Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
Jiří Babača: Solární boom 2010 & Solární tunel4.11.2013
Zdá se, že solární boom z roku 2010 někdy též přezdívaný „Solární tunel“ je oblíbeným tématem mnohých kandidátů do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR napříč politickým spektrem. Obzvlášť rádi jej však používají coby klacek proti podpoře a rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE) politici ze strany ODS. Dal jsem si proto tu práci a vybral několik článků, které podrobně popisují rozhodující okamžiky, které měly zásadní vliv na průběh a dopady solárního boomu ke kterému došlo v r. 2010.
Daniel Vondrouš: Užitečné sliby i prapodivné nápady volebních programů23.10.2013
Kvalitní prostředí pro život pokládá za důležitou hodnotu většina voličů. Namísto konkrétních opatření ale obvykle slyší jen vágní hesla. Asociace ekologických organizací Zelený kruh proto požádala strany s významnějšími volebními preferencemi, aby své záměry v oblasti životního prostředí upřesnily. Zároveň jsme se podívali na to, co říkají v médiích. Analýzu volebních programů a veřejná vyjádření politiků z pohledu životního prostředí a občanských práv přehledně shrnuje webová stránka www.chytravolba.cz. Vedle užitečných slibů stran tu najdete také prapodivné nápady, které by spíše snížily kvalitu prostředí, kde žijeme – a ještě bychom je zaplatili z veřejných rozpočtů.
Vladimír Wagner: Ještě jeden pohled významného kandidáta za Zemanovce na energetickou koncepci18.10.2013
Nedávno vyšly v rámci předvolebního cyklu v Ekolistu odpovědi Petra Stehlíka ze Strany Práv Občanů Zemanovci k ekologickým otázkám i otázkám energetické koncepce. Už Ekolist upozornil na rozpor v otázce dostavby Temelína v předvolebním programovém prohlášení Zemanovců a odpověďmi Petra Stehlíka. Je otázka, zda jde o rozdíly názorů v této straně nebo o snahu neztratit voliče s různými názory na příslušnou problematiku. Pozorně jsem si proto nedávno přečetl článeček Jaroslava Ungermana a Ilony Švihlíkové „Energetika potřebuje národohospodářský pohled“ v Britských listech. Jaroslav Urgeman sice na kandidátce Zemanovců není, ale Ilona Švihlíková je významnou osobnosti na kandidátce této strany a současně je také známou českou levicovou ekonomkou, která je tahákem Zemanovců pro jisté voličské kruhy. Proto mě zajímal její pohled na energetickou koncepci. A hned na začátku musím přiznat, že článek byl svou nekonkrétností pro mě velkým zklamáním.
Vilém Pavlů: Věda mne naučila trpělivosti10.10.2013
Adin Vyhlídka: Naděje pro řeku Bečvu2.10.2013
Začátkem podzimu 2010 se mi dostala do rukou velmi zdařilá barevná publikace týkající se řeky Bečvy. Publikace byla vytvořena neziskovkami - Unií pro řeku Moravu a Hnutím Duha. Doporučil bych jako vhodný doplněk školní výuky. Jsou zde zdokumentovány a popsány jak zkušenosti, tak určitá vize týkající se samotné řeky a ochranných opatření pro původní osídlení obyvatelstvem v dosahu řeky při povodních. Zajímavě jsou uvedeny jednotlivé úseky celého biokoridoru Bečvy, přínos a vliv řeky na tvorbu okolní krajiny. Bezpochyby je třeba zmínit vliv na značné množství chráněných živočišných druhů žijících v oblastech kolem řeky. Neničit například břehové části, vhodné a využívané ledňáčkem říčním k zahnízdění, jako se stalo v minulých letech.
Alexandr Ač: Bezprecedentní experiment s planetou pokračuje27.9.2013
Nový dokument Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) přináší nejrozsáhlejší zprávu o příčinách a projevech změny klimatu. Jde o přehled veškeré odborné literatury publikované ve vědeckých časopisech v posledních letech. Od poslední zprávy publikované v roce 2007 přibylo mnoho poznatků týkajících se zejména projevů dopadů změny klimatu a v některých ohledech došlo ke zvýšení jistoty ohledně budoucího vývoje do konce tohoto století. Lze rovněž konstatovat, že v zásadních ohledech nedošlo ke změnám v poznání získaném v posledních letech a desetiletích.
Adin Vyhlídka: Péče o životní prostředí v Přerově12.9.2013
Aleje a stromořadí lemující řeku Bečvu v Přerově, na levém i pravém břehu, jsou každý rok vystaveny stálému tlaku na kácení vzrostlých stromů tzv. salámovou metodou. Každá větev, ulomená při bouři a silném větru, slouží k odstartování kampaně za bourání vzrostlých stromů. Dogma (co kdyby ten strom na někoho spadnul) používané pravidelně a kupodivu s posvěcením vybraného dendrologa je víceméně trapné a neprofesionální. Znaky, kdy takový strom z nějakého důvodu chřadne a usychá se nedají přehlédnout, naopak stromy, které jsou každým rokem plně olistěné, si může dovolit prohlásit za nebezpečné a přestárlé pouze ignorant s negativním přístupem ke krajině a přírodě.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |