014
Ještě deset let po konci druhé světové války bylo město Přerov docela pěkným místem, místem plným zeleně a zahrad. Dá se říci místem oblíbeným nejen zdejším obyvatelstvem, ale i návštěvníky a turisty z blízkého okolí a také ze zahraničí. Původně zemědělsko-průmyslové město, spojující Moravskou bránou a řekou Bečvou podhorské oblasti Oderských a Hostýnských vrchů plynule přecházející v rovinu úrodné Hané. Přerov byl známý jako velmi důležitá železniční křižovatka, měl spojení i po silnicích na všechny světové strany a bylo zde i letiště, po válce přestavěné pro účely moderní vojenské a civilní dopravy s pravidelnými spoji.
Greenpeace: Richard Brabec může být dobrým ministrem životního prostředí. Záleží na něm.13.1.2014
V posledních týdnech bylo těžké si nevšimnout kontroverze, která v médiích provázela návrh na jmenování Richarda Brabce (ANO) ministrem životního prostředí. Bývalý ředitel chemických továren a úřadující místopředseda Svazu chemického průmyslu se dokonce ani v Čechách běžně nestává šéfem ekologického resortu, který má mimo jiné v popisu práce činnost chemiček regulovat. Přesto považujeme za férové uznat, že Richard Brabec může být dobrým ministrem životního prostředí. Záleží jen na něm.
Jan Zeman: Mnoho otazníků na stavbě s poetickým názvem Blanka9.1.2014
Aféry tunelového komplexu s poetickým názvem Blanka, které 7. prosince 2013 vyvrcholily zastavením jeho výstavby podnikem Metrostav, kterému Praha dluží asi 2,1 mld. Kč za provedené práce a odmítá je uhradit s šokujícím zdůvodněním, že by v tom případě její vedení zatkla policie pro nezákonné jednání, má dva zdroje:
1) Bezohlednou preferenci silniční dopravy na úkor životního prostředí, veřejného zdraví a územní struktury sídla Praha, 2) Až šokující neschopnost i všeho schopnost vedení hlavního města Prahy. Libor Ambrozek: ČSOP ke Koaliční smlouvě7.1.2014
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) kladně hodnotí pasáže včera podepsané Koaliční smlouvy mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL, které se týkají ochrany přírody a krajiny i spolupráce s občanskou společností. Koaliční strany se zde například zavázaly nedovolit průzkumy a těžby zlata či břidličných plynů, chtějí chránit volnou krajinu před zbytečnou zástavbou, slibují zajistit lepší prostupnost krajiny a rovněž se zaměřit na ochranu biologické rozmanitosti i zadržování vody v krajině. Zároveň při tom všem deklarují úzkou spolupráci s občanským sektorem, tedy občanskými iniciativami, svazy či spolky a nebudou ani bránit účasti veřejnosti ve správních řízeních týkajících se životního prostředí.
Petr Pakosta: Konečně politik(ci) z lidu, kteří do frasa rozumí i horníkům23.12.2013
...a který(ří) mluví jejich řečí. Takže, vole, vole, my - předseda vlády v demisi a ty, lide, tomu problému práce nad i pod zemí nerozumíme, ale budeme do toho kecat s nulovými vědomostmi o dolování dokonce hlubinném, o geologických poměrech, o využití energetického potenciálu. Vždyť to samé, kurňašopa, říká i náš, lidem zvolený prezident.
Hugo Charvát: Kalhotky s bobrem, trenýrky s ptákem aneb Vkus a ochrana přírody19.12.2013
Ministerstvo životního prostředí přišlo s průraznou akcí na propagaci přírody. Podle zprávy serveru lidovky.cz chce tisknout na spodní prádlo obrázky bobra a kormorána. Nechme stranou nákup reklamního zboží na poslední chvíli, které bude patrně sloužit jinému ministru, než Tomáši Podivínskému.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |